Logo Nokia na różowym tle. Na pierwszym planie zaplecione przewody

Nokia z dwoma rekordami. Przesyłanie danych wchodzi na nowy poziom

2 minuty czytania
Komentarze

Nokia Bell Labs i Alcatel Submarine Networks pobiły dwa nowe światowe rekordy w zakresie podmorskiej komunikacji optycznej. Możliwe, że w przyszłości zrewolucjonizuje to sposób, w jaki przesyłane są dane przez oceany.

Nokia Bell Labs z rekordem przepustowości

Pierwszy rekord to przepustowość 800 Gbps na jednej długości fali optycznej na odległości 7865 km, czyli tyle, ile wynosi odległość między Tokio a Seattle. To dwukrotnie większa odległość, na jaką obecnie można transmitować dane z podobną przepustowością. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, nowy rekord został ustanowiony w laboratorium Nokia Bell Labs w Paris-Saclay we Francji.

Nokia z Alcatelem z rekordem w transmisji niepowtarzającej w paśmie C

Drugi rekord, ustanowiony przez Nokia Bell Labs i ASN, to przepustowość 41 Tbps na odległość 291 km za pomocą systemu transmisji niepowtarzającej w paśmie C. Poprzedni rekord dla tego typu systemów wynosił 35 Tbps na tym samym dystansie.

System transmisji niepowtarzalnej w paśmie C to rodzaj systemu transmisji optycznej, który wykorzystuje jedną długość fali optycznej do przesyłania danych na duże odległości. Systemy te są powszechnie stosowane do łączenia wysp i platform morskich ze sobą oraz z lądem. Główna różnica między systemami transmisji niepowtarzalnej a systemami powtarzalnymi polega na tym, że systemy niepowtarzalne nie wykorzystują wzmacniaczy światła w swojej trasie. Wzmacniacze światła są niezbędne w systemach powtarzalnych, aby wzmocnić sygnał optyczny po jego przebyciu długiej odległości.

Sieć podmorskich kabli oceanicznych

Obecnie na świecie istnieje ponad 400 systemów kabli oceanicznych ze światłowodami, o łącznej długości ponad 1,3 miliona kilometrów. Te kable łączą wszystkie kontynenty i zapewniają dostęp do Internetu dla ponad 99% światowej populacji. Sieć kabli oceanicznych jest stale rozwijana. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się nowe technologie, które pozwalają na przesyłanie większej ilości danych na większe odległości. Dzięki tym technologiom sieć kabli oceanicznych jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na łączność.

Oba opisane rekordy zostały osiągnięte dzięki innowacyjnym technologiom o wyższej szybkości transmisji. Oznaczają, że w przyszłości będziemy mogli przesyłać znacznie więcej danych przez światłowody na większe odległości. To ma kluczowe znaczenie dla rozwoju internetu i technologii 5G.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw