Recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, zdjęcie główne
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, czyli dobrego i niedrogiego soundbara

7 minut czytania
Komentarze

Niedrogi soundbar jest idealnym rozwiązaniem dla wielu osób z niewielkim pomieszczeniem. Recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 świetnie to pokazuje, bo podczas gdy w niektórych warunkach ten niewielki sprzęt nie musi oczarować, tak w innych już zdecydowanie daje radę. Czy JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 brzmi dobrze? Czy ma usługi sieciowe? Czy jest dobrze wykonany? Czy daje radę w filmach? Na te i jeszcze więcej pytań odpowie niniejsza recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2. 

Zalety

  • Niewielka, dobrze zrobiona obudowa
  • HDMI eARC
  • Przyzwoita jakość dźwięku w filmach

Wady

  • Przeciętna jakość muzyki
  • Brak funkcji sieciowych

Recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 w kilku zdaniach

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 to bardzo przyzwoity, niedrogi soundbar. Jest bardzo dobrą opcją na zastąpienie głośników wbudowanych w telewizorach.

7,8/10
Ocena

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2

  • Jakość dźwięku w filmach 8
  • Jakość dźwięku w muzyce 6
  • Jakość wykonania i budowa 9
  • Łączność i obsługa 8

Zestaw i cena JBL Bar 2.0 All-in-one MK2

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, na szafce rtv

W typowym dla firmy JBL opakowaniu, które jest oczywiście dość długie, ale jednocześnie niewielkie. Jest nieznacznie większe niż sam soundbar, ale jest on poprawnie zabezpieczony. Poza samą belką dźwiękową w zestawie znajdziemy niewielkiego, ładnego pilota, który jest wykonany z matowego plastiku i działa z pomocą podczerwieni. Poza tymi dwoma elementami w kartonie znajdziecie tylko uchwyt do montażu ściennego, przewód zasilający, HDMI i trochę papierologii. Standardowy zestaw, jakiego oczekiwalibyśmy po produkcie tego typu. JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 kosztuje 849 PLN, co jest niewielkim przeskokiem względem pierwszej generacji, którą kupimy za okolice 800 PLN. 

Specyfikacja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2

  • System audio 2.0 
  • Moc do 80 W
  • Pasmo przenoszenia od 70 Hz do 20 kHz
  • Wejścia:
    • Optyczne
    • Bluetooth
    • HDMI
  • Wymiary 614 x 56 x 90 milimetrów
  • Waga 1,6 kilograma

Jakość wykonania i budowa

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, LED od frontu

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 jest w całości z zewnątrz pokryty tworzywami sztucznymi. Od frontu i na bokach znajduje się plastikowy, matowy grill. Co istotne, w jego środkowej, górnej części znajduje się dioda LED, która informuje nas, w jakim trybie działa obecnie soundbar. Jest ona dobrze widoczna od frontu, ale tylko jak jest stosunkowo ciemno. Jeśli słońce pada bezpośrednio na naszą belkę, to nie będziemy mieć pewności, w jakim trybie obecnie pracuje. Góra nie jest prosta, ale w całości wykonana z matowego plastiku. W jej głębszej części znajdują się fizyczne przyciski oraz logo producenta. Bardzo łatwo jest też utrzymać sprzęt w czystości – nie łapie on odcisków palców, a kurz łatwo się  

Ogólnie określiłbym JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 jako poprawnie wykonaną belkę dźwiękową. Osobiście uważam, że jeśli matowe elementy utrzymane są w czystości, to wyglądają znacznie lepiej od błyszczącego, czy też fakturalnego plastiku. Jednocześnie soundbar bardzo stabilnie stoi na szafce RTV, biegający kot nie był w stanie go ruszyć. 

Pilot i obsługa

Pilot do JBL Bar 2.0 All-in-one MK2

W zestawie z JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 przychodzi do nas niewielki pilot, który jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada bowiem jedynie sześć przycisków, czyli przełączanie się między sygnałem TV i Bluetooth, włącznik, regulację głośności oraz wyciszanie. Wygodnie leży w dłoni i ma mocny sygnał, który bezproblemowo działa nawet przy dużym nasłonecznieniu. Niestety, ale JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 nie daje nam żadnych możliwości equalizacji dźwięku i jego modyfikacji.

Jedyny sposób połączenia się bezprzewodowo to Bluetooth, które działa poprawnie. Nie zrywa połączenia, pierwsze łączenie się jest szybkie i ma duży zasięg. Bezproblemowo mogę chodzić po mieszkaniu z telefonem w kieszeni, by wszystko działało poprawnie. Bardzo żałuję jednak, że producent nie zdecydował się na dodanie funkcji sieciowych, bo te w znanych mi produktach JBL działały bardzo dobrze. Jeśli jest to dla was element konieczny, a nie zależy wam na Bluetooth, to spójrzcie na Sonos Ray, który jednocześnie oferuje lepszą jakość dźwięku. 

