drony
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Drony dla początkujących. Oto najważniejsze porady dla nowych pilotów

5 minut czytania
Komentarze

Drony to pasjonujące gadżety, do których zakupu trzeba podejść ze zdrowym rozsądkiem. Idealne do kręcenia ujęć i robienia zdjęć z powietrza, przy nieprawidłowym użyciu szybko mogą stać się jednak skarbonką bez dna. Podpowiadamy więc, co musicie zrobić przed zakupem pierwszego statku, a także, na co zwrócić uwagę w sklepach stacjonarnych i online podczas poszukiwania pierwszego modelu.

Zanim zaczniemy latać dronem…

dron
DJI Ryze Tello — tani i lekki dron, który nie wymaga żadnych pozwoleń na użytkowanie (pod pewnymi warunkami) (fot. RTV EURO AGD)

Od 31 grudnia 2020 r. obowiązują na terenie Unii Europejskiej oraz w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii przepisy regulujące używanie bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Co za tym idzie, muszą się również do nich stosować Polacy, chcący legalnie korzystać z tych gadżetów.

Drony dla początkujących — jakie wymagania musi spełniać sprzęt, którego nie trzeba rejestrować?

Drony dla początkujących, czyli takie, których nie trzeba rejestrować w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, muszą spełniać następujące wymogi:

  • statek nie może ważyć więcej, niż 250 g
  • urządzenie nie może mieć wbudowanej kamery

W pozostałych przypadkach urządzenie należy zarejestrować na przeznaczonej do tego stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Szkolenie online — co trzeba zaliczyć, by móc legalnie latać dronami w Polsce?

Tylko drony mające takie oznaczenie mogą być użytkowane przez operatorów kategorii otwartej (fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego)

Kategoria otwarta została podzielona na kilka podkategorii, które wyróżniają ograniczenia w przelotach:

  •  A1 – Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami), ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób („zgromadzenia osób”: zgromadzenia, w którym zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się);
    A2 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 m lub 5 m, jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu.
    A3 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia. Operacje SBSP (systemów bezzałogowych statków powietrznych) mogą odbywać się w bezpiecznej odległości co najmniej 150 metrów w poziomie od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych.

Szkolenie z kategorii A1 i A3 można zaliczyć online na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W przypadku kategorii A2 należy też zdać stacjonarny egzamin teoretyczny. Pod tym linkiem znajdziecie wykaz podmiotów prowadzących takie egzaminy.

Co ważne, minimalny wiek osoby sterującej dron w kategorii otwartej wynosi 16 lat. Jeżeli tak nie jest, należy zwrócić uwagę na mini-drony. Te oczywiście nie wymagają zezwoleń, jeśli stosujemy się do powyższych zaleceń.

O czym należy pamiętać podczas latania dronem w ramach kategorii otwartej?

Na koniec spójrzmy na najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakie pilot musi spełnić podczas latania dronem.

  • dron musi pozostać w nieustannym zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, z którym pilot ma kontakt w trakcie operacji
  • pilot musi dbać o bezpieczeństwo lotu i nie zbliżać się do osób ani przedmiotów,
  • dron nie może się wznosić wyżej od ziemi niż 120 m,
  • zrzut i transport niebezpiecznych materiałów jest zakazany

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego drona?

DJI Mini 2 (fot. DJI)

Kryteria zakupu dowolnego drona

Istnieje kilka parametrów, którymi warto się zainteresować, wybierając pierwszy bezzałogowy statek powietrzny:

  • czas lotu — zazwyczaj od 20 do 30 minut. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na kręceniu długich ujęć z wysokości
  • zasięg — jak bardzo dron może oddalić się od operatora. Drony dla początkujących oferują ok. 800 m, a te ambitniejsze nawet od 5 do 20 km
  • prędkość maksymalna — dla początkującej osoby dron powinien być wolniejszy, to ułatwi naukę
  • maksymalna prędkość wiatru — tanie drony nadadzą się tylko do bezwietrznej pogody
  • metoda sterowania — smartfon lub dedykowany kontroler. Ten pierwszy jest łatwiejszy, ale oferuje też mniej opcji manewrowania
  • kamera — jej obecność oraz rozdzielczość i klatkaż nagrywanego obrazu
  • gimbal — zapewnia stabilność obrazu podczas nagrywania
  • funkcja śledzenia — jeżeli chcemy nagrywać siebie dronem, ten musi nas śledzić i lecieć autonomicznie bez zastosowania kontrolera
  • dostępność części zamiennych — jedna kraksa nie musi oznaczać końca żywota drona

Popularni producenci dronów

Najbardziej sprawdzoną marką w kontekście tych urządzeń są chińskie drony DJI. Podobnie jak w przypadku gimbali (patrz: recenzje DJI Osmo Mobile 6), jest to producent cieszący się wieloletnią renomą i uznaniem użytkowników na całym świecie. Jeżeli jednak nie czujecie się pewnie z tym brandem, nic nie stoi na przeszkodzie, by spojrzeć na urządzenia innych producentów, takich jak Xiaomi, EXO czy też Fimi.

W momencie, gdy chcemy kupić swój pierwszy dron, trudno jednak polecić mi tu wydanie większej kwoty niż tych 2000 złotych. Najlepiej byłoby, gdybyście polatali sobie dronem niewymagającym zezwolenia. Wtedy moglibyście na bazie własnych doświadczeń podjąć decyzję o tym, czy chcecie dalej angażować się w to hobby. Cóż, pozostaje życzyć więc Wam udanych łowów, a także powodzenia na szkoleniach i egzaminach!

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw