E-6B Mercury Fot Erik Hildebrandt US Navy

Wojsko USA pręży muskuły. Samolot dnia zagłady w nowej, ulepszonej wersji

2 minuty czytania
Komentarze

Samolot Dnia Zagłady (Doomsday) brzmi… przerażająco. Taki przydomek nosi samolot marynarki wojennej USA, czyli E-6B Mercury. Skąd wziął się taki przydomek? Cóż, to wynik tego, co właściwie potrafi E-6B Mercury i do czego ma służyć. Otóż samolot stanowi jeden z filarów komunikacji pomiędzy Białym Domem i flotą podwodnych okrętów atomowych Amerykanów, a także lądowymi siłami nuklearnymi. Najlepiej byłoby, gdybyśmy nigdy nie przekonali się czy faktycznie wszystko działa na pokładzie Dnia Zagłady.

Samolot Dnia Zagłady – ma być bezpieczniej

Samolot Dnia Zagłady E-6B Mercury Fot US Navy Northrop Grumman
Fot. US Navy / Northrop Grumman

W lutym 2022 roku firma Northrop Grumman podjęła się kontraktu, który polegał na wprowadzeniu modyfikacji oraz konserwacji dla samolotów Marynarki Wojennej E-6B Mercury. To modele tworzone na podstawie komercyjnych samolotów Boeing 707, które zapewne widzieliśmy i na naszym niebie. Można powiedzieć, że prace zostały wykonane ekspresowo, a w przyszłości ten czas może ulec skróceniu z roku do zaledwie sześciu miesięcy. Modyfikacje floty są częścią strategii komunikacyjnej Take Charge and Move Out (TACAMO), którą można przetłumaczyć jako „przejmij kontrolę i się wycofaj”. Samolot został wyposażony w szereg urządzeń, które mają zapewnić bezpieczny przesył informacji głosowych oraz danych między najważniejszymi instytucjami (tzw. triadą nuklearną Stanów Zjednoczonych).

Zobacz też: Rumuńskie lotnisko, którego możemy tylko zazdrościć.

E-6B Mercury to mobilne stanowisko dowodzenia, a w kwietniu tego roku wykorzystano tego typu samolot do próbnego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Minuteman III. Przeprowadzone testy były rutynowe, ale stanowią równocześnie element strategii zakładający gotowość Amerykanów do odstraszania nuklearnego. Inaczej mówiąc, to system, który ma pokazać, że amerykańskie wojsko jest gotowe na wszelkiego rodzaju zagrożenia, a szczególnie te wielkiego kalibru. Obecnie Northrop Grumman zajmuje się modyfikacją kolejnego samolotu, co jest częścią wspomnianego wyżej kontraktu opiewającego na kwotę aż 111 milionów dolarów.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o naszych tekstach dotyczących broni hipersonicznej oraz broni sonicznej. Jeśli interesujecie się militariami, na pewno znajdziecie w nich sporo przydatnych i ciekawych informacji.

Źródło: Northrop Grumman

Motyw