tysiące wadliwych ładowarek

Kontrolerzy ujawnili tysiące wadliwych ładowarek — ich używanie groziło tragedią

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

UOKiK, Inspekcja Handlowa oraz Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadzili kontrolę importowanej elektroniki i ujawnili tysiące wadliwych ładowarek. Zakwestionowany sprzęt nie trafi już do obrotu, jednak warto mieć świadomość, czym się charakteryzuje, by unikać podobnych produktów. Korzystanie ze źle skonstruowanej ładowarki może mieć tragiczne skutki.

Tysiące wadliwych ładowarek nie trafi na rynek

Tak wyglądają urządzenia z negatywnym wynikiem badań, źródło: wykaz udostępniony przez UOKiK

UOKiK, Inspekcja Handlowa i KAS zrealizowali wspólny projekt, polegający na dokładnym sprawdzeniu zasilaczy i ładowarek importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej. Kontrolerzy sprawdzili łącznie 61 modeli tego typu urządzeń (prawie 72 tysiące egzemplarzy), były to głównie ładowarki do telefonów. 13 modeli (10,6 tysiąca sztuk) trafiło do laboratorium. Tam przeprowadzono badania m.in. wytrzymałości izolacji, nagrzewania sprzętu, napięcia dotykowego, dostępności elementów pod napięciem. Wyniki? 5 modeli (3 tysiące sztuk) nie spełniało wymagań konstrukcyjnych i stwarzało realne zagrożenie dla użytkowników.

Kontrolerzy sprawdzili też dokumentacje poszczególnych ładowarek i zasilaczy. Na 61 sprawdzonych modeli urządzeń tylko 1 z nich nie miał żadnych nieprawidłowości (był zgodny z wymaganiami technicznymi i formalnymi, miał prawidłowe oznakowanie). Celem wspólnego projektu UOKiK, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów – tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Niektóre urządzenia zostały wywiezione z kraju, w innych przypadkach wezwano do podjęcia działań naprawczych. W przypadku ładowarki do iPhone’a, iPad’a i iPod’a oznaczonej jako GSM0889 (podmiot wprowadzający do obrotu: Lechpol Electronics) sprzęt został zniszczony przez importera.

Lista modeli ładowarek i zasilaczy z negatywnym wynikiem badań w laboratorium (nazwa/podmiot wprowadzający do obrotu):

  • ładowarka sieciowa z kamerką wc003mw9- CZARNA / jednoosobowa działalność
  • ładowarka sieciowa z kamerką wc003mw9- BIAŁA / jednoosobowa działalność
  • zasilacz MLY-18W1201000 / COMMERCEX sp. z o.o.
  • ładowarka (adapter sieciowy) KF-0650, MFT-02, FMT-02 / jednoosobowa działalność
  • ładowarka sieciowa z kablem lightning GSM0889 / Lechpol Electronics Spółka z o.o.

Czym grozi używanie ładowarki z wadami konstrukcyjnymi i jak sprawdzić sprzęt?

Niewystarczająca izolacja kabli może skutkować przegrzaniem i uszkodzeniem ładowanego urządzenia. Dostęp do części pod napięciem stwarza ryzyko porażenia prądem, a efektem przegrzania nieprawidłowo skonstruowanej ładowarki może być nawet pożar. Należy zatem używać ładowarek i zasilaczy z pewnego źródła, oznaczonych piktogramem informującym o podwójnej izolacji. Na urządzeniach powinny być też podane następujące dane: napięcie(-a) znamionowe
lub zakres(y) napięcia znamionowego (w woltach), częstotliwość
znamionowa lub zakres częstotliwości znamionowej (w hercach),
prąd znamionowy (w miliamperach lub w amperach).

Krajowa Administracja Skarbowa eliminuje z rynku wyroby, które nie spełniają obowiązujących w UE wymagań i co ważne, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Nasi funkcjonariusze kolejny raz biorą udział w kontrolach prowadzonych w ramach akcji organizowanych we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów – mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj także: Szef opłaci Ci rachunki za prąd, czyli rząd reguluje zasady pracy zdalnej

Z kolei Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwraca uwagę na to, że producenci urządzeń wytwarzanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym nie zawsze właściwie oceniają bezpieczeństwo i jakość towarów. Dlatego to przedsiębiorcy-importerzy powinni dokładać większej staranności i sprawdzać bezpieczeństwo, a także spełnienie wymagań formalnych, jeszcze przed wprowadzeniem sprzętu elektrycznego do obrotu na terenie Unii Europejskiej — dodaje.

źródło: informacja ze wspólnego projektu UOKiK, IH i KAS

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy