Laptop dla ucznia stojacy na drewnianym stole
LINKI AFILIACYJNE

Laptop dla ucznia wylądował w lombardzie. Jest błyskawiczna reakcja Ministerstwa Cyfryzacji

2 minuty czytania
Komentarze

Laptopy dla czwartoklasistów to rządowy projekt, który ma unowocześnić polskie szkoły i wyrównać dostęp do technologii. Niestety, gdzie pojawia się darmowy sprzęt, tam często dochodzi do różnego rodzaju nadużyć. Ostatnio w lombardzie doszło do próby sprzedaży laptopa z grawerunkiem orła.

Laptop z orzełkiem trafił do sprzedaży

laptopy dla czwartoklasistów
fot. informacja rządowa

Niedawno pisaliśmy o kradzieży w polskiej szkole, gdzie zniknęły laptopy za blisko 20 tysięcy złotych. Tym razem głównym bohaterem jest laptop z grawerunkiem orła, który oznacza przynależność do rządowego programu „Laptop dla ucznia”. Grawerunek poza funkcją ozdobną pełni też rolę zabezpieczenia przy próbie sprzedaży. Do takiej sytuacji doszło właśnie w pewnym lombardzie, gdzie dostarczono komputer z rządowego programu. Czujni pracownicy na przyniesionym do sprzedaży laptopie szybko rozpoznali godło Polski. W efekcie zawiadomili odpowiednie służby, które zabezpieczyły prawdopodobnie nielegalnie zdobyte urządzenie.

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Ministerstwo Cyfryzacji, które odpowiada za program „Laptop dla ucznia” na X (wcześniej Twitter) podkreśliło, że od początku realizacji programu monitoruje rynek i aukcje internetowe w poszukiwaniu nieprawidłowości. Poinformowano też, że opiekunowie uczniów, którzy otrzymali laptopy, nie mają prawa ich sprzedawać. To pokazuje zaangażowanie Ministerstwa w kontrowersyjny program. Warto przypomnieć, że od samego początku program był często krytykowany. Część laptopów nie działała od samego początku, a niektórzy szukali sposobów na usunięcie grawerunku.

Laptop dla ucznia. Za ile mógł zostać wystawiony?

Laptop wyświetlający pulpit. Sprzęt leży na drewnianym stole obok kleju i kredek.
Fot. Thomas Park/Unsplash

Sprzedaż laptopów z rządowego programu jest zabroniona, ale biorąc pod uwagę klasę sprzętu, ile byłby wart używany laptop dla ucznia? Różne regiony Polski otrzymały różne modele laptopów. W zależności od lokalizacji cena tych laptopów wynosi od około 900 do 3000 złotych. Urządzenia z niepewnego źródła są zazwyczaj pozbawione gwarancji producenta, co mocno wpływa na cenę. W mojej ocenie taki sprzęt byłby warty około 50-60% ceny początkowej. Komputer, który trafił do lombardu kosztowałby między 450, a 1800 złotych. Dużo mniejszym ryzykiem jest zakup laptopa do 2000 lub laptopa do 3000 zł u naszego partnera. Grawerunek wyklucza możliwości sprzedaży, natomiast takiego elementu są pozbawione laptopy dla nauczycieli. Czas pokaże, czy tego typu urządzenia będą wystawiane na sprzedaż.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.