LOKOWANIE PRODUKTU: CANON

Drukarka drukuje puste strony? Podpowiadamy, co zrobić i jak rozwiązać problem

8 minut czytania
Komentarze

Podczas korzystania z drukarki mogą nas spotkać nieoczekiwane problemy. Często występuje sytuacja, w której drukarka drukuje puste strony. Na szczęście z taką usterką z reguły można poradzić sobie samemu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drukarka drukuje puste strony – od czego zacząć?

drukarka canon puste strony ryza papieru pixma G640
Jaka może być przyczyna braku wydruków?
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych rozwiązań, warto sprawdzić, czy przyczyna problemu nie jest bardzo prosta. Zweryfikujmy więc:

  • Czy drukarka jest prawidłowo podłączona, zarówno do gniazdka, jak i np. do komputera? Jeżeli nie, zadbajmy o prawidłowe umiejscowienie wtyczek oraz ew. o połączenie bezprzewodowe między drukarką a komputerem lub smartfonem.
  • Czy drukarka nie wyświetla informacji o błędach? Taki komunikat może pojawić się zarówno na komputerze, jak i na ekranie drukarki. W takiej sytuacji warto sprawdzić w instrukcji urządzenia lub w internecie, co oznacza dany błąd i doprowadzić do jego usunięcia.
  • Czy na pewno drukujemy odpowiednio przygotowany plik? Zdarza się, że dokument po prostu zawiera białe strony i dlatego z drukarki wychodzą czyste kartki.

Jeżeli wszystko jest w porządku, a wciąż drukarka drukuje puste strony, dla formalności możemy spróbować ją zresetować. Jeśli to nie pomogło, trzeba przejść do dalszych kroków.

Masz drukarkę marki Canon? Na pewno przydadzą ci się poniższe poradniki dotyczące tego, jak zresetować drukarkę Canon oraz jak usunąć błąd w drukarce Canon

Drukarka drukuje puste strony – sprawdź kolejkę wydruku i wydrukuj stronę testową

Podczas szukania przyczyn drukowania białych stron przez drukarkę warto zajrzeć do kolejki wydruku.

Problemy z drukowaniem pojawiają się nieraz wtedy, gdy w kolejce wydruku czeka wiele dokumentów. Do takiej sytuacji mogło dojść np. w przypadku problemów z drukowaniem w przeszłości, gdy wiele razy klikaliśmy Wydrukuj w różnych plikach. Finalnie do wydruku nie doszło, ale te polecenia zostały zapamiętane. Spróbujmy więc wyczyścić kolejkę wydruku. Odpowiednią opcję znajdziemy w panelu sterowania (wyświetl urządzenia i drukarki>drukarki i skanery>model urządzenia>otwórz kolejkę wydruku).

drukarka canon puste strony strona testowa pixma ts6351
Wydrukowanie strony testowej może być pomocne w określeniu przyczyny błędu.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Kolejka wydruku jest wyczyszczona, wydaje się, że dokument, który chcemy wydrukować, zawiera tekst lub obrazy, a z urządzenia wciąż wychodzą jedynie białe kartki? Coś ewidentnie jest nie w porządku. By znaleźć rozwiązanie problemu, warto spróbować wydrukować stronę testową. Da się to zrobić, wybierając odpowiednią opcję z poziomu menu drukarki, otwierając na komputerze menu właściwości drukarki lub wchodząc w ustawienia urządzeń.

Zastanawiasz się, ile kosztuje tusz do drukarki Canon? Odpowiadamy na wszystkie pytania i podpowiadamy, jak je napełnić. 

Wydrukowanie strony testowej pomoże nam ocenić, gdzie tkwi problem.

Jeśli strona zostanie prawidłowo wydrukowana, może to sugerować, że problem tkwi jednak w naszym dokumencie. Jeżeli strona testowa nie będzie wyglądała tak, jak powinna, może to sugerować, że problem jest nieco poważniejszy.

Jeśli w domu dysponujesz sprzętem do drukowania Canon, sprawdź nasz tekst – Canon sterowniki oraz dowiedz się, jak wymienić tusz w drukarce Canon.

Co jeszcze może mieć wpływ na to, że drukarka drukuje puste strony?

Odpowiedni papier w drukarce to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o to, by w ustawieniach drukowania widniały takie parametry papieru, jaki włożyliśmy do urządzenia.

Jeśli wciąż nie poradziliśmy sobie z problemem pustych stron, pozostaje nam sprawdzić jak najwięcej możliwych nieprawidłowości związanych z drukarką. Istnieje duża szansa, że po wyeliminowaniu którejś z nich, sytuacja się naprawi.

