Sztuczna inteligencja, drony, uczenie maszynowe i 5G w walce z pożarami na Cyprze

Sztuczna inteligencja, drony i 5G stają do walki z pożarami lasów

5 minut czytania
Komentarze

Cypr jest kolejnym po Grecji krajem, w którym wprowadzono inteligentny system wykrywania pożarów. Nowoczesne technologie mają do minimum skrócić czas reakcji służb. System wykorzystuje do tego: 5G, drony, AI i czujniki zainstalowane w strategicznych punktach lasu.

Cypr to kraj, w którym Huawei współpracujący ze startupem PROBOTEK wprowadza innowacyjny system. Zainstalowano go w Athalassa Park tak, aby zwłaszcza w okresach suchych i gorących w regionach Morza Śródziemnego, minimalizować ryzyko spustoszenia, jakie niesie ze sobą ogień. System w nieco ponad dwie minuty jest w stanie rozpoznać oznaki pożaru i automatycznie powiadomić odpowiednie służby.

Dron firmy ROBOTEK wykorzystywany do wyszukiwania ognia w lasach

Huawei stworzył drona do wykrywania dymu i ognia, który umożliwia zapobieganie oraz natychmiastową reakcję na pożary na obszarach pół górskich i górskich. Wykorzystuje on technologię sztucznej inteligencji, a jego efektywność jest wzmacniana przez ulepszony zasięg sieci Cyta, co zwiększa niezawodność

– mówił podczas prezentacji systemu Philippos Hadjizaharias, cypryjski wiceminister Badań, Innowacji i Polityki Cyfrowej.

Sieć 5G Cyta będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji projektu Huawei do wykrywania pożarów. Zapewnia ona szybką łączność o niskim opóźnieniu, co jest niezbędne do transmisji danych w czasie rzeczywistym i sterowania dronami. Spoglądając w przyszłość, rozwój 5G otwiera przed nami nieograniczone możliwości, począwszy od rewolucji w reagowaniu na sytuacje kryzysowe, aż po zasilanie inteligentnych miast, które poprawiają jakość życia wszystkich mieszkańców

– dodawał George Metzakis, Dyrektor Handlowy Cyta.
Athalassa Park na Cyprze, gdzie prowadzony jest projekt walki z pożarami

W Grecji, gdzie system wprowadzono po raz pierwszy i który objął las Syngrou, realizowany jest on ze spółką telekomunikacyjną Nova-Wind i działa na podobnej zasadzie – drony mają wykonywać regularne loty obserwacyjne oraz weryfikować sygnały z czujników. Algorytmy analizują obrazy (także w nocy za pomocą kamery termowizyjnej – przyp. red.) przesyłając dane, które mogą świadczyć o dymie lub ogniu w danym miejscu. Dane te są następnie analizowane przez sztuczną inteligencję pod kątem wskazania potencjalnych oznak pożaru.

Drony, 5G i AI w walce z pożarami lasów

Cypr, po Grecji, dołącza więc do programu walki z pożarami lasów realizowanego w ramach inicjatywy „Smart & Green Village”, której głównym celem jest ochrona środowiska naturalnego. W Polsce w ramach inicjatywy TECH4ALL od 2022 r. w Puszczy Białowieskiej prowadzony jest program monitoringu akustycznego, który ma badać wpływ zmian klimatu na lokalną bioróżnorodność. O tych inicjatywach rozmawialiśmy z wiceprezesem Huawei.

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w Regionie Europejskim

Piotr Pilewski: Mamy kolejny kraj, mamy inne narzędzia aniżeli w Polsce, ale jaki jest długoterminowy cel tych projektów?

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w Regionie Europejskim: Te inicjatywy to otwarcie oczu i wytyczenie ścieżki dla lokalnych firm, administracji publicznej, ale i szkół, które staramy się angażować w rozwiązania, które mogą pomóc lokalnym społecznościom w tym, aby używać już istniejących technologii i aby przekuwać je w rozwiązania, które mogą służyć nie tylko generowaniu zysku, ale i społeczeństwu. Globalnie jesteśmy w tej chwili na etapie przechodzenia z cyfrowej ekonomii na inteligentną ekonomię.

Piotr Pilewski: O ile inicjatywa ograniczenia pożarów, która generuje wymierne straty finansowe, się w to wpisuje, to jak ta prowadzona w Polsce może przełożyć się na korzyści dla społeczeństwa?

Radosław Kędzia: Wszystko, co pomaga środowisku, przekłada się na tę korzyść niezależnie od tego, czy są one tego w pełni świadome, czy jest to na obrzeżach tej świadomości, bo w codziennym życiu mamy ważniejsze problemy. Staramy się jednak myśleć długoterminowo. Jeśli jesteśmy w stanie przyłożyć się do ochrony środowiska w Polsce, to będzie miało to długoletni, wymierny efekt. Projekt w Puszczy Białowiejskiej jest pierwszym projektem, ale mam nadzieję, że możemy rozszerzyć go na inne sfery.

Dla przykładu w Norwegii bardzo dużym problemem była uprawa łososia, na którą wpływały dzikie łososie. W tej chwili możemy wyeliminować dzikie łososie z migracji do rzek. Po Grecji i Cyprze mamy nadzieję wprowadzić rozwiązania chroniące lasy w innych krajach Bałkańskich. Mamy nadzieję, że lokalne firmy będą budować swoje kompetencje produktowe, cyfrowe i swój przychód, aby mogły się rozwijać razem z nami.

PROBOTEK, który realizuje te projekty, jest laureatem naszego konkursu dla start-upów. My – jako Huawei – nie mamy z tego tak naprawdę żadnych wymiernych finansowych korzyści, ale jesteśmy częścią lokalnych społeczności.

Piotr Pilewski: Czyli mówimy o realizacji kwestii środowiskowych w ramach strategii ESG, której celem jest działanie o cele niefinansowe, nienastawione na zysk?

Radosław Kędzia: Głównym celem nie jest to, żeby być zgodnym z wytycznymi (ESG wpisano w unijną dyrektywę CSRD, która nakłada na firmy obowiązek przygotowywania raportów niefinansowych – przyp. red.). My jesteśmy zgodni z wytycznymi, ale nie dlatego, że jest to nasz główny cel. Jest nim pozytywny wpływ na społeczności, w których operujemy, o jesteśmy ich częścią. Więc powinniśmy być odpowiedzialnym graczem na rynku, a ponieważ mamy i wiedzę i możliwości, to staramy się je wykorzystać w taki sposób, który będzie z korzyścią dla wszystkich.

ESG jest dla nas ważne. To, co pokazujemy na Cyprze to wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego wszyscy nasi dostawcy muszą być zgodni z ESG i jej wartościami. Bardzo mocno działamy również na polu generowania zielonej energii przez fotowoltaikę, czy energię wiatrową. Budujemy również rozwiązania z zakresu kumulowania i składowania energii.

Piotr Pilewski: Co jest jeszcze w takim razie „pod wodą”? Jakie obszary macie jeszcze zdiagnozowane i jak chcecie je zrealizować?

Radosław Kędzia: Mamy wieloletni, wielowarstwowy i wielopłaszczyznowy plan. Przez ostatnich 10 lat zmieniliśmy się z firmy, która nie tylko dostarcza rozwiązania klientom, nawet w czasach ograniczenia dostaw, ale mamy wewnątrz firmy nasz KPI – zmniejszenie zużycia prądu, co zrobiliśmy blisko trzykrotnie. Nasze rozwiązania pobierają znacznie mniej energii niż dekadę temu. Pracujemy nad software i patentami, ale też nad materiałoznawstwem, aby nasze rozwiązania były lżejsze, pobierały mniej energii i zajmowały mniej miejsca.

Motyw