aplikacja Diia

Ukraiński mObywatel i cyfrowy paszport – tak wygląda „Państwo w smartfonie”

2 minuty czytania
Komentarze

Choć Ukraina i jej sytuacja budzą w Europie Środkowej duże zainteresowanie, to rzadko mówi się o tym kraju w kontekście cyfryzacji. Nasz sąsiad zza wschodniej granicy ma jednak się czym pochwalić. Rządowy projekt Diia, przypominający możliwościami polskiego mObywatela, umożliwia m.in. korzystanie z cyfrowego paszportu oraz błyskawiczną rejestrację firmy.

Ukraina z e-usługami w aplikacji. Cyfrowy paszport to dopiero początek

Denys Iwanow, szef zespołu ds. wdrażania e-usług w ministerstwie transformacji cyfrowej Ukrainy udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Opowiedział m.in. o aplikacji Diia, która jest dostępna dla obywateli Ukrainy od ponad trzech lat.

Projekt „Państwo w smartfonie” był jednym z wiodących punktów kampanii prezydenckiej Wołodymyra Zeleńskiego. Wtedy nie używano jeszcze nazwy Diia. W kraju istniało wiele biurokratycznych procedur pamiętających jeszcze czasy sowieckie, które sprzyjały korupcji. […] Głównym założeniem projektu Diia było maksymalne skrócenie i ułatwienie relacji między obywatelami a państwem w zakresie zdalnych usług administracyjnych i publicznych.

– mówi Denys Iwanow.

Ukraina to pierwszy kraj, który ma cyfrowy paszport. Wyzwaniem było, by zarówno ten jak i inne dokumenty miały moc prawną. W sierpniu 2021 w życie weszła ustawa o uznaniu paszportów cyfrowych za równorzędne z papierowymi i plastikowymi dokumentami. Obecnie w aplikacji Diia jest 14 cyfrowych dokumentów i 28 usług publicznych. Z kolei na internetowym portalu Diia można korzystać z ponad 90 usług.

Trzy lata temu jedną z naszych priorytetowych usług była rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Wtedy była ona półautomatyczna, teraz jest w pełni automatyczna i trwa do 2 sekund. Tak więc teraz można zostać przedsiębiorcą szybciej, niż parzy się kawę.

– mówi Denys Iwanow.

Diia zaczynała jednak od elektronicznego prawa jazdy, które pojawiło się w aplikacji, gdy ta debiutowała w Google Play Store i App Store w lutym 2020 roku. Podczas wojny Ukraina wprowadziła ponad 10 usług wojskowych, które pozwalają m.in. zgłaszać pozycje wrogich sił. Denys Iwanow zdradził, że Estonia i 15 innych krajów chce czerpać z doświadczeń aplikacji Diia. Są też dalsze plany rozwoju programu, aktualnie Ukraina testuje wydawanie tablicy rejestracyjnej samochodu w formie cyfrowej.

źródło: PAP, zdjęcie główne: MC

Motyw