Dzwoniący telefon z podpisem nieznany numer

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo?

5 minut czytania
Komentarze

Często nawet nieświadomie nasz numer telefonu trafia do baz danych telemarketerów. Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo i jak zweryfikować czy dzwoniący do nas numer jest niechcianym naciągaczem? Poniżej znajdziecie niezawodne sposoby na weryfikację właściciela numeru telefonu, a także jego potencjalnych intencji. I to za darmo.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo — dlaczego warto to robić

Mężczyzna w koszuli odbierający telefon
Fot. Hassan Ouajbir

Odebranie niechcianych połączeń może wiązać się ze stratą czasu i nerwów w celu odrzucenia nachalnych reklamowanych ofert. Z kolei duża część oszustw wykorzystuje wiadomości tekstowe z podejrzanymi linkami, które zagrażać mogą m.in. naszym danym bankowym. W związku z tym coraz więcej ludzi przed odebraniem nieznanego numeru lub otwarciu linka weryfikuje dostępne informacje.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo? Ujawnienie danych osobowych ze względu na RODO i niedostatki informacji jest niemożliwe, ale znaleźć można sieć komórkową i kraj, z którego przychodzi połączenie. Za pomocą baz danych można też domyślić się intencji dzwoniącego, bo użytkownicy serwisów dzielą się własnymi doświadczeniami. Sam proces weryfikacji jest niezwykle prosty.

  • Należy wpisać numer, który chcemy sprawdzić w wyszukiwarkę. Na smartfonach często jest możliwość skopiowania numeru, co jeszcze przyspieszy proces.
  • Następnie trzeba wejść na jedną ze stron, które prowadzą bazy danych, gdzie użytkownicy, którzy zdecydowali się odebrać, zostawiają opinię o numerze. Ich listę znajdziecie niżej.
  • Jeśli sprawdzany numer ma negatywne oceny, nie należy odbierać takiego połączenia. Jeśli smartfon daje taką możliwość, warto go zablokować. Jeśli o wyszukiwanym numerze nie ma informacji, nie został on oznaczony jako złośliwy. W takiej sytuacji przychodzące połączenie można odebrać.
  • W sytuacji, kiedy podejrzane połączenie zaczyna się od niecodziennego numeru kierunkowego (innego niż +48), bez sprawdzania można go zablokować.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo — polecane strony

Smartfon trzymany w ręku z przychodzącym połączeniem głosowym
Fot. Lindsey LaMont

Jak sprawdzić właściciela numeru jeszcze szybciej? Polecam dodać jedną ze sprawdzonych baz danych do zakładek w przeglądarce. Będziemy mieli do niej szybki dostęp, więc żadne połączenie przychodzące już nas nie zaskoczy. Jeśli odbierzemy telefon, a dzwoniący okaże się botem albo naciągaczem, opinią warto podzielić się w wybranej bazie danych, aby ostrzec innych użytkowników i uchronić ich przed stratą czasu.

Spis polecanych stron oferujących bogate bazy danych użytkowników znajdziecie w liście poniżej. Są to najpopularniejsze serwisy, które oferują największą ilość opinii i ocen numerów telefonów za darmo. Opis każdej pozycji znajdziecie w tym artykule, natomiast ich budowa jest prosta. Po wpisaniu numeru we wbudowaną wyszukiwarkę strona powinna wyświetlić podstawowe informacje o numerze i opinie osób, które zdecydowały się skomentować przychodzące połączenie.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo — polecane aplikacje blokujące

Aby uchronić się przed częścią niechcianych połączeń, spróbować można wypisać się z baz danych. Czasami natomiast trudno jest dojść do firmy, która wykorzystuje nasz numer w celach reklamowych, a samo wypisanie z bazy bywa problematyczne.

Sprawdzone numery oznaczone jako negatywnie można ręcznie blokować. Warto wykorzystać także aplikacje blokujące. Działają one w tle i po przyznaniu wymaganych uprawnień automatycznie odrzucają połączenia z numerów, które w bazie oznaczone są jako spam, czy treści reklamowe. Jeśli jakiś numer przejdzie przez blokadę aplikacji, ręcznie dodać go można go na czarną listę. Najlepsze apki blokujące to:

  • Truecaller: Czyj to numer — często wybierana i dobrze oceniana aplikacja. Oferuje dobry, nowoczesny design i jest użyteczna. Ochroni przed niechcianymi połączeniami i SMS-ami.
  • Hiya: ID i blokowanie połączeń — jest to skuteczne oprogramowanie, w którym użytkownik nie doświadczy reklam. Dobry poziom blokowania potwierdzają liczne opinie.
  • Odebrać telefon — aplikacja może pochwalić się wysoką średnią ocen (4,8 na 5 w Sklepie Play) i stale rozszerzaną bazą numerów. Zaletą jest, że do blokowanych numerów dodać można numery ukryte lub zagraniczne.

Teraz już wiesz, jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo. Zabezpieczenie się przed niechcianymi połączeniami jest całkiem łatwe. Aplikacja blokująca odrzuci spam, a inne nieznane numery sprawdzić można w jednej z polecanych baz. Jeśli nie wiesz, jak zastrzec numer, sprawdź nasz poradnik. Potencjalne zagrożenia nie kończą się jedynie na połączeniach i wiadomościach SMS. Ważne konta warto zabezpieczać dwuetapowo, korzystając np. z fizycznego klucza YubiKey.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo — pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto sprawdzać właściciela nieznanego numeru telefonu?

Sprawdzenie właściciela numeru telefonu jest istotne, aby unikać potencjalnych oszustw i niechcianych połączeń.

Jakie są polecane metody do weryfikacji numerów telefonów?

Najlepiej skorzystać z polecanych w artykule stron z bazami danych. Proces można zautomatyzować za pomocą odpowiednich aplikacji.

Czy warto korzystać z aplikacji, które automatycznie blokują niechciane połączenia?

Tak, w artykule przeczytasz o polecanych aplikacjach, takich jak Truecaller, Hiya i Odebrać telefon. Te aplikacje działają w tle i automatycznie odrzucają połączenia z numerów oznaczonych jako spam lub treści reklamowe.

fot. GettyImages/ronstik