One UI Samsung Tizen Wear OS 4 połączenie

Personalizacja Wear OS – cztery sposoby na odmienienie smartwatcha

5 minut czytania
Komentarze

Wear OS to platforma, która przeszła naprawdę długą drogę. System zadebiutował na zegarkach już w 2014 roku. Niedługo potem stałem się posiadaczem zegarka z tym oprogramowaniem i nie wspominam tych czasów miło. Ówczesny system bowiem był daleki od ideału, nazwałbym go raczej betą systemu testowaną na klientach. Po dwóch latach używania platformy zraziłem się do niej, ale niedawno wróciłem. Google bowiem z pomocą Samsunga diametralnie zmieniło to, w jaki sposób działa i wygląda Wear OS. Dzisiaj to naprawdę świetny system, który pozwala użytkownikom na bezproblemowe dostosowanie jego wyglądu do swoich potrzeb. We wpisie wskażę najważniejsze obszary Wear OS, które sprawiają, że interfejs może stać się unikalny dla każdego użytkownika.

Cztery obszary Wear OS, które można dostosować

Tarcze

Najbardziej banalnym sposobem na wyróżnienie Wear OS na nadgarstku, jest zmiana tarczy zegarka. Każdy smartwatch z Wear OS ma preinstalowanych kilkanaście tarcz. Te w Samsungu Galaxy Watch4 są przyzwoite, aczkolwiek brakuje mi tu większego zróżnicowania. Mam 2 ulubione tarcze, a reszta mi się po prostu nie podoba.

W tym miejscu przychodzi na pomoc Sklep Play, w którym można znaleźć płatne jak i bezpłatne tarcze. Tu jednak przez 2 lata spotkałem się z kolejnym zgrzytem. Ich liczba nie jest oszałamiająca, a jakość większości z nich pozostawia wiele do życzenia. Ponadto wiele tarcz można zainstalować dopiero po pobraniu specjalnej aplikacji zbiorczej np. Facer. To mi się kompletnie nie podoba – nie lubię takiego zarządzania dodatkami na Wear OS. Nie zmienia to faktu, że taka aplikacja otwiera naprawdę szerokie spektrum personalizacji głównego ekranu na zegarku.

Warto dodać, że większość systemowych tarcz (ale także tych do pobrania) ma również wbudowane opcje dostosowywania kolorów, oraz wyboru kompozycji i funkcji, które będą dostępne po jednym tapnięciu. To pozwala na jeszcze więcej możliwości dostosowania ekranu głównego i wyróżnienia go.

Przypomnę także, że Google z Samsungiem ogłosili wprowadzenie nowego formatu tarczy zegarka. To oznacza, że projektanci i programiści z łatwością będą mogli tworzyć wysokiej jakości tarcze zegarków bez konieczności kodowania. Już wkrótce w Google Play pojawi się jeszcze więcej tarcz, co wzmocni ten obszar Wear OS.

Kafelki

Kafelki to kolejny sposób na dostosowanie Wear OS do swoich potrzeb. Tiles to po prostu widżety w systemie, które można ustawić w odpowiedniej kolejności, aby móc korzystać z aplikacji w szybki i wygodny sposób. Co ciekawe, kafelki są jak konfigurowalne – przykładowo w kafelku aktywności fizycznej mogę ustawić ćwiczenia, które chcę aktywować jednym dotknięciem np. piesze wędrówki. Tiles pozwalają też uzyskać w szybki sposób najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń czy prognozy pogody.

Wear OS

Poruszanie się w tym obszarze jest banalnie proste – wystarczy przesunąć palcem po ekranie z prawej do lewej. Warto pamiętać, że można uzyskać więcej widżetów dostarczonych przez ulubione aplikacje, pobierając je z Google Play. W ten sposób w tym obszarze mogą znaleźć się kafelki Spotify czy Google Keep. Z biegiem czasu Google we współpracy z innymi firmami wprowadza ich jeszcze więcej.

Moje aktualne ustawienie kafelków w kolejności to:

  •             Kalendarz
  •             Prognoza pogody
  •             Podsumowanie aktywności
  •             Wybór aktywności
  •             SmartThings
  •             Alarmy

Aplikacje urozmaicają doświadczenia

To, co sprawiło, że Wear OS stał się bardzo użyteczny (a na pewno bardziej niż kilka lat temu), jest dostępność aplikacji ze Sklepu Play. To nie tak, że platforma dopiero teraz ją uzyskała, ale od dwóch lat została ona dopracowana, przez co deweloperom i programistom łatwiej stworzyć odpowiednie programy na Wear OS. Dzięki temu już dziś z łatwością możemy korzystać z takich aplikacji jak Portfel Google czy Spotify. Wiele firm wciąż po cichu pracuje nad programami na system Google. W końcu platforma ta to obecnie numer dwa na rynku (po watchOS od Apple).

Sklep Play dla Wear OS sprawia, że każdy powinien w tym obszarze znaleźć coś dla siebie. Entuzjaści fitnessu docenią mnogość programów wspomagających zdrowy tryb życia, miłośnicy muzyki pokochają Spotify, a ceniący porządek i organizację polubią aplikacje do zarządzania czasem i planery.

Powiadomienia z telefonu

Jedną z ważniejszych funkcji Wear OS i w ogóle smartwatchy, jest otrzymywanie powiadomień z zegarka. Te jednak mogą zostać w pełni spersonalizowane. Odpowiednie opcje znajdują się w ustawieniach Wear OS:

  • Powiadomienia aplikacji – wybór, które programy mogą je wysyłać na zegarek (należy kontynuować na telefonie),
  • Pokaż powiadomienia na zegarku – pokazuj alerty, kiedy telefon nie jest używany,
  • Wycisz powiadomienia na telefonie,
  • Nie przeszkadzać,
  • Ustawienia zaawansowane:
    • Wskaźnik powiadomień,
    • Głośno odczytuj powiadomienia,
    • Pokazuj ze szczegółami,
    • Włącz ekran po odebraniu powiadomienia,
    • Włącz obsługę powiadomień dla nowych aplikacji.

Oczywiście łatwiejszą opcją obsługi i dostosowania tego obszaru jest włączenie aplikacji Galaxy Wearable na smartfonie. Tutaj w sekcji Powiadomienia znajdziemy najważniejsze ustawienia, które sprawią, że użytkownik zawsze otrzyma tylko pożądane wiadomości z ulubionych aplikacji.

Wyróżnij się… paskiem

Co prawda nie jest to wyróżnik systemu, ale warto wzbogacić wygląd zegarka o nowy pasek, który wyrazi styl użytkownika. Możecie sprawdzić kilka moich propozycji dla zegarków Samsunga poniżej.

Źródło: google, opracowanie własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw