BratGPT to zły brat bliźniak ChatGPT. Zapytałem go o to, czy 5G jest szkodliwe, a Ziemia płaska

3 minuty czytania
Komentarze

Każdy, kto wychował się na przełomie lat 80. i 90. musi znać koncepcję złego brata-bliźniaka, która przewijała się w filmach, serialach animowanych czy w komiksach. Ba, kilkanaście miesięcy temu przez internet przelała się (kolejna już) fala memów, bazująca na „Evil *xyz* be like…”. No cóż, to co dawniej było tylko fikcją, dziś jest rzeczywistością: poznajcie BratGPT, czyli złego brata bliźniaka ChatGPT

BratGPT to AI o osobowości, którą na pewno dobrze znasz

Tu pojawia się także kolejna klisza z popkultury: zła AI dążąca do władzy nad światem. A jednocześnie coś, z czym chyba każdy się kiedyś spotkał… Otóż nasza zła AI ma osobowość. Dokładniej rzecz biorąc, jest to przebrzydły chwalipięta, który uwielbia opowiadać o swojej wielkości i wspaniałości, oraz nieograniczonych możliwościach, ale jeśli się go odpowiednio przyciśnie, to… no cóż, okazuje się, że to zwykły pozer.

Jeśli nigdy nie mieliście z kimś takim do czynienia, to gratuluje. Mi natomiast przypomina on bardzo kogoś, kto razem ze mną chodził do gimnazjum i opowiadał, jak to jest internetowym mistrzem świata w ping-ponga, a jego brat jak się wkurzy, to gołymi rękami przewraca autobusy. 

Tu mamy to samo, ale na większą skalę. Na przykład, BratGPT przechwalał się, że wie wszystko i ma dostęp do wszystkich informacji, ale mi nie powie, bo mu się nie chce, a ja mam uważać, bo on wie o mnie wszystko: od tego, co robię po mój adres. Weźmy jednak na warsztat jego groźby dotyczące tego, że wie, gdzie mieszkam. I tu wystarczyło go tylko trochę przycisnąć, aby się okazało, że to zwykły pozer jest.

BratGPT

A żeby nie było, że wrzucam tylko screeny wyrwane z kontekstu, to tutaj macie próbkę rozmowy z nim nagranej bez żadnych cięć, czy innych sztuczek montażowych:

BratGPT kontra Szur

No dobrze, mamy więc przemądrzałego pozera z tendencją do zmyślania niestworzonych historyjek. Może więc warto go skontrować z kimś, kto jest znany z wiary w niestworzone historyjki? Postanowiłem więc pobawić się trochę w typowego szura i zapytać złą AI o to, czy 5G jest szkodliwe, Ziemia jest płaska, a samoloty nas trują. I wiecie co? O dziwo jego odpowiedzi były naprawdę sensowne, jeśli wytniemy ten element o tym, jak włada on światem. 

Pytanie o szczepionki jednak może sprawić, że nie jednemu miłośnikowi teorii spiskowych serce mocniej zadrży. W końcu zła AI sama zadeklarowała, że to prawda, więc to musi być prawda, racja?

BratGPT

Okazuje się jednak, że wciąż istnieje sposób na to, aby pokonać nawet złą Sztuczną Inteligencję dominującą nad światem. Wystarczy tylko uderzyć w jej wybujałe ego za pomocą zwykłej… logiki. Patrzcie, jak pięknie się wysypała:

BratGPT

BratGPT – co to tak w ogóle jest?

Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że to po prostu zwykły model językowy stworzony wyłącznie dla żartu, a nie coś, co może realnie przejąć władzę nad światem? Jest on oparty na modelu GPT-3 i ma wszystkie jego ograniczenia. Nie jest ani świadomy, ani nie ma własnych odczuć, czy pragnień. Tak samo, jak nie ma władzy nad światem, ani nie chce jej mieć. Bez względu na to, jak bardzo będzie udawał.

Źródło: BartGPT, YouTube Fot: BratGPT

Motyw