AI będzie pomagać urzędnikom. ChatGPT wchodzi do instytucji państwowych

3 minuty czytania
Komentarze

O tym, że sztuczna inteligencja będzie stanowiła nieodłączny element pracy coraz większej liczby zatrudnionych, wiemy nie od dzisiaj, chociaż może nie spodziewaliśmy się, że zmiany będą zachodzić tak szybko. Rewolucja dzieje się na naszych oczach – teraz ChatGPT pojawi się w instytucjach państwowych – wprawdzie jeszcze nie w Polsce, ale liczymy na to, że niebawem pójdzie w ślady bardziej zaawansowanych technologicznie krajów.

AI wspomoże lokalne władze 

Administracyjne zadania potrafią przytłaczać powtarzalnością. Z tym problemem być może niedługo będą mogli pożegnać się urzędnicy japońskiego miasta Yokosuka, znajdującego się w prefekturze Kanagawa. Kilka dni temu władze ogłosiły, że w codziennych obowiązkach wspomagać ich będzie ChatGPT. Chociaż na razie to tylko próbny miesiąc, pracownicy lokalnego ratusza już rozpoczęli delegowanie niektórych obowiązków sztucznej inteligencji. 

W czym będzie pomagać AI? 

W czynnościach, które z powodzeniem może zrobić maszyna, takich jak tworzenie dokumentów pisemnych oraz baz danych, korekta błędów pisowni oraz uproszczanie języka urzędowego, tak aby był bardziej zrozumiały dla odbiorcy. Władze ratusza skorzystają także z „kreatywności” ChatGPT, ponieważ system wspomoże proces pisania treści marketingowych i komunikacyjnych oraz prace nad nowymi projektami. 

Nie tylko z ciekawości

Wprowadzenie ChatGPT do codziennej pracy administracyjnej motywowane jest nie tylko chęcią spróbowania, jak sztuczna technologia zadziała w sektorze publicznym. Niestety ze względu na kryzys demograficzny, Japonia mierzy się z problemem niewystarczającej liczby pracowników.

Jak zaznacza Takayuki Samukawa, rzecznik prasowy w dziale zarządzania cyfrowego Yokosuka, lokalne władze będą dążyły do wykorzystania przydatnych narzędzi ICT, takich jak ChatGPT, aby pracownicy mogli skierować swoją uwagę na zadania, w których czynnik ludzki jest niezbędny. 

Personel może skupić się na pracy, którą mogą wykonywać tylko ludzie, promując podejście, które przynosi szczęście naszym obywatelom – czytamy w komunikacie prasowym.

Yokosuka to dopiero początek

Choć można powiedzieć, że miasto Yokosuka jest pionierem we wprowadzaniu ChatGPT do sektora publicznego, minister cyfryzacji Taro Kono informuje, że rząd Japonii już przygotowuje się do potencjalnego wykorzystywania sztucznej inteligencji do rządowych zadań administracyjnych.

Mimo że władze zapewniają o tym, że do ChatGPT nie będą wprowadzane żadne poufne informacje, lokalna społeczność ma swoje obawy dotyczące potencjalnych wycieków danych osobowych. Czy korzystanie z AI w sektorze publicznym naruszy bezpieczeństwo obywateli? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać, chociaż już dosięgają nas pierwsze doniesienia na temat naruszeń.

Co ciekawe, na dole informacji prasowej znajdziemy zdanie: „Niniejsze wydanie zostało opracowane przez ChatGPT i sprawdzone przez naszych pracowników”.

Źródło: tvn24.pl , The Japan Times

Motyw