Aplikacja Gboard, czyli klawiatura Google, pokazana w sklepe Google Play

Gboard, czyli klawiatura Google, stawia na inkluzywność. Wprowadzono specjalną aktualizację

2 minuty czytania
Komentarze

Gboard będzie bardziej dostępny — otwarty na użytkowników o różnych kolorach skóry oraz z uwzględnieniem różnych płci. Nowa aktualizacja od Google ułatwi bowiem zmianę emoji — małych, prostych grafik, dzięki którym znacznie łatwiej i szybciej przekazywać emocje czy uczucia niż poprzez tekst. Od czasu, gdy emotikony pojawiły się po raz pierwszy — w 1982 roku z wykorzystaniem znaków „:-)” — a następnie przybrały postać piktogramów, czyli emoji, ich popularność nie maleje.

Źródło: Google

Nie ma wątpliwości, że emoji to jeden z najpopularniejszych sposobów przekazywania emocji i uczuć podczas czatowania za pomocą telefonu. O czym wiedzą też producenci (WhatsApp, Google, Samsung, Apple), stale proponując nowe rozwiązania.

Aktualizacja Gboard — co nowego?

Klawiatura Google, czyli popularna Gboard, została właśnie zaktualizowana poprzez dodanie łatwiejszego sposobu wyboru odcienia skóry i płci dostosowywalnych emoji.

Taka personalizacja z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu. Nie trzeba będzie szukać, scrollować i przewijać — jednym dotknięciem będzie można zmienić odcień skóry i płeć emoji. Co więcej, po wybraniu preferowanego odcienia, zostanie on zastosowany do pozostałych emoji.

Dlaczego Google uważa, że to tak ważna zmiana?

Według Google emoji są równie płynne jak język i tożsamość. Ostatnie badanie producenta (na 2000 osób zróżnicowanych rasowo i płciowo) wykazało, że możliwość używania emotikonów w odcieniach skóry tworzy poczucie więzi, dumy i reprezentacji.

Ludzie są jednak bardzo ostrożni w używaniu tonów emotikonów. Na przykład znacznie częściej używają emotikonu w odcieniu skóry na prywatnym czacie grupowym z bliskimi przyjaciółmi niż podczas publikowania na publicznym czacie pełnym nieznajomych. Co najważniejsze, możliwość wyłączenia tonów jest dla nich równie ważna, jak możliwość ich używania w pierwszej kolejności. To, czy używają odcieni skóry emotikonów, często zależy od sytuacji (np. w pracy lub podczas rozmowy z rodziną), ale niechętnie używają ich podczas odnoszenia się do innych osób.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

W naszym poradniku możecie poznać ukryte funkcje i możliwości konfiguracji klawiatury Gboard, pomożemy też włączyć lub wyłączyć wibracje klawiatury w smartfonie. Jeśli kręci was AI, to koniecznie przetestujcie klawiaturę SwiftKey, a jeśli chcecie poznać nowości związane z emotkami w nowej wersji systemu od Google, zapraszamy do tekstu o Androidzie 14.

fot. Depositphotos/dimarik

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw