Google zaktualizowało Timelapse. Zobacz, jak zmieniała się Polska przez ostatnie kilkadziesiąt lat

2 minuty czytania
Komentarze

Google zaktualizowało tryb poklatkowy (Timelapse) o zdjęcia z 2021 i 2022 roku. Użytkownicy mogą już sprawdzić na interaktywnej mapie, jakie zmiany zaszły na Ziemi przez prawie cztery dekady (1984-2022). Nie zabrakło polskich akcentów.

Google Timelapse z nowymi ujęciami

Timelapse od Google pozwala zaobserwować zmiany, które zaszły w danej lokalizacji na przestrzeni lat. Najnowsze ujęcia w trybie poklatkowym obejmują m.in. Polskę. Zobaczyć można choćby zmieniające się tereny Białowieży, Gliwice, Warszawę, przekop Mierzei Wiślanej oraz port w Świnoujściu. Filmy poklatkowe dostępne są na stronie Timelapse. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych filmów.

Tryb poklatkowy w Google Earth to obejmujący cały świat film poklatkowy z możliwością przybliżania, przedstawiający dynamiczne zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie – od systemów irygacyjnych na egipskich pustyniach i meandrów rzek zmieniających swój bieg w amazońskich lasach deszczowych w rejonie Pucallpa w Peru po erupcje wulkanów, wycinki drzew i pożary, które zmieniają krajobraz w kalifornijskich lasach Lassen National Forest.

– wyjaśnia Google.
google timelapse
Tak wygląda interfejs usługi Timelapse w Google Earth.

Wprowadzenie trybu poklatkowego w Google Earth jest możliwe dzięki NASA, która angażuje się w tworzenie otwartego i przystępnego ekosystemu danych, oraz agencji United States Geological Survey prowadzącej program Landsat. Swoje zasługi ma też Unia Europejska – chodzi o jej program Copernicus, który wykorzystuje satelity Sentinel.

Najnowsza wizualizacja Timelapse jest dostępna na podlinkowanej stronie Google Earth. Można na niej zobaczyć, jak zmieniał się świat na przestrzeni ostatnich blisko 40 lat.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: NASA

Motyw