Mark Zuckerberg

To nie jest dobry dzień, aby pracować dla Zuckerberga. Meta z obowiązkowym powrotem do biur

2 minuty czytania
Komentarze

Korporacja Meta staje się coraz mniej przyjaznym miejscem dla pracowników, czyli osób, dzięki którym to gigantyczne przedsiębiorstwo ma szansę dalej istnieć. Mark Zuckerberg spełnił czerwcową obietnicę i zmusił zatrudnionych do tego, by spędzali więcej czasu w biurach, zamiast pracować zdalnie z domu. Oto szczegóły tej niefortunnej operacji.

Mark Zuckerberg mówi jasno, przynajmniej trzy dni w biurze

Mark Zuckerberg VoiceBox
fot. YouTube / Meta

Zasada jest banalna. Jeżeli pracownik korporacji Meta nie jest ekskluzywnie przydzielony do pracy zdalnej, musi spędzać w siedzibie firmy przynajmniej trzy dni w tygodniu. Jest to oczywiście irytujące w kontekście okresu sprzed trzech lat, gdzie największe korporacje technologiczne były zachwycone produktywnością osiąganą w domach. Wtedy jednak, praca zdalna obowiązywała jako konieczność.

W 2023 r. jednak, praca zdalna to ponownie przywilej, także w korporacji Meta. Już w marcu Mark Zuckerberg sugerował, że wewnętrzne analizy firmy wykazały lepszą produktywność inżynierów w biurowcach, gdzie mogą spotkać się z kolegami i przełożonymi „oko w oko”. Trzy dni w tygodniu to dość niekorzystny dla pracowników kompromis, który zaimplementowali również pozostali giganci z Doliny Krzemowej.

Jak praca wygląda w pozostałych największych korporacjach technologicznych?

Google - biuro w Nowym Jorku
fot. DepositPhotos / ymgerman

Jeżeli spojrzymy pod tym kątem, Mark Zuckerberg wydaje się być najbardziej łaskawym z szefów. Pracownicy Apple już od roku działają przez trzy dni tygodnia w biurze. Amazon od maja 2023 r. macha szabelką w kierunku „roszczeniowych pracowników”, a Google także od jakiegoś czasu działa także w systemie trzech dni biurowych. Najbardziej negatywnie wypadł tu Disney, każąc ludziom spędzać aż cztery dni w biurze.

Nie oznacza to jednak, że zmiany te należy wybaczyć korporacji Meta. Tu jeszcze warto przypomnieć, że w listopadzie 2022 r. ogłoszono zwolnienie ok. 11 tys. pracowników, które sukcesywnie realizowano do pierwszej połowy 2023 r. Jeżeli jednak Zoom, firma tworząca rozwiązania ułatwiające pracę zdalną nie mogła utrzymać tego modelu, to z pewnością pozostałe korporacje nie będą ułatwiać życia pracownikom.

Co możemy zrobić w ramach protestu? Niewiele, ale wiedza o tym jak wylogować się z Messengera, może kiedyś się przydać.

zdjęcie główne: Meta

Motyw