jak zastrzec numer nieznane połączenie

Padłem ofiarą spoofingu – Ty też możesz. Wyjaśniam, co zrobić w takiej sytuacji

4 minuty czytania
Komentarze

W dobie rozwoju postępu technologicznego przedsiębiorstwa prześcigają się na zdobycie cennych danych klientów. Jednym jednostkom służą do analiz diagnostycznych i badań zachowań klientów, inni wykorzystują je w celach tele-marketingowych. Spoofing to trend, który nasila się w ostatnim czasie i ma związek z nielegalnym transferem danych komórkowych między różnymi jednostkami. W momencie, gdy numer telefonu trafi do agencji, której działanie jest dyskusyjne, zaczynają się problemy. Tak było w moim przypadku i od kilku miesięcy borykam się z poważnym problemem nękania niechcianymi połączeniami od osób, do których nie dzwoniłem.

Co to jest Spoofing?

Spoofing to działanie polegające na podszywaniu się pod inny podmiot, celem uzyskania dostępu do informacji lub wykonania jakiejś czynności. Może to być wykonywane za pomocą sfałszowania adresu IP, nagłówka e-mail, numeru telefonu lub innych danych identyfikujących. W wyniku spoofingu ofiary często tracą pieniądze lub wrażliwe dane, dlatego ważne jest, aby chronić się przed takimi działaniami poprzez używanie silnych haseł i regularne aktualizacje oprogramowania zabezpieczającego.

Spoofing

Jednak bycie przezornym nie uchroni nas od tego zjawiska. Wystarczy mieć pecha i trafić na agencję, która w nielegalny sposób podszywa się pod czyjś numer i problem gotowy. Chodzi o spoofing numeru telefonu, który polega na fałszowaniu wyświetlanego numeru telefonicznego w celu podszywania się pod inny podmiot.

Może być wykorzystywany do wywoływania telefonów, podszywając się pod np. bank lub instytucję rządową i wyłudzania wrażliwych danych, lub pieniędzy. Aby zabezpieczyć się przed takimi działaniami, należy zachować ostrożność podczas odbierania połączeń z nieznanych numerów oraz nie udostępniać wrażliwych informacji przez telefon. Z pozoru wydaje się to proste. W praktyce wygląda to nieco inaczej.

Spoofing mnie dotknął

Spoofing to problem, który daje mi o sobie znać od kilku miesięcy. Prawdopodobnie jakiś czas temu, podałem na jakiejś stronie internetowej dane, które zostały w nielegalny sposób przekazane dalej. Od tego momentu nachalnie dzwonią do mnie telemarketerzy, którzy w irytujący sposób proponują różne usługi, zazwyczaj finansowe. Nie to jest jednak najbardziej wkurzające.

Spoofing

Regularnie na moim smartfonie pojawiają się połączenia od nieznanych numerów. Gdy je odbieram, rozmówcy mówią, że oddzwaniają, ponieważ wyświetlił się mu mój numer. Oczywiście dodam, że do nikogo nie wydzwaniałem. Takich telefonów miałem już kilkanaście, a proceder wygląda zawsze tak samo. Jakaś firma podszywa się pod mój numer i dzwoni do różnych osób. Używa przy tym fake’owego numeru – np. mojego. W momencie, gdy potencjalny klient nie odbierze telefonu, oddzwania prosto do mnie.

Prześledziłem Internet, szukając informacji, czy ktoś miał podobny problem. Okazuje się, że spoofing jest powszechny. Nawet na naszych forach można znaleźć wątki, w których użytkownicy skarżą się na dzwoniące osoby, które rzekomo oddzwaniają.

Skonsultowałem się z Orange w tej sprawie, dodam, że od kilku lat jestem użytkownikiem usługi Flex. Konsultant operatora potwierdził, że zgłoszony problem występuje. Poniżej zamieszczam całą odpowiedź:

Cześć, wracamy z odpowiedzią na Twoje zgłoszenie numer XXXXX. Opisana sytuacja może mieć miejsce, podane numery fizycznie nie zadzwoniły na Państwa numer, ale te numery losowo podstawił operator zagraniczny i wyświetlił połączenie. Ta sytuacja wprowadza dezinformację, bo faktycznie nie wykonano tego połączenia z tego numeru a tylko taki sam numer został użyty do „obdzwonki” innych abonentów. Niestety niewiele możemy z tym zrobić poza zgłoszeniem obcemu operatorowi, aby zaprzestał takich praktyk. Sprawa była przekazywana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE dopuszcza w takim przypadku możliwość bezpłatnej zmiany numeru Klientowi, którego numer jest w ten sposób wykorzystywany/użyty. Orange Flex

– napisał konsultant Orange.

Od czasu zgłoszenia, nie miałem na razie żadnego połączenia od nieznajomych osób. Jednak gdy sytuacja będzie się powtarzała, pozostanie mi zmiana numeru telefonu. To wkurzające, że niewiele z tym można obecnie zrobić.

Jak uchronić się przed spoofingiem?

jak zastrzec numer nieznane połączenie
fot. rcphotostock

Korzystając ze smartfona czy komputera zawsze byłem ostrożny, jeśli chodzi o dane, które wpisuję lub udostępniam. Najwyraźniej jednak nie aż tak, jak powinienem. W tym miejscu należy zastanowić się, jak uchronić się przed spoofingiem. Należy:

  • Zachować ostrożność przed połączeniami z nieznanych numerów telefonicznych lub e-maili z nieznanych adresów,
  • Nie udostępniać wrażliwych informacji, takich jak hasła czy numery kont bankowych, poprzez telefon czy e-mail,
  • Skonfigurować w swoim telefonie lub e-mailu funkcję weryfikacji nadawcy, aby weryfikować autentyczność nadawcy (różnego rodzaju aplikacje w Google Play),
  • Zawsze sprawdzać adresy URL przed wpisywaniem danych do formularzy internetowych,
  • Korzystać z oprogramowania zabezpieczającego i aktualizować je regularnie,
  • Zachować ostrożność przed plikami i linkami pobieranymi z nieznanych źródeł,
  • Realizować transakcje bankowe z zaufanych linków.

Oczywiście zachowanie ostrożności powinno zminimalizować szansę na to, że spoofing nas „dopadnie”. Należy mieć jednak świadomość, że takiego ryzyka nie da się ograniczyć do zera.

Motyw