esim sim smartfon telefon karta

Przenoszenie eSIM będzie łatwiejsze. Specjalne narzędzie od Google jeszcze w tym roku

2 minuty czytania
Komentarze

Coraz więcej smartfonów wypuszczanych na rynek wspiera standard eSIM. To bardzo dobrze, lecz użytkownicy mają jeszcze jedną przeszkodę do pokonania — oprogramowanie. Jeżeli założyłeś wirtualną kartę na poprzednim telefonie i niedawno zmieniałeś urządzenie, doskonale wiesz, jak irytujące jest przeniesienie takiej karty. Na nasze szczęście, Google zdaje sobie sprawę z problemu i jeszcze w tym roku, wprowadzi rozwiązanie ułatwiające ten proces.

Android pomoże w przenoszeniu kart eSIM

Podczas targów MWC 2023 w Barcelonie, Google ogłosiło powstawanie narzędzia dedykowanego przenoszeniu wirtualnych kart z jednego na drugi smartfon, gdzie obydwa wykorzystują system operacyjny Android – i to jeszcze w tym roku. Co ważne, analitycy już w styczniu 2023 r. wskazywali na istnienie kodu, który umożliwiłby transfer taryf z fizycznych kart SIM do ich wirtualnych odpowiedników.

Te doniesienia jednak dotyczyły smartfonów Pixel, a co za tym idzie, mocno ograniczonej grupy użytkowników systemu firmy z Mountain View. Warto jednak zaznaczyć, że Deutsche Telekom (T-Mobile) jako pierwsze zadeklarowało się do dostosowania własnych usług pod nadchodzące narzędzie do transferu kart na Androidzie.

eSIM coraz popularniejszy wśród użytkowników smartfonów

Warto jeszcze zwrócić uwagę na ankietę, jaką serwis Android Authority przeprowadził w swoim artykule o nowościach Google. Użytkowników portalu zapytano o to, czy ich smartfon ma funkcję eSIM. Na 916 głosów, aż 53% odpowiedzi było twierdzących. Nawet jeśli nie wszyscy posiadają topowe flagowce, to udogodnienie rozpowszechnia się także na urządzeniach ze średniej i niskiej półki.

motorola moto g53 5g recenzja test opinie
Motorola moto g53 5G to jeden z tańszych smartfonów, wspierających funkcje eSIM (fot. Łukasz Pająk)

Mój obecny smartfon np. nie ma jeszcze tej funkcji, ale przy wymianie z pewnością będę myślał o pozbyciu się plastikowych kart SIM, a co za tym idzie, o urządzeniu, które już będzie obsługiwać wirtualne identyfikatory. Gdyby mój realme GT Neo 2 wspierał ten standard, z pewnością igiełka do wyciągania kart nie byłaby mi już potrzebna.

A jak to wygląda u Was? Czy korzystacie już z eSIM w swoich urządzeniach? Czy może wolicie jednak mieć fizyczne karty i wiedzieć, że dane są na nich bezpieczne? Tradycyjnie, dajcie znać w komentarzach pod artykułem i wpisami na mediach społecznościowych.

Motyw