LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Słuchawki gamingowe. Co musisz wiedzieć przed zakupem?

8 minut czytania
Komentarze

Gry komputerowe stały się ogromnym segmentem rynku rozrywkowym, a wraz z ich popularnością rosło zapotrzebowanie na wysokiej jakości akcesoria dla graczy. Słuchawki gamingowe to jeden z kluczowych elementów wyposażenia, który potrafi znacząco wpłynąć na jakość rozgrywki. Sprawdźmy więc, co je odróżnia od standardowych słuchawek i czy uzasadnia to najczęściej wyższą cenę?

słuchawki gamingowe hyperx

Jest sporo firm, które wyspecjalizowały się w akcesoriach dla graczy. Są to zarówno produkty tańsze, ekonomiczne, jak i profesjonalne, z których korzystają profesjonaliści w rozgrywkach e-sportowych. Swoje propozycje w tym segmencie mają takie firmy jak Razer, Logitech, SteelSeries, HyperX czy Corsair. Zresztą sprawdźcie nasz ranking najlepszych modeli słuchawek gamingowych — jest w czym wybierać.

Słuchawki gamingowe – estetyka

Słuchawki gamingowe często mają krzykliwy wygląd, który może nie trafić w gust wielu użytkowników. Popularne jest tu na przykład oświetlenie RGB (nawet z możliwością niestandardowej personalizacji), które w zasadzie jest zbędne, a często zwiększa cenę urządzenia. Wygląd może być futurystyczny, a przecież nie ma to znaczenia, gdy zakładamy słuchawki na głowę (chyba że jesteście streamerami). Dlatego wybierając słuchawki, lepiej skupić się na ich funkcjonalności, a nie na wyglądzie.

słuchawki gamingowe razer

Słuchawki gamingowe – konstrukcja

Nie widziałam słuchawek dousznych lub dokanałowych, które byłyby przeznaczone dla graczy. Ta specyficzna grupa użytkowników celuje raczej w słuchawki nauszne (on-ear) lub wokółuszne (over-ear) — tylko one zapewniają dostateczny komfort podczas długiego grania, odpowiednią jakość dźwięku i izolację od otoczenia.

słuchawki gamingowe hyperx

Rodzaje słuchawek (nie tylko dla graczy)

Przez lata stworzono kilkanaście rodzajów słuchawek, skierowanych zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i amatorskich, do pracy w biurze, jak i dla osób uprawiających sporty, dla osób bardziej tradycyjnych, jak i ceniących najnowsze technologie. Zobaczcie zresztą, jak prezentują się poszczególne typy słuchawek w naszym rankingu.

Podział ze względu na rozmiar

1) Słuchawki wokółuszne (over-the-ear) – najpopularniejszy typ słuchawek z nausznikami wystarczająco dużymi, aby zmieściły się wokół całego ucha. Są największe i mają pałąk łączący dwie muszle słuchawek.
2) Słuchawki nauszne (on-ear) – zbudowane w taki sam sposób jak słuchawki nauszne, ale mają mniejsze nauszniki. W rezultacie nauszniki spoczywają na płatkach uszu.
3) Słuchawki douszne (in-ear) – zwłaszcza popularne „pchełki”, czyli rodzaj słuchawek, które wkłada się do ucha lub w kanały słuchowe. Dzielą się na szereg dalszych podtypów, np. bezprzewodowe słuchawki TWS, słuchawki bezprzewodowe z kablem, przewodowe i klasyczne (niewchodzące do kanału, non-in-ear).

Podział ze względu na technologię

1) Słuchawki z aktywną redukcją hałasu (ANC), w których słuchawka aktywnie blokuje zewnętrzne dźwięki — nagrywa je, odwraca ich fazę i wysyła z powrotem do uszu. W końcu oba dźwięki „anulują się”, gdy dotrą do błony bębenkowej.
2) Słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne (bone conducting) — dźwięk przesyłany jest przez kości policzkowe zamiast przez powietrze i całkowicie omija ucho zewnętrzne.
3) Słuchawki otwarte (open-ear, air-conducting) – wyglądają podobnie do słuchawek na przewodnictwo kostne, ale wykorzystują małe głośniki do odtwarzania dźwięku bezpośrednio w uszach zamiast przetworników przewodnictwa kostnego.
4) Zestawy słuchawkowe (headsets) – nie mają żadnej unikalnej technologii, po prostu stanowią połączenie słuchawek i mikrofonu (najczęściej na wysięgniku). Najpopularniejsze są zestawy słuchawkowe do gier lub zdalnych spotkań. Technicznie rzecz biorąc, każde bezprzewodowe słuchawki Bluetooth z mikrofonem można także nazwać zestawem słuchawkowym. Na rynku są różne typy zestawów słuchawkowych: większość to słuchawki nauszne z zamkniętą obudową, ale są też np. konstrukcje z jednym nausznikiem (np. wykorzystywane w call center).

Podział ze względu na design

1) Słuchawki zamknięte (closed-back) – wszelkiego rodzaju słuchawki (nauszne, nauszne lub douszne) z całkowicie zamkniętymi nausznikami, tj. zasłoniętymi przetwornikami.
2) Słuchawki z półotwartym lub otwartym tyłem (semi-back, open-back) – mają półotwarte lub całkowicie otwarte nauszniki. Przetworniki są zwykle widoczne z zewnątrz i chronione jedynie siatką.

