salon orange szyld z logiem i napisem
LINKI AFILIACYJNE

Orange wyciąga wtyczkę sieci 3G. Po tej dacie część telefonów stanie się bezużyteczna

4 minuty czytania
Komentarze

Orange Polska planuje rozpocząć wyłączanie sieci 3G w drugiej połowie września 2023 roku – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska, które sieć wyłączyło w drugi kwartale 2023 roku.

Na 4G i 5G przejdą prawie wszyscy

fot. Orange

Było 2G, potem 3G, teraz mamy nawet technologię 400G od T-mobile (nie, to nie pomyłka). Infrastruktura sieci telefonii komórkowej się rozwija i aby zapewnić nam coraz szybszy internet, musi przejść stosowne modyfikacje. Wyłączanie 3G nie zaczęło się od informacji podanej przez Orange – w tym roku najpierw zrobił do T-Mobile. Teraz pozostaje nam czekać, kiedy zrobi to także spółka P4, czyli operator sieci Play. Na ten moment operator przekazał, że nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G.

Jeśli zastanawiasz się, jaki operator ma najszybszy internet lub która telefonia komórkowa dysponuje najbardziej atrakcyjną ofertę na kartę, sprawdź nasze rankingi.

Klienci Orange już niedługo bez 3G

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Orange, wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r.

Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet

– informuje Paweł Staroń z Departamentu Częstotliwości UKE.

Powodem włączania technologii 3G są wysokie koszty jej utrzymania – system 4G okazał się tańszy. Dlatego dość szybko jeden standard został zastąpiony drugim. To 4G nadal pozostaje dominującą technologią telekomunikacyjną – ale choć sieć 5G rozwija się w całej Polsce (pomimo sprzeciwu wielu obywateli), nadal w stosunku do Europy jesteśmy na szarym końcu.

Technologia 3G okazała się zbyt kosztowna i w dość krótkim czasie została zastąpiona przez standard 4G LTE, który obecnie dominuje jako technologia telekomunikacyjna. Aktualnie operatorzy wdrażają z powodzeniem technologię 5G, która umożliwia pobieranie danych z prędkością powyżej 1Gb/s

– kontynuował we wpisie na blogu Staroń.

Co wyłączenie sieci komórkowej oznacza dla użytkowników?

Dzięki temu, że następuje samo wyłączenie 3G, na tych samych częstotliwościach będziemy mogli korzystać z wyższej jakości usług mobilnych, czyli szybszego internetu. Jak podaje w swoim komunikacie UKE, osoby posiadające telefony bez obsługi 4G będą musiały zadowolić się korzystaniem ze zdecydowanie mniej bezpiecznego 2G, która umożliwia przeprowadzanie rozmów i wysyłanie SMS-ów. Oczywiście tylko do czasu, bo niebawem Orange (jak i inni operatorzy) też planuje całkowicie wyłączyć technologię 2G.

Z tego powodu wyłączenie 3G dla niektórych będzie oznaczało konieczność wymiany starszych modeli na nowe. Oczywiście, wymiana jest na koszt użytkownika, nie operatora.

Wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz, w jakich usługi 3G są świadczone. Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli więc na tych samych częstotliwościach zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet. Takie zmiany są zgodne nie tylko z prawem polskim, ale regulowane na poziomie europejskim jak i światowym

– wyjaśnił Staroń.

Aby dopasować się do istniejących warunków, najlepiej zainwestować w smartfon, który nie tylko obsługuje 4G, ale przede wszystkim 5G. Niezależnie, czy interesuje cię smartfon z bardzo dobrym aparatem czy model w budżecie do 1000 zł, u naszego partnera znajdziesz coś dla siebie. Warto też sprawdzić nasze rankingi ofert na kartę oraz abonamentowych.

Orange Polska – od ponad 30 lat w Polsce

Orange Polska, wcześniej znana jako Telekomunikacja Polska, jest jednym z najważniejszych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Początki Orange w Polsce sięgają 1991 roku i są związane z Telekomunikacją Polską oraz PTK Centertel. 7 lat później utworzono markę Idea, a w 2005 roku, kiedy Telekomunikacja Polska wykupiła udziały w spółce i stała się jej właścicielem, rozpoczął się rebranding i ogłoszono nową nazwę firmy – Orange. Po połączeniu z PTK Centertel i przejęciu marki Orange firma kontynuowała swoją ekspansję, wprowadzając usługi 4G w 2013 roku i 5G w 2020 roku.

Operator ma obecnie w Polsce około 500 placówek.

Źródło: UKE

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw