Pracownik w kasku ochronnym montuje panele słoneczne na metalowej konstrukcji. Fotowoltaika w 2024 roku będzie bardzo popularna

Pierwszy prosument zbiorowy nareszcie w Polsce. Fotowoltaika z jednej instalacji obsłuży wiele rodzin

3 minuty czytania
Komentarze

W Polsce pojawił się pierwszy prosument zbiorowy. Nastąpiło to ponad rok od wprowadzenia tej koncepcji w ustawie o OZE. Instalacja fotowoltaiczna, z której energia będzie rozliczana w omawianym modelu, powstała w Rykach w województwie lubelskim.

Pierwszy prosument zbiorowy

Na dachu wielorodzinnego budynku w Rykach w województwie lubelskim została uruchomiona instalacja fotowoltaiczna. Energia z niej pochodząca będzie rozliczana w modelu, jakim jest prosument zbiorowy. W realizację tej inwestycji były zaangażowane takie podmioty, jak Interdyscyplinarny Zakład Analiz Energetycznych (stanowiący część Narodowego Centrum Badań Jądrowych), spółka pracownicza IDEA/NCBJ – Enercode, a także firmy PEB i IB Company.

Koncepcja inwestycji rozpoczęła się w 2019 roku i została zrealizowana przez firmę PEB Sp. z o.o. i IB Company Sp. z o.o. w latach 2022-2023. Pomysł ewoluował w czasie, aż pojawił się prosument zbiorowy i postanowiliśmy wykorzystać tę możliwość. Przyszłość fotowoltaiki to budynki wielorodzinne, w których konsumpcja wyprodukowanej energii odbywa się na miejscu i nie obciąża sieci. Jeśli pojawi się inicjatywa dopłat do magazynów energii, będzie można stworzyć warunki optymalnego wykorzystania zeroemisyjnej energii dla mieszkańców.

– mówi Paweł Bryłowski, przedstawiciel firmy PEB, cytowany przez portal gramwzielone.pl.

Omawiany przypadek jest o tyle ciekawy, że to pierwsza sytuacja w Polsce, kiedy wykorzystany zostanie model prosumenta zbiorowego. Choć taka możliwość istnieje już od ponad roku, to do tej pory z niej nie korzystano. Ministerstwo Rozwoju i Technologii twierdzi jednak, że wkrótce pojawią się kolejni prosumenci zbiorowi. Chodzi o ponad 40 bloków w Rykach.

Prosument zbiorowy – kim jest?

Zgodnie z prawem prosument zbiorowy to:

Odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, w której znajduje się punkt poboru energii elektrycznej tego odbiorcy, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o statystyce publicznej.

Model prosumenta zbiorowego może przynosić korzyści mieszkańcom budynków wielorodzinnych. Daje szansę na produkcję energii i rozliczanie jej zgodnie z zasadami, które wcześniej dotyczyły jedynie posiadaczy instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych.

Zanim prosument zbiorowy pojawił się w polskim prawie, możliwość zmniejszania rachunków dla mieszkańców bloków dzięki korzystaniu z OZE istniała tylko w zakresie energii zużywanej do zasilania części wspólnych budynku.

źródło: gramwzielone.pl, zdjęcie główne: Los Muertos Crew/Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw