Google Pixel 8 już na horyzoncie. Oto co już wiemy… i na co czekamy

5 minut czytania
Komentarze

Pomimo że Google od lat stanowi nieodłączną część krajobrazu smartfonów z systemem Android, to przede wszystkim jest znane ze swojego wszechobecnego oprogramowania. Na majowym wydarzeniu Google IO, amerykański gigant prezentuje zazwyczaj nowości software’owe. W tamtym roku jednak pokazał też zapowiedź modelu Pixel 7. Obserwatorów tegorocznego wydarzenia zdziwił zatem brak żadnych wspominek na temat serii Google Pixel 8. Nie ma się jednak czego obawiać. Producent smartfonów zapowiedział już wydarzenie na początek października.  

Jesień to od kilku lat ekscytujący czas dla klientów smartfonów firmy, ponieważ seria Pixel przez wielu fanów uznawana jest za wzór urządzeń z Androidem. Czy zatem nadchodzący Pixel 8 będzie w stanie oczarować zarówno użytkowników, jak i krytyków? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne już za około miesiąc, a na razie warto podsumować najważniejsze informacje na temat tych smartfonów. Przy okazji podzielę się też moimi oczekiwaniami względem ich wyglądu i funkcji.

Google Pixel 8 – podsumowanie informacji

Google Pixel 8 podobnie jak poprzednicy pojawi się w dwóch wersjach – standardowej i Pro. Jak podaje portal Androidpolice mają one nazwy kodowe: Husky i Shiba. Ich specyfikacja według różnych źródeł z Internetu, a także Twittera powinna przedstawiać się następująco:

 • Wyświetlacz:
  • 6,17-calowy o rozdzielczości 2268 x 1080 pikseli i jasności maksymalnej 1400 nitów dla standardowego modelu,
  • 6,7-calowy ekran o rozdzielczości 2822 x 1344 pikseli i jasności maksymalnej 1600 nitów dla Pixela 8 Pro,
 • Procesor Google Tensor G3 wykonany w procesie litograficznym 3 nm,
 • 8 GB RAM dla Pixela 8 oraz 12 GB RAM dla modelu Pro,
 • Pamięć wewnętrzna w wariantach 128 GB i 256 GB dla Pixela 8 oraz dodatkowo 512 GB dla wersji 8 Pro,
 • Ultrasoniczny skaner linii papilarnych,
 • Aparaty:
  • Dla Pixela 8 – szerokokątny 50 MPx + ultraszerokokątny 12 MPx,
  • Dla wersji Pro – szerokokątny 50 MPx + ultraszerokokątny 12 MPx + Teleobiektyw 48 MPx,
 • Bateria o pojemności 4485 mAh dla Pixela 8 oraz 4950 mAh dla wersji Pro,
 • Ładowanie 24 W dla Pixela 8 i 27 W dla wersji Pro,
 • Android 14.

Obserwatorzy zwrócili uwagę na fakt, że na renderach, które wyciekły do Internetu nie ma tacki na kartę SIM. Czyżby zatem seria Pixel 8 obsługiwała jedynie eSIM? Byłoby to ryzykowne zagranie ze strony Google.

Design aparatów wygląda znajomo dla ostatnich modeli smartfonów Google. Zobaczymy tu aparaty umieszczone w specjalnej ramce, w pozycji horyzontalnej – dwa sensory dla wersji podstawowej i trzy dla modelu Pixel 8 Pro. Według portalu Androidauthority Google pracuje nad ulepszeniem funkcji Night Sight, która pozwala na tworzenie lepszych fotografii w słabszym oświetleniu. Podobno zmienić się ma też sama aplikacja aparatu.

Google Pixel 8 – oczekiwania

Na „papierze” Google Pixel 8 prezentuje się naprawdę dobrze. Myślę, że po trzech latach od rewolucji, jaką było wprowadzenie Pixela 6, Google już odpowiednio dopracowało tę serię. Fani Androida znajdą tu raj ekosystemu giganta. Jednak zawsze można pomarzyć o czymś więcej.

Jeśli chodzi o oczekiwania Google Pixel 8 to mam tylko jedno życzenie. Czy pamiętacie Pixela 4? To był naprawdę wyjątkowy smartfon, który wprowadził do świata Androida innowacyjną technologię znaną jako Projekt Soli. Dzięki temu rozwiązaniu na górze urządzenia umieszczone były specjalne czujniki, które pozwalały na skanowanie twarzy użytkownika w trójwymiarze. To zapewniało nie tylko wygodne, ale także bardzo bezpieczne zabezpieczenie biometryczne.

Można by powiedzieć, że było to w pewnym sensie odpowiednikiem znanej technologii Face ID w smartfonach Apple, która odniosła wielki sukces. Do tego Projekt Soli pozwalał na odczytywanie gestów, które były wykonywane ręką w niewielkiej odległości od urządzenia (to jednak nie działało zbyt dobrze). Tak czy owak, do dziś zastanawiam się, dlaczego Google nie kontynuowało rozwoju technologii i nie wykorzystało jej w kolejnych urządzeniach.

face id google pixel 4 projekt soli face id
pixel 8

Już kilka lat temu Google pokrętnie tłumaczyło, że musi to rozwiązanie dopracować. Przedstawiciele firmy obiecywali, że technologia ta pojawi się w przyszłych urządzeniach. Łudziłem się, że rozpoznawanie twarzy w 3D zobaczę w Google Pixel 8. Dotychczasowe przecieki i informacje wskazują, że to właściwie niemożliwe.

Problemem tej technologii jest to, że deweloperzy aplikacji nie spieszą się z dostosowaniem zabezpieczeń biometrycznych aplikacji Androida do skanowania twarzy w 3D. Już użytkownicy serii Pixel 4 skarżyli się, że większość banków nie wspiera tego rodzaju zabezpieczenia biometrycznego, co zmusza użytkownika do wpisywania kodu PIN. Google więc musi dostarczyć również odpowiednie narzędzia, które umożliwią w łatwy i szybki sposób zaimplementowanie technologii. Może za rok się jej doczekam…

Google Pixel 8 – cena i kiedy premiera?

Google zapowiedziało konferencję na 4 października. Wtedy powinniśmy zobaczyć serię Pixel 8. To oznacza, że urządzenia powinny być dostępne w sklepach w połowie miesiąca. Obawiam się jednak, że znowu nie pojawią się oficjalnie w Polsce na stronie Google mimo tego, że firma ma tutaj wielu fanów. Pozostanie więc sprowadzenie smartfonów z Niemiec lub po jakimś czasie po wyższej cenie w polskich sklepach. Według informacji z Twittera Pixel 8 ma kosztować w USA 649 USD, a wersja Pro ma być o 300 dolarów droższa za wersję 128 GB. Opcje z pamięcią 256 GB mają kosztować odpowiednio 699 USD i 1099 USD, a Pixel 8 Pro 512 GB – 1199 USD.

A jeśli kiedykolwiek podczas korzystania ze smartfona zastanawiałeś się, gdzie jest schowek w telefonie, zerknij na nasz poradnik. Być może przyda ci się jeszcze wskazówka dotycząca rozszerzeń Chrome – dowiedz się, jak zainstalować dodatki z Web Store na Androidzie.

Źródło: androidpolice, androidauthority

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.