Dłoń trzymająca smartfon z aplikacją mObywatel na ekranie.

Aplikacja mObywatel może ci się mocno przydać w najbliższych dniach. „Dowód niepotrzebny”

3 minuty czytania
Komentarze

Podczas majówkowych wyjazdów aplikacja mObywatel może okazać się całkiem przydatna. Przypomniało o tym Ministerstwo Cyfryzacji, wyszczególniając, których rozwiązań ze wspomnianego narzędzia warto użyć. W niektórych sytuacjach mając na telefonie zainstalowanego mObywatela nie będziemy musieli mieć przy sobie plastikowych dokumentów.

Aplikacja mObywatel i funkcje przydatne podczas majówki

grafika prezentująca aplikację mobywatel
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Podstawowym elementem mObywatela, który przyda się podczas majówki i nie tylko, jest mDowód. To cyfrowy dokument zawierający odzwierciedlenie danych z plastikowego dowodu osobistego. Niemal wszędzie można go używać na równi z tradycyjnym dokumentem. Pokazując mDowód powinniśmy móc m.in. zameldować się w hotelu.

Jeśli posiadamy legitymację szkolną lub studencką albo Kartę Dużej Rodziny, w niektórych miejscach otrzymamy zniżkę. Chodzi np. o pływalnie oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego. Nie musimy jednak mieć przy sobie tradycyjnych dokumentów, wystarczą ich odpowiedniki w mObywatelu.

Osobom planującym podróż w majówkę mogą przydać się następujące funkcje mObywatela:

  • Punkty karne – sprawdzanie liczby punktów karnych;
  • Bezpieczny autobus – sprawdzanie podstawowych informacji na temat autobusu po podaniu jego numeru rejestracyjnego;
  • Polak za granicą – ważne informacje dla Polaków przebywających w innym kraju;
  • Jakość powietrza – sprawdzanie jakości powietrza w konkretnej lokalizacji;
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – pozwala okazywać do kontroli bilety na różne środki transportu oraz parkingi w Małopolsce.
Ręka trzymająca smartfon z elektroniczną receptą na ekranie, w tle apteka z zielonym krzyżem.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Jeśli zdarzy nam się zachorować podczas wyjazdu, dobrze skorzystać z modułu eRecepta w mObywatelu. Nie jest on niezbędny do wybrania leków z apteki, ponieważ odpowiednie dane recepty możemy dostać także SMS-em lub na skrzynkę e-mail. Korzystanie z eRecepty w mObywatelu jest jednak szybsze (farmaceuta po prostu skanuje kod QR wyświetlany na ekranie telefonu) i pozwala zachować prywatność (nie musimy dyktować swojego numeru PESEL w aptece).

Aplikacja mObywatel działa na smartfonach do 500 zł z Androidem, droższych urządzeniach z systemem z zielonym robotem, a także na iPhone’ach. Z programu nie skorzystają natomiast posiadacze klasycznych telefonów z klawiaturą.

Aplikacja mObywatel a bezpieczeństwo

Zrzut ekranu aplikacja mObywatel i jej funkcje - wizualizacje różnych kart i dokumentów, takich jak mDowód, mPrawo Jazdy, Legitymacja Emeryta-Rencisty, Legitymacja Studencka, Legitymacja Szkolna, Karta Dużej Rodziny, Diia.pl, Legitymacja Adwokacka, Legitymacja Poselska, Legitymacja UUT oraz Unijny Certyfikat COVID.
Źródło: gov.pl / zrzut ekranu

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że w przypadku mObywatela wykorzystuje szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię i dwuetapową weryfikację tożsamości.

Nikt inny nie ma dostępu do danych użytkownika aplikacji. Są one przechowywane w specjalnym szyfrowanym kontenerze, co zabezpiecza je dodatkowo przed cyberprzestępcami.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Resort zapowiedział także, że wkrótce w rządowej aplikacji pojawią się kolejne dokumenty i usługi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw