One UI 6
LINKI AFILIACYJNE

Auto Blocker w One UI 6.0. Sprawdziłem nowość, na którą czekało wielu użytkowników

4 minuty czytania
Komentarze

Samsung regularnie aktualizuje swoje smartfony z Androidem, a robi to z każdym rokiem coraz szybciej. Już 3 listopada zainstalowałem nową wersję oprogramowania wraz z nakładką One UI 6.0, która zawiera szereg ulepszeń i nowości. Jedną z nich jest Auto Blocker, który pod polską nazwą zadebiutował jako Automatyczna blokada. Przyjrzyjmy się zatem, co potrafi nowa funkcja i dlaczego jest bardzo ważna dla każdego użytkownika smartfona Samsunga.

Bezpieczeństwo smartfona dzięki funkcji Auto Blocker

One UI 6
Auto Blocker

Bezpieczeństwo smartfonów to kwestia często pomijana czy też lekceważona przez użytkowników smartfonów. To nie tylko problem ochrony urządzenia, ale przede wszystkim zabezpieczenia danych osobistych i finansowych użytkownika. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie praktyki bezpieczeństwa, takie jak korzystanie z silnych haseł, aktualizowanie systemu operacyjnego i oprogramowania, unikanie podejrzanych aplikacji i dbanie o prywatność.

Samsung wyszedł naprzeciw użytkowników, dla których aspekt bezpieczeństwa jest niezwykle istotny i zaprezentował funkcję Auto Blocker w One UI 6.0. Jak można przeczytać w ustawieniach funkcji, automatyczna blokada zapewnia bezpieczeństwo telefonu, blokując zagrożenia i inne podejrzane działania. Przejawia się to przez trzy obszary:

  • Blokowanie aplikacji z nieautoryzowanych źródeł – dzięki tej funkcji, użytkownik nie zainstaluje programów z innych źródeł poza Google Play,
  • Włączenie kontroli bezpieczeństwa aplikacji – programy zainstalowane na telefonie będą sprawdzane pod kątem złośliwej aktywności,
  • Blokowanie poleceń wydawanych przez kabel USB – złośliwe ładowarki, komputery i inne urządzenia nie będą w stanie wysyłać poleceń do telefonu po podłączeniu za pomocą kabla USB.

Można też skorzystać z zaawansowanych funkcji. Pierwsza z nich to ochrona komunikatorów, która pozwala blokować obrazy, mogące zawierać złośliwe oprogramowanie w tego typu aplikacjach. Druga to blokowanie aktualizacji oprogramowania przez przewód USB, co dodatkowo może zapobiec zainstalowaniu np. malware.

Jak to działa w praktyce? Sprawdziłem pierwsze dwa podstawowe obszary funkcji Auto Blocker.

Auto Blocker w praktyce

Ten akapit zacznę od tego, że Auto Blocker jest domyślnie wyłączony w One UI 6.0. Aby go włączyć (co polecam), należy wejść w Ustawienia > Bezpieczeństwo i prywatność > Automatyczna blokada – przesunąć suwak na włączony. Dopiero wtedy możemy być spokojni, że oprogramowanie Samsunga bardziej niż dotychczas ochroni nasz system.

Po włączeniu funkcji postanowiłem pobrać na smartfon plik .apk ze strony APK Mirror. Standardowo na tym etapie otrzymałem powiadomienie o ewentualnym niebezpieczeństwie, które jest typowe dla smartfonów z Androidem. Co ciekawe, Auto Blocker zadziałał przy próbie zainstalowania aplikacji Talking Ginger. Zostałem przekierowany do ustawień przeglądarki Edge, żeby przyznać jej uprawnienie do instalacji aplikacji. Jednak nie dało się tej opcji włączyć, ponieważ aktywny był Auto Blocker. W ten sposób nie ma najmniejszych szans na zainstalowanie programu tego typu metodami. Auto Blocker pozwala też podejrzeć, które aplikacje są blokowane – nie można tu dokonać wyłączeń podczas jej działania.

Drugi obszar polega na automatycznym skanowaniu już zainstalowanych aplikacji pod względem wyszukiwania złośliwego oprogramowania. Warto wiedzieć, że skany uruchamiają się tylko wtedy, gdy telefon się ładuje, a ekran jest wyłączony. Co ciekawe, skan można uruchomić też ręcznie.

W opcji automatycznej blokady należy nacisnąć „dowiedz się więcej” (przy „włącza kontrolę bezpieczeństwa aplikacji”), następnie nacisnąć strzałkę wstecz w lewym górnym rogu okna. Pojawia się funkcja ochrony aplikacji wsparta przez McAfee. Do tej opcji można dostać się też w łatwiejszy sposób – wystarczy wejść w: Pielęgnacja urządzenia > Ochrona aplikacji > Skanuj telefon. Warto jednak dodać, że możliwość ręcznego skanowania smartfona jest już dostępna od dawna na smartfonach z Androidem. Miło jednak, że teraz będzie to robione automatycznie.

Ostatniego obszaru nie miałem możliwości testować, ponieważ nie mam urządzeń lub akcesoriów, które mogłyby mi dostarczyć złośliwe oprogramowanie. Sądzę jednak, że Auto Blocker poradziłby sobie z nim tak dobrze, jak działa w dwóch pierwszych obszarach. Dzięki One UI 6.0 czuję, że ochrona mojego smartfona wkroczyła na zupełnie nowy poziom.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw