Android ostrzeże, gdy ktoś zacznie cię śledzić. Google najwyraźniej nie lubi konkurencji

2 minuty czytania
Komentarze

Google wprowadza nową funkcję dla użytkowników Androida, która może okazać się wyjątkowo pomocna, a już na pewno wtedy, kiedy czujemy, że… ktoś może nas śledzić. Nasz smartfon ostrzeże nas bowiem w sytuacji, kiedy razem z nami będzie podróżowało niezidentyfikowane urządzenie Bluetooth. I jeżeli na myśl przychodzi wam od razu lokalizator AirTag, to dobrze myślicie, bo to jeden z powodów, dla których Google wprowadza nową funkcję.

Android ostrzeże, kiedy ktoś będzie nas śledził

wygląd ostrzeżenia od systemu Android o lokalizatorze
Fot. Google informacja prasowa

Choć same lokalizatory Bluetooth nie są nowością na rynku, to dopiero premiera AirTag sprawiła, że stały się naprawdę popularne. Zresztą tak to bywa z produktami od Apple, ale to już sprawa na inną dyskusję. Kiedy AirTag pojawiło się na rynku, zaczęło cieszyć się dużą popularnością wśród… przestępców. Ci wykorzystywali bowiem lokalizator do tego, by śledzić np. walizki zostawiane przy odprawie czy nawet samochody, które zamierzali ukraść. Ludzie nie byli świadomi tego, że są śledzeni z wykorzystaniem lokalizatora, a to zaczęło robić się już poważnym problemem.

Apple opracowało rozwiązanie, które miało eliminować ten problem i wykrywać, kiedy użytkownicy są śledzeni z wykorzystaniem takich lokalizatorów. Problem polegał na tym, że rozwiązanie od Apple działało z iOS, a posiadacze systemu Android zostali na lodzie. Teraz ma się to zmienić, ponieważ Google wprowadza podobny mechanizm ostrzegania przed śledzeniem u siebie. To wynik porozumienia zawartego pomiędzy Google i Apple, którego celem jest ochrona użytkowników. Android będzie teraz wysyłał powiadomienie, jeżeli zauważy nieznany lokalizator Bluetooth podróżujący z nami. Dostaniemy informację, że tego typu urządzenie jest w naszej okolicy, a także będziemy mogli prześledzić trasę, którą z nami pokonało. Można będzie również zlokalizować taki tracker, wymuszając na nim, by wydał z siebie jakiś dźwięk. Mamy dostać również instrukcje, jak zdezaktywować takie urządzenie.

Opcja dostępna będzie w Ustawieniach -> Bezpieczeństwo i tryb alarmowy. Tam też ma pojawić się możliwość samodzielnego sprawdzenia czy aktualnie nie jesteśmy śledzeni w ten sposób. Google rozpoczęło wdrażanie tej funkcji, więc może się zdarzyć, że jeszcze nie znajdziecie jej w swoich telefonach i trzeba będzie na to poczekać.

Źródło: Google

Motyw