Ikona aplikacji Gmail z oznaczeniem jednej nieprzeczytanej wiadomości na ekranie smartfona.

Google szykuje duże zmiany m.in. w Gmail. Nowe rozwiązania przydadzą się prawie każdemu

4 minuty czytania
Komentarze

Nie da się już uciec przed AI, a widać też, że Google odczuwa oddech konkurencji na karku. Dobrze było widać to podczas głównej prezentacji na Google I/O 2023, gdzie to właśnie Sztucznej Inteligencji poświęcono najwięcej uwagi. Wiadomo już, że algorytmy AI od Google będą wdrażane do poszczególnych aplikacji, by ułatwiać pracę użytkownikom. Jakie zmiany czekają nas w Gmail, Dokumentach, Arkuszach czy Prezentacjach? Całkiem ciekawe.

AI od Google – zmiany, które ułatwią pracę

Zdaje się, że część użytkowników sieci już przyzwyczaiła się do myśli, że obecność Sztucznej Inteligencji stanie się codziennością w ich pracy. Zresztą wiele osób już z niej korzysta tworząc treści w ChatGPT czy obrazy w Midjourney. Wiele zmian pojawi się także w samej wyszukiwarce, co możecie zobaczyć na filmie od Google, ale AI zawita także do aplikacji, których używamy na co dzień.

Algorytmy AI od Google także będą pomocne, choć na ich implementację w aplikacjach przyjdzie nam jeszcze poczekać. Część z nowości można wprawdzie testować z wykorzystaniem Workspace Labs, ale niestety w Polsce nie mamy możliwości zapisania się do programu. Szkoda, ponieważ proponowane przez Google nowości są całkiem interesujące.

Hej Google, wygeneruj mi obrazek

Fot. Google

Jeżeli dużo korzystacie z aplikacji od Google, to ucieszy was wiadomość, że Prezentacje zostaną uzupełnione o funkcję Help me visualize. Tutaj użytkownicy dostaną możliwość „stworzenia” obrazu według własnych instrukcji. Po wpisaniu odpowiednich podpowiedzi dla Google, algorytmy wygenerują kilka obrazów. Oczywiście im lepiej skonstruujemy nasz opis (np. więcej szczegółów, lokacja, tło itd.), tym lepszy rezultat mamy otrzymać. Stworzenie takiego zestawu obrazów zajmie około 20 sekund, choć z czasem będzie pewnie jeszcze szybciej. Google udostępni także możliwość zgłaszania uwag do generowanych przez AI treści tak, by móc je dalej ulepszać. AI od Google będzie mogło stworzyć w ten sposób nie tylko zdjęcia, ale również i grafiki czy tła.

Korzystając z nowych algorytmów, użytkownicy będą mogli tworzyć praktycznie całe prezentacje na podstawie wprowadzonych danych. Do tego również podpowiedzi na temat tego, o czym warto mówić przy poszczególnych slajdach. Dalej trzeba będzie przygotować pod prezentację odpowiednią bazę informacji, ale już samo tworzenie pliku ma być łatwiejsze, a przede wszystkim szybsze.

Hej Google, napisz coś za mnie

Fot. Google

Tworzenie obrazów to tylko jedna z możliwości, gdzie AI od Google ma być pomocne. Niektóre materiały będzie można generować z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji praktycznie od razu w Dokumentach Google. Firma jako przykład podaje stworzenie opisu stanowiska pracy, gdzie na dodatek najważniejsze dane będzie można w prosty i logiczny sposób edytować, a Google podpowie nam, gdzie należy jeszcze uzupełnić informacje. Tego typu rzeczy mają znacznie przyśpieszyć pracę, a zajęcia typowo odtwórcze przestaną być męczarnią.

Funkcja Help me write zostanie wprowadzona w Dokumentach, ale i w Gmail. Tam AI będzie w stanie tworzyć odpowiedzi na maile na podstawie naszych wcześniejszych odpowiedzi. W grę wchodzi nawet automatyczne generowanie wiadomości, które chcemy wysłać np. do linii lotniczych w sprawie reklamacji. AI w Gmail ma być także wykorzystywane do lepszego przeszukiwania wiadomości i podpowiedzi.

Hej Google, zrób za mnie arkusz

Fot. Google

Jeżeli macie kłopoty z organizacją pracy, to AI od Google także przyjdzie wam z pomocą. W Arkuszach pojawi się opcja Help me organize, gdzie na podstawie naszego promta, AI wygeneruje odpowiedni zestaw danych. Uszeregowany i uporządkowany w formie tabeli oraz z podstawowymi formułami. Szybko i logicznie tak, by człowiek sam nie musiał się z tym męczyć. To może być wyjątkowo pomocne przy tworzeniu powtarzalnych arkuszy (np. dla jakichś corocznych wydarzeń), ale także do zarządzania pracą biurową. Google dalej jednak powtarza, że AI ma nie być czymś, co zastąpi człowieka, ale pomoże mu w jego zadaniach.

Źródło: Google

Motyw