Podział ze względu na połączenie

1) Słuchawki bezprzewodowe — mają wszystkie niezbędne komponenty wbudowane w obudowę, począwszy od baterii, układu Bluetooth, wzmacniacza oraz przetwornika DAC i DSP.
Wykorzystują dwa rodzaje połączeń bezprzewodowych: poprzez technologię Bluetooth lub standard Wi-Fi (adapter USB podłączany do komputera lub telewizora).
2) Słuchawki przewodowe — wykorzystują kabel do przesyłania sygnału audio i wymagają gniazda do podłączenia do źródła dźwięku (najpopularniejsze jest złącze 3,5 mm, rzadziej spotyka się 6,3 mm, obecnie).

słuchawki gamingowe genesis

Najważniejsze jest, by dopasować ciężar i wielkość słuchawek do własnej głowy — tylko wtedy konstrukcja nie będzie powodowała dyskomfortu podczas dłuższej pracy. Warto też postawić na miękkie nauszniki i regulowany, wyściełany pałąk.

Komfort noszenia powinien być jednym z priorytetów — w końcu chodzi o urządzenie, które zamierzamy nosić przez długie godziny bez odczuwania dyskomfortu.

Co jest niezbędne w słuchawkach dla graczy?

Niewątpliwie oprócz komfortu noszenia najważniejsza jest jakość dźwięku. W tym przypadku pojawia się też szereg dodatkowych funkcji, na przykład funkcja dźwięku przestrzennego (często 7.1), umożliwiająca lepsze zlokalizowanie źródła dźwięku w grach. Ale podstawą jest specyfikacja — dlatego musicie zwrócić uwagę na określone parametry, od których zależy jakość dźwięku.

Parametry techniczne słuchawek

Rozmiar przetworników

Przetworniki to elementy odpowiedzialne za generowanie dźwięku w słuchawkach. Są one wykonane z różnych materiałów, takich jak papier, tworzywo sztuczne lub metal. Im większe przetworniki, tym lepszy dźwięk. Im większe przetworniki, tym lepsze odtwarzanie niskich i wysokich tonów. Dobre słuchawki gamingowe mają przetworniki o średnicy od 40 mm do 50 mm. Słuchawki z przetwornikami o średnicy mniejszej niż 40 mm mogą być zbyt małe, aby wytworzyć dźwięk o pełnym i bogatym brzmieniu.

Impedancja

Impedancja to opór elektryczny, który przeciwstawia się przepływowi prądu. Im niższa impedancja, tym głośniejsze brzmienie słuchawek. Dobre słuchawki gamingowe mają impedancję od 32Ω do 64Ω. Słuchawki o impedancji niższej niż 32Ω są zwykle przeznaczone do podłączenia do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony lub tablety. Słuchawki o impedancji wyższej niż 64Ω wymagają wzmacniacza, aby wytworzyć wystarczającą moc.

Czułość

Czułość słuchawek to parametr określający, jak głośno będzie brzmieć dźwięk o określonej amplitudzie. Wyrażana jest w decybelach (dB SPL).
Wysoka czułość jest ważna dla graczy, ponieważ pozwala na głośniejsze odtwarzanie dźwięków, takich jak kroki wroga lub strzały. Dobre słuchawki gamingowe mają czułość od 90 do 120 dB SPL. Słuchawki o czułości niższej niż 90 dB SPL mogą być zbyt ciche dla niektórych osób.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to zakres częstotliwości, które są odtwarzane przez słuchawki. Im szersze pasmo przenoszenia, tym lepszy dźwięk. Słuchawki z pasmem przenoszenia 20 Hz – 20 kHz zapewniają dźwięk o pełnym zakresie częstotliwości. Oznacza to, że odtwarzają wszystkie częstotliwości dźwięku, które są w stanie usłyszeć ludzkie ucho.

słuchawki gamingowe mikrofon

W grach wieloosobowych nieodzowna jest komunikacja z innymi członkami zespołu — czyli niezbędnym elementem wyposażenia gracza będzie mikrofon. Słuchawki z mikrofonem sprawdzają się tutaj znakomicie. Oprócz jakości dźwięku dobrą opcją jest regulowany wysięgnik, możliwość szybkiego złożenia z opcją równoczesnego wyciszenia albo całkowitego jego odłączenia, co pozwoli na używanie słuchawek bez mikrofonu. Słuchawki ARCTIS NOVA 3 USB RGB powinny się tu sprawdzić znakomicie — to rasowe gamingowe akcesorium o bardzo dobrych parametrach i wyglądzie, który nie pozwoli pomylić ich przeznaczenia.

Co okazuje się mało ważne?

Przyciski czy pokrętła głośności albo inne przycisku do sterowania są często umieszczane w obrębie nauszników, jednak nie wszyscy gracze preferują to rozwiązanie. Zmieniają te ustawienia za pomocą komputera, nie odrywając rąk od klawiatury lub myszki. Ale chyba najbardziej zbędnym dodatkiem jest podświetlenie LED, które nie wpływa ani na jakość dźwięku, ani wygodę użytkowania słuchawek.

słuchawki gamingowe logitech
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Zazwyczaj decyduje… budżet

Nie zawsze najdroższe słuchawki są najlepsze. I nie zawsze wykorzystamy wszystko to, co oferuje dany model. Dlatego zawsze najlepiej dokładnie ocenić swoje potrzeby i kupić optymalny zestaw. Bo można wydać zaledwie 25 złotych na najprostszy zestaw (np. Natec Drone) albo zainwestować kilka tysięcy (np. Bang & Olufsen Beoplay). Decyzja należy do was.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw