Sprawdzono, jaką elektronikę sprzedają polskie sklepy. Część może cię dosłownie zabić

2 minuty czytania
Komentarze

Elektronika, którą widzimy na sklepowych półkach oraz internetowych aukcjach, nie zawsze jest bezpieczna. Pokazują to wyniki kontroli przeprowadzonych w 2022 roku przez Inspekcję Handlową. Dopuszczalne stężenie ołowiu w niektórych urządzeniach zostało przekroczone kilkusetkrotnie! To prowadzić może nawet do powstania w organizmie raka.

Ta elektronika jest niebezpieczna. Lepiej jej unikaj

W 2022 roku Inspekcja Handlowa kontrolowała sprzęt elektryczny i elektroniczny, m.in. telefony, słuchawki, tablety i ładowarki. Inspektorzy sprawdzili 339 urządzeń, co piąte z nich miało nieprawidłowości. W większości były to niezgodności formalne, różnego rodzaju braki w dokumentacji. W 14 urządzeniach testy laboratoryjne wykazały jednak zbyt dużą zawartość szkodliwych substancji.

Przykład – ładowarka X-Start CDQ-097 (2,1 A). W raporcie z kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową czytamy:

W przypadku ładowarki sieciowej X START 2,1A model CDQ-097 w wyniku badań przesiewowych metodą fluorescencyjnej spektometrii rentgenowskiej z dyspersją energii (ED-XFR), otrzymano wartości ołowiu w 5 komponentach (metal) przekraczające 1 300 mg/kg. W wyniku badania metodą chemiczną stwierdzono, że komponenty
(metal) zawierają ołów w ilości powyżej 2 000 mg/kg – zmierzona maksymalna wartość rzeczywista wyniosła 878 400 mg/kg (+/- 18 250), czyli przekroczona została ponad 400-krotnie.

Ołów to niebezpieczny metal ciężki, który działa toksycznie na organizm człowieka. Określa się go również jako pierwiastek potencjalnie rakotwórczy. Mimo to wspomniana ładowarka X-Start wciąż jest dostępna w sprzedaży. Znaleźliśmy ją na Allegro.

Przekroczone normy metali ciężkich stwierdzono również w przypadku następujących urządzeń: głośniki 2.0 Sven 135, podświetlane słuchawki gamingowe z mikrofonem FLASH21050811, głośniki bezprzewodowe MUSIC HERO MHSPEAKPUMPK, zabawkowa wiertarka 1609K336/L1862, zasilacz antenowy 0002/1133 12V/200mA, słuchawki bezprzewodowe dokanałowe SKU 492697, zasilacz antenowy LXG01A, lampka Book Light Energizer model: BKFN2B4, zasilacz antenowy Technisat nr art.: 0000/1133, słuchawki bezprzewodowe FUNKI kod: 492667J1, zasilacz stabilizowany BLOW 7803#, zasilacz do wzmacniacza antenowego
Emmerson XNA10, zasilacz hermetyczny PRESCOT LED IP-15-12.

Czytaj także: Kontrolerzy ujawnili tysiące wadliwych ładowarek — ich używanie groziło tragedią

W przypadku niezgodności formalnych przedsiębiorcy zostali wezwani do ich usunięcia. Jeśli chodzi o urządzenia, które nie przeszły pozytywnie testów laboratoryjnych, część spraw jest wciąż analizowana. Akta dotyczące sześciu wyrobów zostały przekazane do UOKiK w celu wszczęcia postępowań administracyjnych. Szczegółowy wykaz wszystkich zbadanych produktów wraz ze zdjęciami i opisem podjętych działań można pobrać ze strony UOKiK.

źródło: UOKiK, własne, zdjęcie główne: Hana Brannigan/Pexels

Motyw