Kobieta w czarnej sukni na tle fotografów, logo OpenAI dodane w prawym górnym rogu.
LINKI AFILIACYJNE

OpenAI ukradło głos Scarlett Johansson do ChatGPT? Brzmi „niesamowicie podobnie”

4 minuty czytania
Komentarze

Scarlett Johansson, aktorka, która użyczyła głosu asystentce głosowej AI w filmie Her, została poproszona o współpracę podczas tworzenia nowej wersji ChatGPT 4.0. Niestety nie zgodziła się „mówić w imieniu” chatbota OpenAI. Nie zatrzymało to firmy Sama Altmana przed stworzeniem łudząco podobnie brzmiącego głosu „Sky”.

Johansson oskarża OpenAI o użycie jej głosu

Logo OpenAI na ciemnym tle z napisem "Hello GPT-4.0" w tle.
Fot. Mojahid Mottakin / Shutterstock

Scarlett Johansson wyraziła swoje oburzenie po wprowadzeniu przez OpenAI chatbota ChatGPT-4o, którego głos „Sky” brzmi „niesamowicie podobnie” do jej własnego. Aktorka odrzuciła ofertę Sama Altmana, CEO OpenAI, dotyczącą użyczenia swojego głosu, lecz mimo to firma wdrożyła bardzo zbliżony brzmieniem program, imitując asystentkę z filmu Her. Jak podaje NBC News, Johansson zaznaczyła, że Altman w swojej ofercie nawiązał do jej roli w tym filmie, co dodatkowo podkreśla celowe działanie firmy.

We wrześniu ubiegłego roku otrzymałam ofertę od Sama Altmana, który chciał mnie zatrudnić do obsługi głosu w bieżącym systemie ChatGPT 4.0. Po głębokim namyśle i z powodów osobistych odrzuciłam tę ofertę. Dziewięć miesięcy później moi przyjaciele, rodzina i ogół społeczeństwa zauważyli, jak bardzo najnowszy system o nazwie „Sky” brzmiał podobnie do mnie.

Scarlett Johansson w oświadczeniu cytowanym przez NBC News

Na poniższym wideo udostępnionym na Reddicie można zobaczyć, jak brzmi głosowe porównanie Johansson i „Sky”.

Vocal Comparison: ScarJo vs Samantha vs Sky
byu/SWAMPMONK inChatGPT

Pomimo jej odmowy, jak twierdzi Johanson, jej głos został wykorzystany w najnowszej odsłonie ChatGPT-4o, co skłoniło ją do podjęcia działań prawnych. W oświadczeniu wyraziła złość z powodu użycia głosu, który tak bardzo przypomina jej własny.

Kiedy usłyszałam wydane demo, byłam zszokowana, zła i nie dowierzałam, że pan Altman będzie posługiwał się głosem, który brzmiał tak niesamowicie podobnie do mojego, że moi najbliżsi przyjaciele i serwisy informacyjne nie zauważyli różnicy.

Scarlett Johansson w oświadczeniu cytowanym przez NBC News
Kobieta o jasnych włosach i wyrazistym makijażu, patrząca w bok w nocy.
Fot. Новиков Евгений Александрович / Wikimedia Commons / CC 4.0

Johansson podkreśliła w swoim oświadczeniu, że kwestie związane z ochroną wizerunku i tożsamości są teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek, zwłaszcza w kontekście szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Wskazała, że jej prawnicy wysłali do OpenAI dwa pisma z żądaniem wyjaśnień dotyczących procesu tworzenia głosu „Sky”.

Sam Altman odpowiada na zarzuty

OpenAI początkowo zaprzeczyło, jakoby głos miał być imitacją, tłumacząc, że został nagrany przez zawodowego aktora głosowego. Firma w oświadczeniu na stronie internetowej informuje, że wybrała głosy do ChatGPT poprzez współpracę z profesjonalnymi aktorami głosowymi, reżyserami i doradcami branżowymi.

Proces trwał pięć miesięcy i obejmował ponad 400 zgłoszeń. Pięć głosów – Breeze, Cove, Ember, Juniper i Sky – zostało wyselekcjonowanych na podstawie ich wyjątkowych cech, takich jak ciepło, zaufanie i różnorodność językowa.

Mężczyzna w niebieskiej koszulce z mikrofonem do ust, siedzący na białym krześle, w tle logo TechCrunch.
Fot. TechCrunch / Wikimedia Commons / CC 2.0

Pod naciskiem firma zgodziła się jednak usunąć głos „Sky” z systemu.

Głos Sky nie należy do Scarlett Johansson i nigdy nie miał przypominać jej głosu. Przed skontaktowaniem się z panią Johansson obsadzono aktora głosowego odpowiedzialnego za głos Sky. Z szacunku dla pani Johansson wstrzymaliśmy używanie głosu Sky w naszych produktach. Przepraszamy panią Johansson, że nie komunikowaliśmy się lepiej.

OpenAI w komunikacie prasowym

Cała sytuacja zwróciła uwagę na szerszy problem związany z technologią imitacji głosu i deepfake’ami, które w ostatnich latach zyskały na popularności i wywołują obawy związane z dezinformacją oraz ochroną tożsamości.

Technologia ta była już wcześniej wykorzystywana do fałszywego przedstawiania znanych osób, takich jak prezydent Joe Biden, co prowadziło do prób wprowadzenia w błąd wyborców oraz oszustw reklamowych.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: NBC News, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: JCS / Wikimedia Commons / CC 3.0

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw