LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Oddychaj czystym powietrzem — co dają oczyszczacze?

5 minut czytania
Komentarze

Ze wszystkich domowych sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu najskuteczniejszym są oczyszczacze. Niewielkie, przenośne, proste w użyciu urządzenia, coraz popularniejsze w naszych domach i mieszkaniach, oferujące nie tylko oczyszczenie powietrza, ale i wiele dodatkowych funkcji. Są niezbędne w domach, w których są małe dzieci, astmatycy i alergicy, ale profilaktycznie powinny znaleźć się w każdym domu. Dlaczego?

fot. xiaomi.pl

Domowe sposoby na czyste powietrze

Jakość życia to suma wielu czynników. Należą do nich czynniki środowiskowe, a wśród nich — czyste powietrze. Nie mamy na nie wpływu, gdy jesteśmy na zewnątrz. Tutaj jesteśmy narażeni na smog, spaliny i szereg innych substancji, składających się na zanieczyszczenie powietrza, np. tlenki siarki i tlenki azotu, cząstki stałe (PM), czyli zanieczyszczenia w postaci pyłu, dymu, sadzy i innych cząstek stałych, węglowodory (HC), które pochodzą z procesów spalania paliw kopalnych i innych źródeł, a także lotne związki organiczne (VOC) oraz ołów i inne metale ciężkie. Mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i roślin, a także na środowisko naturalne jako całość.

oczyszczacze w biurze
Urządzenia Dyson to nie tylko wysoka jakość, ale i nietypowe wzornictwo
fot: dyson.com

Na zewnątrz się to nie uda, ale we własnym domu możemy kontrolować jakość powietrza i monitorować jego skład tak, by nie zawierało szkodliwych substancji. Służą do tego oczyszczacze powietrza. Mogą to być proste konstrukcje, które po prostu zasysają powietrze, filtrują je i wydmuchują, ale mogą być bardziej zaawansowane, z czujnikami wykrywającymi cząstki, wyświetlaczami i wieloma trybami pracy, o intensywności zależnej od ilości zanieczyszczeń i głośności, która nie przeszkadza podczas całodobowej pracy.

Ich głównym zadaniem jest poprawa jakości powietrza poprzez zredukowanie zanieczyszczeń stałych (cząstek stałych, pyłów, kurzu, roztoczy, alergenów, gazów i in.) i gazowych (np. dym papierosowy lub zapachy z kuchni). Warto dodać, że nie jest urządzenie sezonowe — kurz, alergeny, zarodniki pleśni czy sierść zwierząt mogą pojawiać się z różnym natężeniem, ale nie ma takiej pory roku, aby nie było ich wcale.

Pleśń to jeden z problemów, który może pojawić się w naszym domu
fot. www.drmax.pl

Problemem jest zwłaszcza unoszący się w powietrzu kurz, który osiada na meblach i gromadzi się wszędzie tam, gdzie powietrze jest nieruchome — oczyszczacz potrafi wyłapać go jeszcze zanim osiądzie na powierzchni. Mogą też zdezaktywować komórki szkodliwych patogenów, w tym zarodników pleśni i grzybów.

Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Skuteczność oczyszczacza zależy od naprawdę wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj oczyszczacza czy rodzaj zanieczyszczeń powietrza oraz… budżet. Jakie dokładnie kryteria należy brać pod uwagę?

Po pierwsze zwróćcie uwagę na rozmiar pomieszczenia, w którym ma działać oczyszczacz. Urządzenia o mniejszej mocy będą miały niewielkie wymiary, ale nie dadzą rady przefiltrować powietrza w przestronnych wnętrzach. Wydajność musi odpowiadać kubaturze, a producenci zawsze informują, dla jakiej powierzchni przeznaczony jest dany model.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza
źródło: www.sanalifewellness.com

Po drugie znaczenie ma rodzaj filtra. Dla alergika najlepszym wyborem będzie filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Filtr HEPA usuwa z powietrza cząstki o wielkości do 0,3 mikrona, w tym pyłki, roztocza, sierść zwierząt, kurz i inne alergeny. Filtry HEPA są klasyfikowane według skuteczności w usuwaniu cząstek z powietrza i zazwyczaj są oznaczone jako filtr HEPA H10, H11, H12, H13 lub H14. Im wyższa klasa filtru HEPA, tym bardziej skuteczny jest w usuwaniu cząstek z powietrza. Z kolei, aby usunąć dym z papierosów z powietrza, warto wybrać oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym (filtrem aktywowanym). Znakomicie absorbuje zanieczyszczenia gazowe — zapachy, dym i lotne związki organiczne. Najlepsze będzie połączenie obu tych filtrów.

Ale to nie wszystkie rodzaje filtrów. Mamy jeszcze filtr ozonowy, który działa poprzez generowanie ozonu. Jest on silnym utleniaczem i może zniszczyć szkodliwe zanieczyszczenia, ale w dużym stężeniu jest toksyczny, wiec raczej nie nadaje się do domowych zastosowań. Filtry jonizacyjne bazują na elektrodach, które emitują jony ujemne, podczas gdy zanieczyszczenia w powietrzu (np. pyły, dym, bakterie) mają ładunki dodatnie. Gdy jony ujemne łączą się z cząstkami zanieczyszczeń, tworzą związki o cięższej masie, które opadają na ziemię lub są zbierane przez filtr. Są jeszcze filtry elektrostatyczne, fotokataliczne, HPP i in.

źródło: ikea.com

Trzecia rzecz to wskaźnik CADR: CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli wskaźnik mierzący wydajność oczyszczacza powietrza w usuwaniu cząstek z powietrza. Im wyższy wskaźnik CADR, tym bardziej skuteczny jest oczyszczacz powietrza. Istotne są również inne dodatkowe funkcje, takie jak jonizator, nawilżacz, czujnik gazu, liczba trybów pracy, głośność, wykrywanie zanieczyszczenia powietrza, automatyczna praca w zależności od jakości powietrza, wyświetlacz, zdalne sterowanie, timer, termometr, higrometr, wskaźnik zużycia filtra oraz… cena.

Na które modele warto zwrócić uwagę?

Ranking oczyszczaczy powietrza pomoże wam wybrać optymalny model, który sprawdzi się w waszym domu.

Niedrogim i dobrze ocenianym wyborem będzie na przykład oczyszczacz od Ezviz, który może przefiltrować powietrze w pomieszczeniu do 30 m2 przy pomocy trzech różnych filtrów: wstępnego, z nylonowej siatki, węglowego oraz HEPA13. Jest tu też automatyczny tryb pracy, tryb nocny, timer i jonizator.

fot. samsung.com

Cichym i wysoko ocenianym modelem z filtrem HEPA-13 oraz monitorowaniem powietrza w czasie rzeczywistym jest Xiaomi Air Purifier 2H. Natomiast jeśli inwestujecie w rozwiązania smart home, wtedy warto wybrać urządzenie, które może połączyć się z siecią i którym można zarządzać zdalnie — takim jest na przykład Samsung Air Purifier AX32.

Pod względem wizualnym pozytywnie wyróżniają się oczyszczacze powietrza Dyson. Jeśli macie nowoczesne wnętrze, na pewno będą do niego pasować. Funkcje i parametry oczyszczacza są bowiem najważniejsze, ale warto też postawić na model, który będzie prezentował się estetycznie, a nawet będzie stanowić ozdobę wnętrza.

Wpis sponsorowany — powstał we współpracy z RTV Euro AGD.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

Motyw