Wzrost zainteresowania instalacjami OZE w Polsce jest niezaprzeczalny. Dla wielu osób, w związku z rządowymi dopłatami, coraz bardziej realny jest projekt instalacji OZE — jednak w praktyce sprawa nie jest zbyt prosta. Wszystko przez licznie odrzucane wnioski o przyłączenie do sieci.
Raport Prezesa URE
Jak informuje na swoich stronach URE, według nowego raportu Prezesa URE pt. Podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz rekomendacje dla ich rozwoju, w ostatnich miesiącach zauważalny był lawinowy wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci, elektroenergetycznej, jak i gazowej. Oddziały terenowe URE otrzymały w tym okresie łącznie prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci energetycznej, co stanowi niemal dziewięciokrotny wzrost liczby odmów w porównaniu do lat 2019–2020. Głównym powodem odmów przyłączenia obiektów do sieci był brak warunków technicznych.
Również w przypadku sieci gazowej nastąpił 145 proc. wzrost liczby odmów, których ogółem odnotowano blisko 57 tys., co stanowi niemal 145 proc. wzrost liczby odmów w stosunku do lat 2019‒2020 (23 tys. odmów). Zdecydowana większość odmów wynikała z braku warunków ekonomicznych.
Wzrost liczby odmów dotyczących przyłączenia do sieci
Według wskazanego wcześniej raportu: Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania przyłączenia, w pierwszej kolejności instalacji odnawialnego źródła energii, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru.
W latach 2021-2022 oddziały terenowe URE otrzymały 10 775 powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci elektroenergetycznej o łącznej mocy przyłączeniowej 65 657,4958 MW. To zauważalny, niemal dziewięciokrotny wzrost liczby odmów w porównaniu do okresu 2019–2020 — wtedy zarejestrowano zaledwie 1209 decyzji odmownych. Dodatkowo wielokrotnie wzrosła łączna wielkość mocy obiektów zgłoszonych do przyłączenia — w poprzednich latach wynosiła 5 667,739 MW.
Przyczyny odmów
Nie sposób nie zauważyć, że wzrost liczby odmów dotyczy przede wszystkim instalacji OZE, takich jak fotowoltaika. Ale dodajmy jedno — odmowy nie dotyczą instalacji domowych, tylko instalacji powyżej 50 kWp, czyli de facto farm fotowoltaicznych.
Co może być przyczyną tak licznych odmów? W praktyce podawane są takie przyczyny jak braku warunków technicznych lub brak warunków ekonomicznych. Jednak Raport zwraca uwagę na inną kwestię: Taki wzrost liczby odmów, który odnotowuje się już od wielu lat, wskazuje na brak – w aktach wykonawczych do Prawa energetycznego – jasnych zasad regulacji, które powinny szczegółowiej określać warunki ekonomiczne i techniczne przyłączania do sieci. Stosowanie własnych założeń przez każdego z operatorów i brak klarownych rozporządzeń budzą obawy inwestorów.
Inne wnioski Raportu są następujące:
- produkcja energii elektrycznej pokryła krajowe zużycie energii;
- dominujący wolumen, bo aż 84,24 proc. wytworzonej energii elektrycznej pochodziło z elektrowni i elektrociepłowni zawodowych;
- największy wzrost mocy zainstalowanej (o 43 proc.) oraz mocy osiągalnej (o 34 proc.), odnotowano w źródłach wiatrowych oraz pozostałych odnawialnych;
- nastąpiło znaczne zmniejszenie produkcji w podsegmencie
wytwórców w oparciu o paliwa gazowe (spadek o 25,17 proc.); - zauważono znaczący wzrost produkcji energii elektrycznej w OZE (o 45,40 proc.).
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.