  • Tusze. Podstawa to upewnienie się, że tusze się nie skończyły. Jeżeli korzystamy z wymiennych tonerów, powinniśmy sprawdzić, czy zostały one prawidłowo zamocowane, a także czy zdjęliśmy zabezpieczenia stosowane przez producenta, by atrament się nie wylał. Należy również zweryfikować, czy po dłuższym nieużywaniu drukarki tusz nie zasechł. Jeśli do tego doszło, pomóc powinna procedura czyszczenia drukarki. Nie trzeba rozbierać urządzenia – wystarczy uruchomić wspomnianą procedurę, by urządzenie się samo oczyściło.
  • Oprogramowanie. Upewnijmy się, czy mamy zainstalowane aktualne sterowniki do drukarki, czy urządzenie jest zgodne z systemem operacyjnym naszego komputera, a także czy problemów z działaniem sprzętu nie powoduje np. oprogramowanie antywirusowe.
  • Papier. Należy sprawdzić, czy używany papier jest właściwy (np. papier do zdjęć). Nie chodzi tu tylko o wymiary arkuszy, ale również o ich gramaturę i rodzaj. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, czy dany rodzaj papieru pasuje do konkretnego modelu drukarki. Po drugie, w ustawieniach drukowania należy wybrać taki papier, jakiego używamy. W tym celu wchodzimy w panel sterowania>wyświetl urządzenia i drukarki>drukarki i skanery>model urządzenia>właściwości drukarki>zaawansowane>domyślne ustawienia drukowania. Tam możemy wybrać m.in. typ nośnika i rozmiar papieru.

Drukarka drukuje puste strony – czasem nie obejdzie się bez wizyty w serwisie

drukarka canon drukuje puste strony tusz kable model pixma ts6351
Jeśli sprawdziliście kable, tusze i wszelkie ustawienia, a problem wciąż się pojawia, może być konieczna wizyta w serwisie.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

W zdecydowanej większości przypadków opisane wcześniej działania powinny pomóc poradzić sobie z sytuacją, w której drukarka drukuje puste strony. Czasami jednak przyczyna jest poważniejsza i tkwi np. w niewłaściwie działających komponentach wewnątrz urządzenia. Wtedy najlepiej udać się do specjalistycznego serwisu. Podstawą przy usuwaniu usterek powinno być w końcu niepowodowanie większych szkód. Zdarza się, że do sprzętu powinien zajrzeć fachowiec.

Chętnie podzielimy się także rankingami dotyczącymi drukarek. Z innych naszych tekstów dowiesz się, w jaką drukarkę do 500 zł warto zainwestować, jak wybrać najlepszą drukarkę laserową, a także, co w Twoim przypadku sprawdzi się lepiej – drukarka do domu czy urządzenie wielofunkcyjne?

Zobacz też: Drukarka w trybie offline.

Mecenasem klastra wiedzy, czyli zestawu poradników i rankingów na temat drukarek jest firma Canon.

Drukarka drukuje puste strony – pytania i odpowiedzi

Na koniec przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na często pojawiające się pytania związane z drukowaniem pustych stron przez drukarkę. Na część z nich szczegółowo odpowiedzieliśmy we wcześniejszych akapitach, jednak w poniższej sekcji znajdziecie najważniejsze informacje w pigułce.

canon pixma urządzenie wielofunkcyjne biały kolor puste strony
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Co zrobić, gdy drukarka drukuje puste strony?

Sytuacja, w której drukarka drukuje puste strony, może mieć wiele różnych przyczyn. Nieprawidłowe podłączenie sprzętu, problem z kolejką wydruku, zły rodzaj papieru, brak tuszów, nieaktualne oprogramowanie – to niektóre z nich. W poprzednich akapitach szczegółowo opisaliśmy, co należy zrobić, by drukarka przestała drukować puste strony. Najlepiej zacząć od sprawdzenia prawidłowego podłączenia sprzętu, komunikatów o błędach, stanu tuszów oraz zawartości dokumentu, który próbujemy wydrukować (możliwe, że wkradły się tam puste strony).

Co zrobić, gdy drukarka nie drukuje, a jest tusz?

Brak tuszu w drukarce to tylko jedna z możliwych przyczyn, przez które drukarka drukuje puste strony. Jeśli upewniliśmy się, że urządzenie ma atrament, powinniśmy jeszcze sprawdzić, czy nie jest on zbyt stary. W dalszej kolejności można przeprowadzić czyszczenie drukarki oraz wykonać weryfikację pozostałych elementów, o których piszemy w poprzednich akapitach.

Co zrobić, gdy drukarka nie drukuje całego tekstu?

Zdarza się, że z drukarki nie wychodzą jedynie białe kartki, ale drukowany tekst jest ucięty. W takiej sytuacji dobrze jest sprawdzić, czy w drukarce są tusze i czy są prawidłowo zamontowane, a także czy włożyliśmy do urządzenia odpowiedni papier i czy jest on równo ułożony.

Drukarka drukuje blado lub zbyt jasno – dlaczego tak się dzieje?

W sytuacji, gdy mamy wrażenie, że wydruki są zbyt blade lub jasne, powinniśmy sprawdzić, czy w drukarce jest odpowiedni papier oraz oryginalne tusze. Czasami rozwiązanie problemu może tkwić w ustawieniach urządzenia. Spróbujmy wyłączyć tryb oszczędzania atramentu lub zmienić jakość wydruku na najwyższą. Niekiedy konieczne może być przeprowadzenie czyszczenia głowicy drukującej, udrożnienia dysz. Choć może to brzmieć skomplikowanie, cały proces odbywa się automatycznie.

Dlaczego drukarka zostawia białe obramowanie dookoła zdjęcia lub tekstu?

Często drukarki nie mają możliwości zadrukowania idealnie całej powierzchni kartki. Jeśli jednak wydaje nam się, że białe obramowanie jest zbyt duże, możemy spróbować zmniejszyć marginesy w drukowanym pliku lub ustawieniach wydruku. Powinno to pomóc. Zobacz też: Jaką wybrać drukarkę do zdjęć?

Lokowanie produktu: Canon