Jakość dźwięku w filmach

JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, przyciski na górze soundbara

Tutaj zachodzi bardzo ważna kwestia, o której wspomniałem już we wstępie. JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 nie radzi sobie najlepiej w dużych pomieszczeniach. Gdy umieściłem go w salonie, który ma około 25 metrów kwadratowych, to dźwięk zanikał i był bardzo nijaki. Nie brzmiało to lepiej niż wbudowane belki dźwiękowe w telewizorach. Całość zmieniła się, gdy przeniosłem go do pomieszczenia, które jest znacznie mniejsze, bo ma mniej więcej jedenaście metrów kwadratowych. Dźwięk stał się pełniejszy, ewidentnie zyskał to, czego mu brakowało. 

W samych filmach w niewielkim pokoju jest przyjemnie. Dialogi są bardzo czytelne i wypchnięte na pierwszy plan. Nawet w polskich filmach, gdzie bardzo często są z nimi problemy. Wszystkie odgłosy tła są słyszalne, ale w bardzo kulturalny sposób. Nie jesteśmy nimi zarzucani, a dźwiękowo możemy skupiać się na głównych aspektach, które są przedstawione w naturalny sposób. Brzmienie jest jednak przyciemnione, przez co górne partie są wycofane. Zwraca to na siebie uwagę we wszystkich rodzajach filmów, ale w moim przypadku najbardziej w wojennych. Świst bomb, czy niektóre wystrzały były bardzo wycofane i niekiedy je pomijałem, bo były zbyt ciche względem reszty. 

Ze względu na dwa przetworniki oraz ogólnie rzecz biorąc niewielką konstrukcję, nie uzyskamy tutaj też dobrego dźwięku przestrzennego i wyraźnie słychać, że dochodzi on z JBL Bar 2.0 All-in-one MK2. Jest to jednak absolutnie normalne w tym budżecie i nie powinniśmy oczekiwać więcej. Scena nieco lepiej plasuje się w muzyce niż w filmach, ale do tego wrócimy za chwilę. 

Wiele osób może zmartwić brak subwoofera w zestawie z JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 i jest to usprawiedliwione. 80 W mocy muzycznej i start przy 70 Hz nie pozwala na pełne odczuwanie wybuchów, czy basu w filmach. Jest to jeden z głównych powodów, dla których jest on kiepskim wyborem do dużych pomieszczeń. O ile w małych najniższe tony są w stanie się wybić, tak w większych dźwięk po prostu zanika. Jest to normalna kwestia przy niewielkich soundbarach, ale, tak czy siak, jest warta wspomnienia. 

Jakość dźwięku w muzyce

W przypadku muzyki JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 również zdecydowanie bardziej ceni sobie mniejsze pomieszczenia. Dźwięk ponownie jest przyciemniony i nieco brakuje mu dynamiki. Nie jest to tak przyjemny w odbiorze dźwięk, jak ten, który oferował Teufel Cinebar 11, ale jest to oczywiste, porównując ceny. Teufel jest niemal dwukrotnie droższy i ma w zestawie subwoofer. JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 sprawdzi się dobrze na imprezach, ale też jest bardzo dobrą opcją do odsłuchu w tle, gdy przykładowo gotujemy. 

Ogólnie rzecz ujmując, dźwięk charakteryzuje się przyzwoitą ilością detali w całym paśmie. Widać to zwłaszcza w wyższych partiach basu, które zaskakująco dobrze radzą sobie z prezentowaniem tekstury w muzyce. Średnica jest delikatnie wycofana i trochę sucha, przez co niektóre utwory mogą zabrzmieć nijako. Pamiętajmy jednak, że JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 jest niedrogim produktem i ma on być głównie zastępstwem dla wbudowanych głośników w telewizorach. Jeśli nasz ekran gra na poziomie przykładowo Hisense U8HQ, to lepiej byłoby dopłacić do Samsunga HW-Q930B, czy innego zestawu z nieco wyższej półki, bo inaczej nie odczujemy znaczącej różnicy. 

Recenzje JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 – podsumowanie

Recenzja JBL Bar 2.0 All-in-one MK2, zdjęcie główne

Recenzowany JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 to niedrogi soundbar, którego głównym celem jest wydobycie z siebie lepszego dźwięku niż z telewizorów ze średniej półki. To zadanie spełnia w pełnej krasie, bo bardzo dobrze nadaje się do mniejszych pomieszczeń i jest świetnym kompanem do oglądania filmów. Ze względu na brak subwoofera nie doświadczymy tutaj ogromu basu, który niekiedy mógłby się przydać, ale wynika to oczywiście z ceny, w jakiej JBL Bar 2.0 All-in-one MK2 się znajduje. Szkoda jednak, że producent nie pokusił się o funkcje sieciowe. Ogółem jest to jednak dobra opcja dla osób z niewielkim budżetem, które poszukują czegoś lepszego niż podstawowe głośniki w telewizorze. 

Motyw