LOKOWANIE PRODUKTU: HUAWEI

Słuchawki to nie tylko dźwięk. Aby dobrze wybrać, trzeba pamiętać także o detalach

8 minut czytania
Komentarze

W 2016 roku rynek słuchawek przeszedł jedną z największych rewolucji, która znacząco odmieniła podejście do tego typu akcesoriów. Właściwie zostało to wymuszone przez producentów urządzeń mobilnych, którzy przestali umieszczać gniazda słuchawkowe w smartfonach. Dotychczas dominowały propozycje przewodowe, a więc liczyły się przede wszystkim trzy cechy: konstrukcja, design i jakość dźwięku. Dzisiaj to za mało, aby stwierdzić, które słuchawki warte są uwagi. A wszystko przez to, że bezprzewodowe konstrukcje oferują znacznie większą funkcjonalność i możemy, a wręcz musimy oczekiwać od nich znacznie więcej.

Szukając słuchawek bezprzewodowych, prześwietl je na wylot

Oczywiście nadal na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji słuchawek przewodowych, ale kierowane są one głównie do osób, które pracują w jednym miejscu i tylko na tym stanowisku z nich korzystają. Naturalnie druga grupa to melomani, którzy lubią usiąść w fotelu, na kanapie i podłączyć się do swojego ulubionego odtwarzacza muzyki. Tymczasem bezprzewodowe konstrukcje oferują znacznie większą uniwersalność, bo doskonale sprawdzą się we wcześniejszych scenariuszach i w wielu innych — czy to na spacerze, siłowni, w komunikacji publicznej, czy to ze smartfonem, tabletem, komputerem, telewizorem i tak dalej.

Tym sposobem weźmy na warsztat bezprzewodowe słuchawki i najnowszą propozycję od Huawei, czyli flagowy model FreeBuds Pro 3. Od czego zaczynamy analizę? Oczywiście od poznania specyfikacji technicznej, bo dane na papierze to podstawa, którą znajdziemy wszędzie. W przypadku omawianych Huawei FreeBuds Pro 3 możemy liczyć na następujące parametry:

  • przetwornik o średnicy 11 mm
    • membrana planarna
    • zakres częstotliwości: od 14 do 48000 Hz
  • Bluetooth 5.2
    • kodeki: AAC, SBC, LDAC, L2HC 2.0
  • trzy mikrofony + czujnik przewodzenia kostnego
    • Pure Voice 2.0
  • ANC 3.0 (4 tryby redukcji szumów i tryb świadomości)
  • akumulator:
    • słuchawka: 55 mAh
    • etui: 510 mAh
  • ładowanie: USB-C, bezprzewodowe
  • certyfikaty: HWA, Hi-Res Audio, IP54 (odporność na zachlapanie)
  • wymiary:
    • słuchawka: 29,1×21,8×23,7 mm
    • etui: 46,9×65,9×24,5 mm
  • waga:
    • słuchawka: 5,8 g
    • etui: 45,5 g
  • wersje kolorystyczne: biała, zielona, srebrna

Co powinno nas interesować po przeczytaniu powyższych danych? Przede wszystkim fakt, że na pokładzie znalazły się zaawansowane kodeki, jest aktywna redukcja hałasu, możemy ładować je bezprzewodowo i nie powinien być im straszny deszcz lub pot. To już są cechy, które teoretycznie mogłyby zostać pominięte, ale przy częstym użytkowaniu słuchawek w różnych scenariuszach mają istotne znaczenie.

Jakość dźwięku jest bardzo ważna i to w dwie strony

Naturalnie nie można zapomnieć, że w słuchawkach to jakość dźwięku jest najważniejsza. Tego typu akcesorium kupujemy po to, aby czerpać możliwie największą radość ze swoich ulubionych utworów i przeżywać je na różnych poziomach. Pierwsze, co oczywiście widać na papierze, to szeroki zakres częstotliwości, który efektywnie pozwala zanurzyć się w różnych dźwiękach. Im szerszy zakres, tym lepiej, więc wspomniany przedział 14 Hz do 48 kHz należy uznać za bardzo dobry.

Do tego warto zwracać uwagę, czy producent zadbał o stosowne certyfikaty i kodeki. Certyfikaty potwierdzają zastosowaną jakość, podczas gdy zaawansowane kodeki pozwalają przesłać dźwięk w możliwie najwyższej jakości, z najwyższymi bitrate i rozdzielczością. W przypadku Huawei FreeBuds Pro 3 pojawiają się odpowiednio HWA, Hi-Res Audio oraz L2HC 2.0 i LDAC. Ten ostatni jest wyznacznikiem dzisiejszych, topowych modeli, podczas gdy L2HC wyznacza jeszcze wyższą jakość, przewyższającą tą znaną z płyt CD.

Tym sposobem wiemy, że transmisja bezprzewodowa stoi na wysokim poziomie, ale już za samą jakość, która trafia do naszych uszu, odpowiadają przetworniki. Głośniki w Huawei FreeBuds Pro 3 mogą pochwalić się przede wszystkim sporą średnicą (11 mm), spotykaną głównie w dużo droższych modelach, a do tego wrażenia audio urozmaica zastosowanie membrany planarnej.

Jednak aby cieszyć się z wyśmienitej jakości dźwięku, nie możemy być zagłuszani hałasami z otoczenia. Warto odciąć się od niego, a w tym doskonale pomaga adaptacyjne ANC. O ile większość słuchawek renomowanych producentów oferuje aktywną redukcję hałasu, to w przypadku Huawei trzeba docenić to, że producent nie walczy wyłącznie z kolejnymi decybelami, a z hałasem w jak najszerszym zakresie częstotliwości. Dlatego omawiane słuchawki znaczenie lepiej redukują hałas m.in. powodowany wiatrem, który musi być inaczej tłumiony względem na przykład przejeżdżających samochodów. Istotne jest to nie tylko w momencie, kiedy faktycznie wieje podczas spaceru, ale także w trakcie biegania, a więc po prostu w trakcie wykonywanych aktywności fizycznych.

Wisienką na torcie jest to, że słuchawki same dostosowują poziom redukcji hałasu tak, aby nie powodować dyskomfortu i możliwie najlepiej niwelować wszelkie zakłócenia.

Idąc za ciosem, nie chcemy też słyszeć wiatru podczas rozmów telefonicznych. Zastosowanie potrójnego systemu mikrofonów z dodatkowym wsparciem czujnika przewodzenia kostnego pozwala lepiej przechwytywać nasz głos i jednocześnie odsiewać niepożądane dźwięki, co zdecydowanie docenią nasi rozmówcy. Do tego zwracajmy uwagę na wszelkie tryby przepuszczania dźwięku z zewnątrz. Ich obecność pozwala bez wyjmowania słuchawek z uszu szybko zrozumieć, co się dzieje dookoła nas. W przypadku Huawei mówimy o trybie świadomości i ważne, aby był on w pełni naturalny, bez irytującego opóźnienia.

Wygodna konstrukcja to podstawa

Ok, ale żeby cieszyć się dźwiękiem i poszczególnymi rozwiązaniami, musimy przede wszystkim być pewni, że nasze wymarzone słuchawki będą pasować do naszych uszu. W tym wypadku liczy się kilka czynników, a jednym z nich jest masa samego akcesorium. Im niższa, tym ryzyko wypadnięcia słuchawek z uszu maleje oraz jesteśmy w stanie dłużej z nich korzystać, bez przymusowych przerw. Waga FreeBuds Pro 3 to zaledwie 5,8 gramów, więc dyskomfort odchodzi w zapomnienie.

Ten też jest redukowany, gdy korzystamy z dobrze dobranych wkładek silikonowych. Za duże będą nas uwierać, a za małe sprawią, że wszelka redukcja hałasu będzie działać gorzej i znowu pojawia się ryzyko wypadnięcia akcesorium z uszu. Idealnie dobrane wkładki pozwalają uzyskać najlepsze efekty zarówno w kontekście dźwięku, redukcji hałasu, jak i właśnie komfortu użytkowania. W tym przypadku Huawei wychodzi naprzeciw, oferując w zestawie aż 4 pary w różnych rozmiarach. Ergonomię poprawia jeszcze prosty i wygodny system sterowania, który bez problemu rozpoznaje nasze polecenia.

Ze słuchawek chcemy cieszyć się możliwie najdłużej, więc znaczenie ma również wbudowany akumulator. Musimy zastanowić się, jak długo będą trwały nasze sesje ze słuchawkami w uszach i jak często będziemy mogli je ładować. Zarówno słuchawki w etui, jak i samo etui. W końcu nie chcemy, aby w połowie spotkania lub planowanej trasy będziemy musieli robić przerwy.

FreeBuds Pro 3 według danych producenta mogą pracować przez 4,5 godziny z włączonym ANC i 6,5 godziny, gdy nie potrzebujemy redukcji hałasu. To bardzo rozsądne rezultaty, gdyż też z tyłu głowy trzeba pamiętać o niezbędnych przerwach w noszeniu słuchawek dokanałowych. Ta może trwać niecałe 40 minut, bo właśnie tyle potrzebuje omawiane akcesorium na pełne naładowanie, gdy odłożymy je do etui. Ostatnie z kolei może 5-krotnie doładować same słuchawki, co daje w sumie nawet ponad 30 godzin odtwarzania muzyki. A i nie zapominajmy o kolejnej wygodzie, bo nie musimy nosić ze sobą żadnych kabli, gdyż etui zawsze jesteśmy w stanie naładować bezprzewodowo.

Szczegóły, o których nie warto zapominać

Ewidentnie mamy już za sobą najważniejsze aspekty, na które warto zwracać uwagę podczas wybierania nowych słuchawek. Jednak w dobie smart urządzeń to dopiero część możliwości. Samemu bardzo doceniam fakt, że mogę jednocześnie pracować na laptopie i smartfonie, bez konieczności korzystania z różnych akcesoriów tego samego typu. FreeBuds Pro 3 również są w stanie podłączyć się do dwóch urządzeń i płynnie przełączać źródło dźwięku. Może to być dowolny sprzęt z HMS, Androidem, iOS lub Windowsem na pokładzie.

Swoją drogą, korzystając z urządzeń Huawei, możemy nawet pójść w drugą stronę i z jednego smartfona lub tabletu odtwarzać muzykę na dwóch parach słuchawek. Dlatego dodatkowe możliwości, które kryją się w aplikacjach, także warto poznać, bo mogą z czasem okazać się nieocenione.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak przedstawić cenę Huawei FreeBuds Pro 3. Otóż omówione słuchawki kosztują 899 złotych i to zdecydowanie może być dla wielu zaskoczeniem, bo na rynku znajdziemy wiele dużo droższych propozycji, które nie oferują wielu wymienionych wcześniej rozwiązań.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Huawei

Motyw