Biznesmen trzyma hologram z napisem AI, otoczony wizualizacją danych i interfejsami użytkownika, na ciemnoniebieskim tle.

ChatGPT zyskał… wspomnienia. Sztuczna inteligencja zapamięta, co kiedyś do niej pisałeś

3 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej rozumna. Nowa aktualizacja ChatGPT Plus, czyli dla użytkowników korzystających z płatnej wersji, wprowadziła ciekawą nowość. Otóż chatbot będzie pamiętać o naszych urodzinach i nam o nich przypomni! Wydaje się to błahe, ale oznacza, że podczas prowadzenia rozmów ze sztuczną inteligencją, ta nie będzie już zapominała wszystkiego, co się jej pisało przy kolejnej rozpoczętej konwersacji. AI właśnie zyskało więc coś, co możemy nazywać pamięcią.

ChatGPT zacznie pamiętać rozmowy

Smartfon z logo OpenAI na ekranie, na tle złotych heksagonalnych struktur.
Fot. Mehaniq / Shutterstock

Jeżeli jesteście użytkownikami rozwiązania od OpenAI (płatnej lub darmowej wersji), to zapewne zauważyliście, że każda nowa rozmowa wygląda mniej więcej tak samo. Model językowy musi uzyskać pewne informacje, by działał lepiej i udzielał odpowiedzi takiej, jak byśmy sobie tego życzyli. Oczywiście można z model prowadzić naprawdę długie rozmowy i wtedy są one już znacznie lepiej zbudowane. Niestety, ale ChatGPT nie działa zawsze tak, jak sobie to zaplanowaliśmy, ale nowa aktualizacja z pewnością będzie pomocna. Niestety nie dla nas, ponieważ w Europie jej nie udostępniono. Czy to się zmieni? Zobaczymy.

ChatGPT z funkcją "pamięć". Zrzut ekranu interfejsu użytkownika ChatGPT informujący o nowej funkcji pamięci między rozmowami, z opcjami zarządzania pamięcią oraz przyciskiem „Kontynuuj”.
Informacja o tym, jak będzie zachowywał się model i co może pamiętać. Fot. Future / zrzut ekranu

Co nowego przynosi aktualizacja? OpenAI od kilku miesięcy już testowało funkcję zapamiętywania rozmów i wyciągania z nich wniosków. Co więcej, ma to robić także pomiędzy różnymi konwersacjami z nim prowadzonymi. Innymi słowy, jeżeli w którejś z rozmów napiszemy, kiedy mamy urodziny, jest szansa, że złoży nam życzenia w odpowiednim dniu. Asystent Google zrobi dokładnie to samo, no ale mimo wszystko możliwość zapamiętywania konwersacji oraz czerpania z nich wiedzy to spora rzecz. To z pewnością wiele ułatwi i znacznie przyśpieszy pracę, choć z pewnością może budzić też trochę kontrowersji.

AI wie o nas coraz więcej

Zrzut ekranu ustawień aplikacji z aktywną personalizacją i opcją pamięci, pokazujący różne opcje konfiguracji użytkownika.
Opcje pozwalające zarządzać pamięcią. Fot. Future / zrzut ekranu

Modele sztucznej inteligencji potrzebują danych, by móc się rozwijać. Dotyczy to nie tylko modelu od OpenAI, ale również Gemini od Google czy Copilota od Microsoftu. Obawy może budzić to, co właściwie dzieje się z naszymi danymi i gdzie są przechowywane. OpenAI udostępniło także możliwość zarządzania pamięcią i przechowywanymi w niej zbiorami danych tak, że możemy je usunąć czy ustawić odpowiednie ograniczenia.

Dodanie pamięci dotyczy obecnie tylko wersji dla płacących użytkowników, ale zapewne z czasem się to zmieni. Dużo mówi się o prywatności w sieci i tym, by chronić swoje dane, a jednocześnie zapewne wielu użytkowników będzie „karmiło” ChatGPT taką ich ilością, że model będzie rozwijał się w zastraszającym tempie. Użytkownicy dalej będą mogli korzystać z wersji, gdzie pamięć jest kasowana i tymczasowa, ale zapewne większość będzie na tyle zachwycona nowością, że to na niej skupi swoją uwagę.

Źródło: TechRadar. Zdjęcie otwierające: TeeStocker / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw