GeForce_NOW_RTX_3080_Key_Visual

Karty graficzne dużego producenta pękają. Oto jak uchronić się przed tragedią

3 minuty czytania
Komentarze

Nie da się ukryć, że karty graficzne z każdą generacją to coraz więcej wszystkiego: coraz większa wydajność, coraz więcej technologii obrazu, coraz więcej FPS, coraz większy apetyt na energię, coraz większe wymiary i coraz większa waga. I o ile duża część z tych rzeczy jest pożądana, a apetyt na energię to tylko kwestia porządnego zasilacza i porządnie wypchanego portfela, kiedy przychodzi nam zapłacić rachunek za prąd, tak pozostałe aspekty mogą być znacznie bardziej problematyczne. 

Pękające karty graficzne

Przekonali się o tym użytkownicy kart od Gigabyte, których karty graficzne pękają. A dokładniej pęka ich PCB, czyli ta część, na której znajduje się cała elektronika. Problem dotyczy głównie flagowych modeli z serii GeForce RTX 30 i 40, czyli olbrzymich kart z jeszcze większymi układami chłodzenia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest właśnie waga karty graficznej. Otóż karty pękają głównie w pobliżu złącza PCIe. O ile te dedykowane kartom graficznym coraz częściej są wzmacniane, żeby ciężka karta nie wyrwała złącza z płyty głównej, tak sama karta już wzmocnienia nie posiada. 

Jak jednak taka karta pęka? Otóż zwykle to był moment. A dokładniej moment zginający, który jest iloczynem masy i odległości. W tym przypadku środka masy karty od złącza PCIe, czyli stara, dobra zasada dźwigni. A biorąc pod uwagę, że radiatory są swoją masą coraz bliższe chłodnicom do małych samochodów, a nie komputerów z początków ery PC, to problem ten może z czasem się nasilić.

Pękające karty graficzne – ale czemu Gigabyte?

No dobrze, ale to nie wyjaśnia najważniejszego: czemu to karty Gigabyte pękają, a inne nie? W końcu RTX 30 i 40 wychodzą spod skrzydeł wielu producentów. Otóż użytkownik Twittera podpisujący się jako 0xcats ma pewną hipotezę. Warto także dodać, że jest to ktoś, kto ma doświadczenie z projektowaniem PCB, więc nie jest to osoba z kategorii: nie wiem, ale się wypowiem. Otóż według niego jest to błąd konstrukcyjny. Firma Gigabyte stosuje większe wcięcie przy krawędzi PCB znajdującej się przy porcie PCIe, co przekłada się na większe naprężenia w tym rejonie. 

Pękające karty graficzne – co z tym fantem zrobić?

Oczywiście to wciąż tylko hipoteza, chociaż bardzo sensowna. Nie mówi to jednak co zrobić, kiedy już mamy taką kartę. Oczywiście wszystkie sugestie od 0xcats sugerujące zmiany w projekcie kart są dobre, ale nic po nich komuś, kto już ma kartę Gigabyte z serii RTX 30 lub 40 w swoim PC, prawda? Tutaj rozwiązaniem problemu może być wspornik GPU. Jest to po prostu regulowany pałąk, którym można podeprzeć kartę z drugiej strony, dzięki czemu port PCIe, oraz część karty umieszczona po jego stronie, zostanie mocno odciążona. 

Źródło: Twitter, Tomshardware

Motyw