Rheinmetall prezentuje zaawansowany system obrony powietrznej. Wystrzeli aż 1250 pocisków na minutę

2 minuty czytania
Komentarze

W czasach, gdy technologia dronów i innych obiektów latających rozwija się w zawrotnym tempie, potrzeba posiadania skutecznych systemów obrony powietrznej staje się coraz bardziej paląca. Rheinmetall, czyli niemiecki gigant obronny, odpowiedział na to wyzwanie, prezentując swój nowy system SHORAD o nazwie Skyranger 30.

Inteligentny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu od Rheinmetall

Inteligentny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu od Rheinmetall
fot. Rheinmetall

Podczas niedawnej konferencji Association of the U.S. Army’s (AUSA) firma Rheinmetall zaprezentowała „przyszłość inteligentnych systemów SHORAD”. W tym miejscu warto podkreślić, że pod tą nazwą skrywa się short range air defense, czyli system obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Skyranger 30, ponieważ taką nazwę nosi technologia od niemieckiej spółki to nie tylko zaawansowana wieża strzelecka, ale również bezzałogowy pojazd naziemny (UGV). Takie połączenie czyni cały zestaw w pełni autonomicznym systemem militarnym.

Zgodnie z zapewnieniami twórców, wieża strzelecka jest w stanie wystrzeliwać nawet 1250 pocisków 30 mm na minutę z funkcją airburst. Co więcej, można ją podnieść do maksymalnego kąta 85 stopni i opuścić do -10 stopni. Naturalnie wieża obraca się o 360 stopni wokół własnej osi. Pojazd w akcji możecie zobaczyć między innymi na poniższym materiale.

Zobacz też: Raytheon zdał egzamin. Potężny radar LTAMDS chwalony przez wojsko USA

Co ciekawe, Skyranger 30 integruje swoją wieżę z pojazdem naziemnym RIPSAW M5, który został opracowany przez Textron Defense Systems. Międzynarodowa firma jest partnerem Rheinmetall, co jedynie udowadnia, że Niemcy nie działają w izolacji, a częścią ich strategi jest współpraca z zewnętrznymi podmiotami.

Nie powinno nas dziwić, że aktualnie Skyranger 30 traktuje się jako prawdziwy przełom w dziedzinie obrony powietrznej. Jego zdolność do autonomicznego działania, imponująca siła ognia i wszechstronność czynią tę technologię jedną z najbardziej zaawansowanych systemów SHORAD na rynku. Co ważne, w dobie rosnącej liczby zagrożeń powietrznych, takich jak drony, systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu są nie tylko mile widziane, ale wręcz niezbędne.

Cóż, jeśli interesujecie się militariami oraz nowymi technologiami, z całą pewnością chętnie rzucicie okiem na nasz tekst dotyczący broni hipersonicznej. W końcu jest to sprzęt, który odgrywa kluczową rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Źródło: Interesting Engineering

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw