Ekran startowy systemu Windows 10 z wyświetlonymi kafelkami aplikacji i menu start na lewym brzegu. W tle widoczne logo systemu Windows.

Windows 10 do piachu. Microsoft ogłasza koniec większych aktualizacji systemowych

1 minuta czytania
Komentarze

Windows 10 w wersji 22H2 to finalna wersja tego systemu — Microsoft nie planuje już innych aktualizacji systemowych i dodawania nowych funkcji do starszej wersji OS. Mimo tego, że oficjalne wparcie dla tego systemu kończy się dopiero w październiku 2025 roku.

Zresztą Windows 10 nie dostał żadnych znaczących nowości od czasu, gdy pojawił się Windows 11 – teraz producent potwierdził oficjalnie, że zaprzestał prac nad ważniejszymi aktualizacjami dla starszego systemu. Aktualna wersja, czyli 22H2, jest wersją finalną. Z kolei comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń systemu Windows 10 mają zakończyć się 14 października 2025 r. Zresztą licencje na Windows 10 nie są sprzedawane od stycznia 2023 roku — w nowych laptopach obecny jest Windows 11.

Firma zachęca do przejścia na system Windows 11, aby skorzystać z nowych funkcji. System ten nie jest bowiem popularny wśród użytkowników, a problemy i błędy w aktualizacjach nie zachęcały do przesiadki. W grudniu firma musiała tymczasowo wstrzymać aktualizacje systemu Windows 11 22H2 z powodu problemów z wydajnością w grach. Choć liczba użytkowników systemu Windows 11 stale rośnie, to większość osób nadal preferuje system Windows 10 lub nie widzi potrzeby zmiany. Najnowsze dane Statcounter i Steam pokazują, że system Windows 10 działa na około 3 z 4 laptopów i komputerów stacjonarnych, podczas gdy system Windows 11 jest używany w około 20 procentach. Dodajmy też, że trwają prace nad Windowsem 12. Oto co na razie o nim wiadomo.

Źródło: TechSpot

Motyw