logo serwisu wikipedia

ChatGPT zamiast edytorów Wikipedii? Założyciel encyklopedii zabrał głos

3 minuty czytania
Komentarze

Wikipedia jest najpopularniejszą internetową encyklopedią, zawierającą ponad 58 milionów artykułów napisanych w ponad 300 językach. Aktualnie tworzona jest wyłącznie przez ludzi, ale niedługo może to się zmienić za sprawą ChatGPT i innych algorytmów AI. Założyciel Wikipedii, Jimmy Jimbo Wales, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli AI w przyszłości Wikipedii.

ChatGPT jako edytor Wikipedii? Jeszcze nie…

chatgpt
fot. Depositphotos/Irmago

Taka wizja jest obecnie bardzo odległa. ChatGPT może świetnie się sprawdzić jako narzędzie dla edytorów, jednak nie jako samodzielny twórca artykułów. Wynika to z kilku poważnych problemów, z którymi ta AI wciąż się boryka. Nie należy jednak wykluczać, że te z czasem zostaną rozwiązane. 

Twórca WIkipedii uważa, że przyszłość z udziałem AI wciąż jest odległa, ale jesteśmy bliżej niż kilka lat temu. W wywiadzie wskazuje na liczne wady i problemy związane z chatbotami, takie jak halucynacje. Otóż AI ma tendencję do generowania kłamstw lub fałszywych informacji, co jest nieodpowiednie dla Wikipedii. Przykładem tego problemu jest rozmowa Walesa z ChatGPT dotycząca Empire State Building, w której bot zaprzeczał sam sobie, twierdząc, że w budynek nigdy nie uderzył samolot, ale jednocześnie podkreślał, że budowla ta jest znana z tego, że uderzył w nią bombowiec. 

ChatGPT jako narzędzie edytorów Wikipedii

chatgpt
fot. Depositphotos/Skorzewiak

Tu już sprawa wygląda o wiele lepiej. Wikipedia rozważa wykorzystanie AI do wsparcia redaktorów w wykrywaniu sprzeczności w artykułach. Automatyzacja tego procesu może przynieść korzyści dla społeczności Wikipedii. I tu jednak są pewne trudności. Jednym z problemów jest stronniczość AI, która wynika z niezrównoważonego szkolenia algorytmu. Wikipedia musi dbać o to, aby AI nie wpłynęło na jej perspektywę.

Pamiętajmy jednak, że my, ludzie również mamy często z tym problem. Natomiast prawidłowo przeszkolona AI mogłaby wskazywać luki informacyjne, dostarczając nowe pomysły i treści. Wales szacuje, że zastosowanie AI mogłoby potroić liczbę artykułów Wikipedii, a koszty działania encyklopedii wzrosłyby tylko o około 1 250 dolarów rocznie.

ChatGPT o swojej roli w Wikipedii

Postanowiłem więc zapytać samego zainteresowanego o to, czy uważa się za dobrego kandydata na edytora Wikipedii i dostałem następującą odpowiedź:

Chociaż ChatGPT jest zaawansowanym modelem języka zdolnym do generowania treści na różne tematy, zastąpienie edytorów Wikipedii nie jest w pełni możliwe ani zalecane. Edytorzy Wikipedii pełnią wiele kluczowych ról, takich jak pilnowanie jakości, dokonywanie korekt, ocenianie źródeł oraz aktualizowanie i rozwijanie artykułów na podstawie bieżących wydarzeń i nowo odkrytych informacji.

ChatGPT ma swoje ograniczenia, takie jak:

  • Aktualność wiedzy: Model GPT-4 bazuje na danych zgromadzonych do września 2021 roku, co oznacza, że nie posiada informacji na temat wydarzeń i badań, które miały miejsce po tej dacie. Edytorzy Wikipedii mogą natomiast na bieżąco aktualizować treści.
  • Jakość i wiarygodność informacji: ChatGPT może czasami generować treści nieprecyzyjne lub nieaktualne, podczas gdy edytorzy Wikipedii dokładają wszelkich starań, aby artykuły były poparte wiarygodnymi źródłami i rzetelne merytorycznie.
  • Subiektywizm: ChatGPT może być podatny na wprowadzanie subiektywnych opinii, które nie są zgodne z neutralnym punktem widzenia wymaganym przez Wikipedię.
  • Interakcja społeczna: Edytorzy Wikipedii współpracują ze sobą, aby tworzyć i udoskonalać treści. ChatGPT nie jest w stanie angażować się w takie interakcje w taki sam sposób, jak ludzie.

Mimo tych ograniczeń ChatGPT może być użytecznym narzędziem dla edytorów Wikipedii w roli wsparcia, pomagając w tworzeniu wstępnych szkiców artykułów, generowaniu pomysłów czy przeprowadzaniu szybkich badań. Jednak może całkowicie zastąpić ludzkiego wkładu i ekspertyzy edytorów Wikipedii.

Źródło: TechSpot, YouTube, ChatGPT

Motyw