Osoba trzyma smartfon z wyświetloną reklamą YouTube Premium, na stole obok kubek z kawą i doniczka z zieloną rośliną.
LINKI AFILIACYJNE

YouTube Premium – cena i dodatkowe funkcje. Oto co dostaniesz, gdy zapłacisz

4 minuty czytania
Komentarze

Serwis z materiałami wideo coraz agresywniej wyświetla reklamy, a także aktywnie walczy z możliwością ich blokowania. YouTube Premium najpewniejszą i jednocześnie najwygodniejszą metodą na ominięcie reklam, choć za usługę trzeba zapłacić.

YouTube Premium to nie tylko blokowanie reklam

Fot. YouTube.com

Najważniejszą zaletą płatnej subskrypcji są treści pozbawione reklam. Decydując się na Premium nie musimy się martwić, czy AdBlock będzie działał i czy wideo, które oglądamy, nie zostanie zablokowane. Ponadto używanie blokerów na telewizorach jest praktycznie niemożliwe. Logując się tym samym kontem na różnych urządzeniach mamy pewność, że żadna reklama nie przeszkodzi nam w seansie.

Fot. YouTube.com

Drugą istotną korzyścią jest możliwość zapisania filmów w pamięci urządzenia. Rozdzielczość nie jest wysoka, ale dzięki tej funkcji ulubiony materiał można obejrzeć np. w samolocie. Premium umożliwia też odtwarzanie w tle. Smartfon po zablokowaniu ekranu nie spowoduje spauzowania wideo.

YouTube Premium daje dostęp do YouTube Music Premium

Fot. YouTube.com

YouTube Music Premium jest serwisem streamingowym podobnym do Spotify, Apple Music czy Tidal. Maksymalna jakość audio jest podobna jak u konkurencji (255 kb/s), więc szczegółowość dźwięku przy słuchaniu muzyki podczas aktywności czy w komunikacji miejskiej nie powinna przeszkadzać. Jeśli nie słuchasz bardzo niszowej muzyki, biblioteka audio powinna wystarczyć. Apka mobilna jest użyteczna i dzieli większość funkcji z innymi serwisami streamingowymi. Muzykę można pobrać, a także słuchać na zablokowanym ekranie.

YouTube Premium – ile kosztuje?

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Najważniejszy jest jednak koszt. Google zachęca nowych użytkowników 3-miesięczym okresem próbnym. Ofertę sprawdzić można na stronie YouTube. W momencie pisania tego poradnika cena regularna za miesiąc usługi wynosi 23,99 zł, czyli 4 zł więcej niż Spotify Premium. Podobnie jak w Spotify cenę jednak można obniżyć. Studenci zapłacą 13,99 złotych, natomiast raz do roku będą musieli weryfikować status studenta. Ciekawszą opcją jest plan rodzinny. Za 35,99 złotych na miesiąc z premium skorzysta 6 kont. Ograniczeniem jest wymóg mieszkania wszystkich objętych planem w jednym miejscu. Aby oglądać YouTube w najlepszej jakości, sprawdź promocje na telewizory:

YouTube Premium – jak wykupić subskrypcję

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Kiedy już zdecydujemy się na zasubskrybowanie płatnej usługi, należy wybrać jedną z trzech opcji: normalny YouTube Premium, subskrypcja rodzinna lub studencka. Następnie należy kliknąć przycisk „rozpocznij okres próbny”. Jeśli okres próbny nam nie przysługuje, w tym miejscu pojawi się tekst „rozpocznij subskrypcję” lub podobny.

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Następnym krokiem będzie dodanie formy płatności. Do wyboru jest karta kredytowa lub debetowa. Skorzystać można też z paysafecard. Po uzupełnieniu niezbędnych danych subskrypcja zostanie wykupiona. W przypadku darmowego okresu próbnego YouTube tydzień przed pobraniem środków wyśle maila z przypomnieniem, co ułatwi darmowe zrezygnowanie z usługi. Decydując się na subskrypcję rodzinną lub studencką, zostaniemy poproszeni o uzupełnienie dodatkowych informacji. Studenci będą musieli zweryfikować status, a członkowie rodziny zostaną poproszeni o weryfikację adresu domowego.

YouTube Premium, YouTube Music Premium czy zwykły YouTube? Porównanie funkcji i możliwości

Pewną komplikacją jest oddzielny abonament YouTubne Music Premium za 19,99 zł. Żeby zobrazować różnicę, przygotowałem tabelkę.

YouTube PremiumYouTube Music PremiumYouTube
Cena23,99 zł19,99 złdarmowy
Muzyka bez reklamtaktaknie
Słuchanie w tletaktaknie
Pobieranie muzykitaktaknie
Wideo bez reklamtaknienie
Odtwarzanie w tletaknienie
Pobieranie wideotaknienie
Treści YouTube Originalstaknienie
Tab. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Nawet jeśli głównie słuchasz muzyki, ale raz na jakiś czas włączysz wideo, w mojej ocenie warto dopłacić 4 złote do pełnego premium. Na dostęp do YouTube Music Premium opłaca się zdecydować jedynie w sytuacji, kiedy w ogóle nie oglądamy treści na platformie wideo.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.