Smartfon wyświetlający aplikację do identyfikacji roślin z wynikiem "Phalaenopsis Orchid" na pierwszym planie oraz rzeczywiste kwiaty storczyka w tle.

Poznaj rośliny wokół siebie. Wybrane aplikacje do rozpoznawania roślin

7 minut czytania
Komentarze

Aplikacje do rozpoznawania roślin w ostatnim czasie zyskują bardzo mocno na popularności. Wystarczy włączyć Google Play i przejść do kategorii Produktywność. To właśnie tam można znaleźć masę propozycji z tej kategorii. Dzięki temu za każdym razem, kiedy jesteś na spacerze i spotkasz się z ciekawymi roślinami, wtedy możesz poznać ich nazwę oraz sprawdzić najistotniejsze informacje na ich temat.

Wybraliśmy dla Was najciekawsze aplikacje do rozpoznawania roślin — zarówno bezpłatne, pozbawione reklam czy wersji premium, a także te płatne, związane z koniecznością opłacenia subskrypcji.

Osoba trzyma smartfon z ekranem pokazującym aplikację do skanowania roślin z tekstem "Scanning your plant...", na którym wyświetlona jest fioletowa storczyk na tle pokoju.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Co to i jak działają aplikacje do rozpoznawania roślin?

Aplikacje do rozpoznawania roślin to programy, które pozwalają na identyfikację gatunków roślin na podstawie zdjęć wykonanych smartfonem lub innych grafik. Są one przydatne dla miłośników przyrody, ogrodników, botaników i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o roślinach, które spotykają na swojej drodze. Aplikacje do rozpoznawania roślin korzystają z ogromnych baz danych, w których są zgromadzone informacje o tysiącach gatunków z różnych regionów świata. Wystarczy tylko kilka zdjęć…

Programy analizują zdjęcia pod kątem kształtu, koloru, wielkości i innych charakterystycznych cech, a następnie porównują je z dostępnymi wzorcami. W ten sposób są w stanie podać nazwę rośliny lub zaproponować kilka najbardziej prawdopodobnych opcji.

Warto tu dodać jeszcze jedną rzecz — jeśli nie chcecie instalować dodatkowych aplikacji w telefonie, możecie wykorzystać coś, co już w nim macie — aparaty i Obiektyw Google (Google Lens). Chodzi oczywiście o wyszukiwanie obrazem, a Google z pomocą sztucznej inteligencji wskaże nam odpowiedź.

Bezpłatne aplikacje do rozpoznawania roślin

Flora Incognita

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 1 mln+
  • Ocena: 4,7 (31,8 tys. opinii)
  • Cechy: aplikacja bezpłatna, bez reklam, bez wersji premium i bez abonamentu
Ekran aplikacji Flora Incognita w sklepie Google Play przedstawiający ocenę 4,7 gwiazdki, ponad 1 milion pobrań, interfejs użytkownika z przyciskami instalacji, udostępniania i dodawania do listy życzeń, oraz miniatury zrzutów ekranu z aplikacji pokazujące rozpoznawanie roślin przy pomocy kamery, zbieranie gatunków i informacje o roślinach. Na prawo ikona aplikacji z kwiatem.
Fot. Google Play / zrzut ekranu

Aplikacja Flora Incognita została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Instytutu Biogeochemii Maxa Plancka w Jenie. Opiera się na algorytmach głębokiego uczenia się (Deep Learning), których dokładność wynosi ponad 90%. Aby rozpoznać rośliny, wystarczy zrobić zdjęcie — aplikacja wskaże nie tylko nazwę, ale też szczegółowe informacje i zaznaczy na mapie jej występowanie.

Aplikacja jest bezpłatna i nie zawiera reklam, ponieważ stanowi część projektu naukowo-badawczego, którego celem jest poprawa ochrony przyrody.


PlantNet Plant Identification 

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 10 mln+
  • Ocena: 4,7 (235 tys. opinii)
  • Cechy: aplikacja bezpłatna, bez reklam, bez wersji premium i bez abonamentu
plantnet aplikacja do rozpoznawania roślin
Fot. Google Play / zrzut ekranu

Współtworzona przez społeczność naukowa platforma, która przy użyciu sztucznej inteligencji umożliwia identyfikację roślin.

Wystarczy zrobić zdjęcie rośliny, a PlantNet porówna je z bazą danych ponad 20000 gatunków roślin z całego świata. PlantNet poda najbardziej prawdopodobną nazwę rośliny i jej cechy. To nie tylko aplikacja do identyfikacji roślin, ale także platforma do udziału w badaniach botanicznych. Możesz przyczyniać się do rozwoju wiedzy o roślinach, udostępniając swoje zdjęcia i obserwacje naukowcom oraz innym użytkownikom.


iNaturalist

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 1 mln+
  • Ocena: 4,2 (9,18 tys. opinii)
  • Cechy: aplikacja bezpłatna, bez reklam, bez wersji premium i bez abonamentu
inaturalist aplikacja do rozpoznawania roślin
Fot. Google Play / zrzut ekranu

iNaturalist to wspólna inicjatywa California Academy of Sciences oraz National Geographic Society. Pomaga rozpoznać rośliny i zwierzęta. To także społeczność zrzeszająca ponad 400 000 naukowców i przyrodników, którzy dzielą się swoją wiedzą o przyrodzie. Co więcej, dokumentując obserwacje i dzieląc się nimi, użytkownik dostarcza materiał badawczy dla naukowców starających się lepiej zrozumieć i chronić naturę.


Płatne aplikacje do rozpoznawania roślin

Oprócz bezpłatnych aplikacji stanowiących nierzadko część projektów naukowych albo uniwersyteckich inicjatyw, mamy też olbrzymią liczbę aplikacji z reklamami lub funkcjami premium, wymagającymi wniesienia opłaty subskrypcyjnej — najczęściej mamy kilka-, kilkanaście dni okresu próbnego na przetestowanie, czy faktycznie dany program spełnia nasze oczekiwania.

Blossom – rozpoznawanie roślin

  • Pobierz aplikację: Google Play | Blossom
  • Liczba pobrań: 5 mln+
  • Ocena: 4,4 (172 tys. opinii)
  • Cechy: zakupy w aplikacji, funkcje premium, bezpłatny okres próbny, subskrypcja 129,99 zł/rok
Zrzut ekranu strony aplikacji "Blossom – Rozpoznawanie roślin" w sklepie z aplikacjami, z ikoną aplikacji przedstawiającą zielony listek, oceną 4,4 gwiazdki i przyciskiem "Zainstaluj", a także miniaturkami ekranów pokazującymi funkcje aplikacji, takie jak porady dotyczące podlewania, sadzenia i dbania o rośliny, ustawianie przypomnień, leczenie chorób roślin oraz pomiar natężenia światła.
Fot. Google Play / zrzut ekranu

Blossom to aplikacja, która pomaga rozpoznawać i pielęgnować rośliny. Można zrobić zdjęcie rośliny lub kwiatu i dowiedzieć się, jak się nazywa, jak o nią dbać, czy na coś choruje oraz czy nie jest trująca. Można też tworzyć własne kolekcje roślin i dostawać przypomnienia o podlewaniu i nawożeniu. W aplikacji nie zabrakło artykułów o botanice i możliwości skontaktowania się z ekspertami.


PictureThis – Plant Identifier

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 10 mln+
  • Ocena: 4,6 (539 tys. opinii)
  • Cechy: zawiera reklamy, zakupy w aplikacji, 7-dniowy okres próbny, subskrypcja 154,99 zł/rok
picture this aplikacja do rozpoznawania roślin

Wystarczy zrobić zdjęcie rośliny, a PictureThis poda jej nazwę, opis, informacje o pielęgnacji i ciekawostki. PictureThis korzysta z zaawansowanej sztucznej inteligencji i bazy danych ponad 10000 gatunków roślin, aby zapewnić szybką i dokładną identyfikację. 

To także społeczność miłośników przyrody. Można tutaj dzielić się swoimi zdjęciami roślin z innymi użytkownikami, zadawać pytania ekspertom i otrzymywać porady ogrodnicze. 

Sprawdź także: Oddychaj czystym powietrzem — co dają oczyszczacze?  


LeafSnap Plant Identification

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 1 mln+
  • Ocena: 4,1 (13,5 tys. opinii)
  • Cechy: zawiera reklamy, zakupy w aplikacji, 3-dniowy okres próbny, subskrypcja 119,99 zł/rok
leafsnap aplikacja do rozpoznawania roślin

LeafSnap to prosta aplikacja, która jest obecnie w stanie rozpoznać 90% wszystkich znanych gatunków roślin i drzew, co obejmuje większość gatunków, jakie można napotkać w każdym kraju na Ziemi. Błyskawicznie identyfikuje tysiące roślin, kwiatów, owoców i drzew z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym okresie próbnym aplikacja zachęca do subskrypcji za 119,99 złotych za rok. Daje wtedy nieograniczony dostęp do wszystkich funkcji oraz usuwa irytujące reklamy.


PlantApp – Plant Identifier

  • Pobierz aplikację: Google Play | App Store
  • Liczba pobrań: 1 mln+
  • Ocena: 4,6 (236 tys. opinii)
  • Cechy: zakupy w aplikacji, 3-dniowy okres próbny, 42,99 zł/tydzień lub jednorazowa płatność
plantapp aplikacja do rozpoznawania roślin

PlantApp to aplikacja skuteczna w identyfikowaniu roślin, która zapewnia solidną dawkę wiedzy na temat danego kwiatka, jego pochodzenia, pielęgnacji i chorób. Umożliwia otrzymywanie spersonalizowanych porad dotyczących pielęgnacji roślin, przypomina o podlewaniu i nawożeniu, a także diagnozuje choroby i szkodniki roślin. Jednak ma to sporą cenę — to chyba jedna z najdroższych aplikacji do rozpoznawania roślin, na jakie się natknęłam w sklepie Google. Za tydzień wersji premium jej producent każe sobie płacić 42,99 zł. Dożywotnia wersja przy jednorazowej płatności to standardowo 1159,99 złotych, albo 289,99 zł, jeśli skorzystacie z rabatu -75%.

Źródło: Google Play, własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Motyw