poseł Krzysztof Paszyk na mównicy sejmowej

Nowy minister rozwoju i technologii wskazany przez premiera. Kim jest Krzysztof Paszyk?

2 minuty czytania
Komentarze

10 maja premier Donald Tusk ogłosił zmiany w składzie rządu. Minister rozwoju i technologii to jedno ze stanowisk, na którym nastąpiła zmiana. Funkcję tę będzie pełnił Krzysztof Paszyk.

Krzysztof Paszyk to nowy minister rozwoju i technologii

minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk
Fot. Krzysztof Paszyk / Facebook

Krzysztof Paszyk to poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Urodził się w 1979 roku w Poznaniu, z wykształcenia jest prawnikiem. Do tej pory pełnił funkcję przewodniczącego klubu PSL w Sejmie, był również posłem poprzednich kadencji (VIII i IX), a wcześniej działał w samorządzie.

Jest dzisiaj szefem klubu parlamentarnego, prawnik, samorządowiec, to jest ten taki wzorcowy z mojego punktu widzenia model politycznej drogi. […] Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego w Wielkopolsce, dobry prawnik, parlamentarzysta z dużym stażem, człowiek spokojny, wszyscy go bardzo cenią.

premier Donald Tusk o Krzysztofie Paszyku

Dotychczas ministrem rozwoju i technologii był Krzysztof Hetman, również z PSL-u. Zdecydował się on jednak kandydować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Hetman był zresztą europosłem w latach 2014-2023.

Zmiany w rządzie zostały już ogłoszone przez premiera, jednak to prezydent dokonuje zaprzysiężenia nowych ministrów. Nastąpi to w poniedziałek 13 maja.

Czym zajmuje się resort rozwoju i technologii?

logo Ministerstwa Rozwoju i Technologii
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Mimo swojej nazwy Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada za gospodarkę oraz sprawy związane z budownictwem i mieszkalnictwem. To właśnie z tymi dziedzinami wspomniany resort jest najbardziej kojarzony.

Trzeba jednak pamiętać, że MRiT zajmuje się również gospodarką cyfrową (w tym różnymi e-usługami dla przedsiębiorców), ośrodkami innowacji (m.in. parkami naukowymi i technologicznymi), a także polityką kosmiczną. Resortowi rozwoju i technologii podlega choćby POLSA, czyli Polska Agencja Kosmiczna.

Krótki film Ministerstwa Rozwoju i Technologii dot. zastosowania technologii kosmicznych.

Kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem, telekomunikacją, kompetencjami cyfrowymi oraz e-usługami dla administracji i „zwykłych ludzi” zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli interesuje was, kim jest aktualny minister cyfryzacji, odsyłamy was do podlinkowanego tekstu.

Źródło: sejm.gov.pl, MRiT, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: sejm.gov.pl / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw