Osoba pracująca na laptopie z zegarkiem na nadgarstku, obok notatnik i długopis.

Raport Code-Life Balance pokazuje, że ledwie 16% pracowników IT czuje się częścią firmy

3 minuty czytania
Komentarze

Praca w branży IT, ale nie tylko w niej, może prowadzić do wypalenia zawodowego. Wiele osób ma też problem z rozgraniczeniem tego, gdzie kończy się praca, a zaczyna życie prywatne. To naprawdę duży problem, na który uwagę zwraca raport JLL i Just Join IT „Code-Life Balance”. Wynika z niego, że 34% osób z biorących udział w badaniu, nie utrzymuje równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. I po części może być to wina pracodawców, a nie samych zatrudnionych.

Praca w IT potrafi wypalić zawodowo

Fot. Informacja prasowa

Przychodząc gdzieś do pracy sama pensja oraz różnego rodzaju benefity wcale nie muszą być jedynymi czynnikami, które decydują o tym, jak się tam czujemy. Jedną z ważniejszych rzeczy, a przynajmniej wśród specjalistów z branży IT, jest możliwość elastycznych godzin pracy. Równie ważne jest też to czy do biura mogą być dostarczane posiłki, ale i sama ergonomiczność miejsca, gdzie się pracuje. To wszystko wpływa na ogólne samopoczucie, które można nazwać dobrostanem.

Fot. Informacja prasowa

I tutaj pojawia się smutna refleksja, że wśród specjalistów z branży IT, w pełni zadowoleni ze swojego życia są nieliczni (4%) i tylko 16% z nich czuje się związanych z miejscem pracy. Do tego blisko 30% ocenia swój dobrostan nisko lub bardzo nisko, a ponad połowa nie utrzymuje równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Wypalenie zawodowe w branży IT jest problemem, na który pracodawcy zaczęli zwracać uwagę dopiero od niedawna. Pierwszy raport badający to zjawisko, stworzyliśmy w Just Join IT z platformą Twój Psycholog w 2022 r. Wynikało z niego, że 70% pracowników IT zauważa u siebie symptomy wypalenia. Dane z raportu Code-Life Balance potwierdzają, że po stronie firm wciąż jest dużo do zrobienia. Po pierwsze musi się dokonać świadomościowa zmiana. Pracodawcy, którzy zaczynają dojrzewać do tego, żeby rozliczać pracowników IT zadaniowo, a nie na podstawie przesiedzianych przy biurku godzin, zyskują lojalność zespołów. Pierwsze testy nielimitowanego urlopu w zachodnich firmach także pokazały, że ludzie masowo nie zaczęli wybierać więcej dni wolnych niż im wcześniej przysługiwało. Podstawą work-life balance i zadowolonego pracownika w IT jest stworzenie mu przestrzeni do swobodnego działania i zaufanie, co daje duży komfort psychiczny. Nie musząc pracować codziennie z tego samego miejsca oraz w takim samym zakresie godzinowym, pracownicy IT zyskują swobodę, która pozwala lepiej dbać o wellbeing swój i bliskich.

Katarzyna Dzwonek, Senior Product Manager w Just Join IT
Fot. Informacja prasowa

Rynek pracy powoli się zmienia i otwiera na potrzeby pracowników. Ci oczekują już czegoś więcej, niż tylko dobrej wypłaty, ale też np. możliwości dostępu do opieki psychologicznej czy możliwości dostępu do miejsc przeznaczonych do aktywności fizycznej. Jeżeli pracodawcy nie chcą, by ich zespoły „wypalały” się, potrzebne będą zmiany w podejściu do miejsca pracy. I miejmy nadzieję, że faktycznie te zostaną wprowadzone, a stawiane pracownikom wymagania nie będą oderwane przy tym od rzeczywistości.

Źródło: Informacja prasowa

Motyw