Rosjanie mają swojego smartfona i… system operacyjny — oto R-FON i Rosa Mobile

4 minuty czytania
Komentarze

Rosja od lat dąży do ograniczenia zależności od zagranicznych technologii, w tym od smartfonów. W tym celu rząd rosyjski wspiera rozwój lokalnych producentów sprzętu i oprogramowania. Ostatnim owocem tych dążeń jest telefon R-FON, którego zdjęcia pojawiły się w serwisie Telegram. Czy to będzie taki sam sukces, jak Łuna-25?

r-fon rosa mobile
Źródło: Telegram

Celem Rosji jest, aby do 2025 roku rosyjskie smartfony miały 10% udziału w rosyjskim rynku. Rząd rosyjski wierzy, że rozwój lokalnego rynku smartfonów jest kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego. Po tym, jak z Rosji po inwazji na Ukrainę wycofały się czołowi globalni producenci (jak Samsung czy Apple), rynkiem zawładnęli Chińczycy — Xiaomi, realme czy Honor — to do nich należy obecnie 95% smartfonowego rynku.

Co wiemy o R-FON?

R-Fon (Р-ФОН) firmy Ruteq JSC ma 6,7-calowy ekran LCD, procesor MediaTek Helio G99, 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Dysponuje 50 MP aparatem, bocznym czytnikiem linii papilarnych, NFC i akumulatorem o pojemności 5000 mAh, a całość ma kosztować około 40 tys. rubli (ok. 1750 złotych). Generalnie jest to dość przeciętny pod względem specyfikacji średniak, którego wyróżnia jedno — został wyposażony w system operacyjny Rosa.

Telefon w pierwszej kolejności trafi do sektora rządowego, a dopiero w 2024 roku modele z systemem Rosa mają zostać udostępnione do użytku komercyjnego. R-Fon to bowiem niejedyny rosyjski smartfon, który ma trafić na rynek. Wkrótce mają się pojawić kolejne modele, które będą oferowane w różnych cenach. Rosyjski rząd planuje również wspierać rozwój lokalnego rynku aplikacji mobilnych.

System Rosa Mobile

Rosa to system operacyjny oparty na Linuksie, który został opracowany przez rosyjskich inżynierów. System Rosa zawiera szereg zabezpieczeń, które mają uchronić rosyjskich użytkowników przed ingerencją ze strony zachodnich rządów. Nie wiadomo o nim zbyt wiele — bazuje na Linuksie i jest kompatybilny z androidowymi aplikacjami (więc pewnie jest po prostu zmodyfikowanym Androidem).

Rosa Mobile współpracuje z 65 aplikacjami — według twórców to system, który ma zintegrować najlepsze doświadczenia użytkowników Androida i iOS tak, aby użytkownik nie musiał uczyć się obsługi.

Jak podaje Oleg Karpitsky, szef firmy NTC IT ROSA, samodzielnie opracowano wszystkie rozwiązania inżynieryjne, na przykład całkowicie przepisane zostały sterowniki dla komponentów urządzenia: moduł Wi-Fi, kamera itp. Twierdzi, że oprogramowanie Rosa Mobile nie zostało zbudowane z komponentów Androida, co powinno chronić przed możliwymi wyłączeniami i ukrytymi funkcjami Google, ale umożliwiono uruchomienie na nim szeregu aplikacji Android.

W pierwszym etapie na Rosa Mobile będą działać wszystkie aplikacje, które potrzebują dostępu do Internetu, np. bankowość czy sklepy internetowe, ale dopracowania wymagają aplikacje korzystające z systemów pozycjonowania. System ma własny sklep z aplikacjami — RosaStore, będzie też tu działał RuStore.

Najpierw była Aurora i Aquarius

R-Fon i Rosa są kontynuacją wcześniejszego projektu Aurora, który został zapoczątkowany w 2013 roku. Aurora to system operacyjny oparty na Linuksie, opracowany przez rosyjską państwową firmę telekomunikacyjną Rostelecom. Aurora została jednak w głównej mierze stworzona do użytku rządowego i nie obsługuje aplikacji Android. Nigdy nie zyskała dużej popularności.

Niemniej pojawił się smartfon, który działam pod kontrolą tego systemu – Aquarius NS M11 – miał 8-rdzeniowy procesor, 6,67-calowy ekran i baterię o pojemności 5000 mAh.

R-Fon i Rosa mają większe szanse na sukces niż Aurora. Rosyjski rząd zapewnia duże wsparcie finansowe dla tych projektów. Ponadto, rosnące napięcia między Rosją a Zachodem sprawiają, że rosyjscy użytkownicy są bardziej skłonni do zakupu i korzystania z lokalnych produktów. O ile w ogóle mają wybór. Gdy z Rosji wycofały się takie firmy jak Instagram, Facebook i Twitter, Rosjanie intensywniej zaczęli korzystać z rodzimych odpowiedników, takich jak VKontakte, Yappy, Rossgram czy RuTube, nie zapominając o rosyjskim sklepie z aplikacjami RuStore.

Źródło: Telegram

Motyw