Pociąg PKP Intercity na peronie, widoczne logo oraz fragment wnętrza przez okno.
LINKI AFILIACYJNE

Wszyscy jeżdżący pociągami muszą uważać na maile. Wydano ostrzeżenie w sprawie PKP Intercity

2 minuty czytania
Komentarze

Oszuści nie mają wakacji i wciąż przygotowują kolejne kampanie. W jednej z najnowszych z nich cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek PKP Intercity. Uważajcie, szczególnie jeśli korzystacie z usług tego przewoźnika.

Oszuści podszywają się pod PKP Intercity

Cyberprzestępcy dopasowują swoje działania do kalendarza. Przykładowo, w okresie świątecznym można zauważyć większą liczbę oszustw związanych z podszywaniem się pod firmy kurierskie, rzekomymi dopłatami do paczek itp. Obecnie mamy wakacje, a więc wiele osób podróżuje po Polsce i nie tylko. Cyberprzestępcy wykorzystują to, podszywając się pod PKP Intercity.

https://www.facebook.com/CERT.Polska/posts/pfbid02n34sztJEuMJpeEBLrhru2GSW4PBr3T652WGfR7R1MLJdAeCu3WxvfM1MAPZ6pPWcl

Oszuści rozsyłają maile, w których zachęcają do wypełnienia ankiety na temat doświadczeń związanych z podróżowaniem pociągami Intercity. Za udział w badaniu obiecywana jest szansa na zdobycie nagrody finansowej. W pewnym momencie użytkownik jest proszony o podanie imienia, nazwiska oraz danych karty płatniczej. Ofiara może myśleć, że te informacje są potrzebne do otrzymania nagrody. W rzeczywistości jednak wrażliwe dane trafiają prosto do oszustów.

Choć cyberprzestępcy stosują charakterystyczne dla PKP Intercity znaki graficzne, to uważnie przyglądając się otrzymanemu mailowi oraz stronie internetowej powinniśmy zorientować się, że możemy mieć do czynienia z oszustwem. W wiadomości brakuje polskich znaków, co wygląda mało profesjonalnie jak na tak dużą spółkę. Z kolei rzekome strony PKP Intercity oraz serwisu Przelewy24 mają adresy zupełnie niezwiązane z tymi podmiotami.

Pamiętajcie, że phishing jest jednym z najczęściej stosowanych typów oszustw, na które można natknąć się w internecie. Zanim klikniecie link lub wykonacie jakąś konkretną operację na danej stronie, zastanówcie się, czy widoczny komunikat na pewno podchodzi od danej osoby, marki lub instytucji, czy może ktoś się pod nią podszywa.

Żeby zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo, warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Można do tego wykorzystać specjalną aplikację lub np. klucz U2F.

A jeśli zamiast pociągami wolicie podróżowanie samochodem, także warto zadbać o bezpieczeństwo. Zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu wideorejestratorów, możliwe, że znajdziecie w nim coś dla siebie.

źródło: CERT Polska, zdjęcie główne: Depositphotos/krzysztof12

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw