Microsoft Azure Linux

Linux od Microsoftu to przeciwieństwo Windowsa. Ale dla 99% z was będzie bezużyteczny

2 minuty czytania
Komentarze

Stało się! Microsoft Azure Linux to system operacyjny stworzony przez firmę, która przez lata kojarzyła się nie z pingwinami, a z oknami. Jak dobrze wiemy, gigant z Redmond przez wiele lat traktował Linuxa jak wrzód na miejscu, gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę i wcale nie chodzi mi tutaj o kark. Jednak od kilku ładnych lat sytuacja ta uległa zmianie. Były deklaracje miłości ze strony twórców Windowsa, było dołączenie do fundacji Linuxa, czy nawet dodanie jego elementów do samego jądra ciemności systemu. 

Microsoft Azure Linux – i tak go nie zainstalujesz

Microsoft Azure Linux

Czym więc jest Microsoft Azure Linux? No cóż, dokładnie tym, czym Windows nie jest. I gdybym był złośliwy, to bym wypunktował tutaj to, że jest to super lekki, szybki, bezpieczny system z dobrze działającymi aktualizacjami. To znaczy owszem, te wszystkie cechy opisują ten nowy system. Jednak głównymi różnicami jest zastosowanie: otóż Microsoft to bardzo uniwersalny system okienkowy, którym może się posługiwać zarówno użytkownik domowy, jak i przedstawiciel dowolnej branży. Natomiast Microsoft Azure Linux to system skupiony wyłącznie na zarządzaniu kontenerami (w sensie baz danych, a nie transportu morskiego) w Azure. Dokładniej rzecz biorąc, jest on stworzony specjalnie dla usługi Azure Kubernetes Service (AKS), która umożliwia łatwe wdrażanie i zarządzanie obciążeniami kontenerowymi. 

Co więcej, system ten obsługuje zarówno architekturę x86, jak i ARM, przez co dobór sprzętu pod ten system daje całkiem spore pole do popisu. Wynika to z faktu, że funkcjonuje on w środowisku maszyny wirtualnej. Jednak geniusz Microsoft Azure Linux tkwi… w prostocie. A dokładniej w 400 MB prostoty, na które składa się jądro systemu, oraz 300 pakietów. To według Microsoftu ma być prostym krokiem do osiągnięcia świetnej wydajności i bezpieczeństwa – w końcu im mniej kodu, tym łatwiej upilnować wszystkie dziury. 

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nie jest to kolejna dystrybucja oparta na innej. Microsoft stworzył swojego Linuxa niemal całkowicie od początku. Wywodzi się on z projektu CBL-Mariner (Common Base Linux), który został stworzony przez Microsoft do pracy z Azure. Mamy więc do czynienia z systemem o bardzo wąskim zastosowaniu, ale to dobrze: jeśli ktoś zechce skorzystać na swoim PC z systemu od Microsoftu, to zawsze może sięgnąć po Windowsa. 

Źródło: Microsoft, Twitter

Motyw