Smartfona Apple iPhone 15 Pro trzymany w ręku. W tle rozmazane drzewa iglaste i niebieskie niebo.
LINKI AFILIACYJNE

Oto jak zablokować spam na Androidzie i iPhone. Szybki sposób na niechciane wiadomości

3 minuty czytania
Komentarze

W dobie smartfonów niechciane wiadomości stały się codziennością. W tym poradniku pokażemy, jak zablokować spam w popularnych systemach operacyjnych. Warto to zrobić, bo w prosty sposób można oszczędzić czas i nerwy. Blokada spamu może też uchronić przed popularnym ostatnio phishingiem.

Jak zablokować spam na Androidzie

Osoba trzyma smartfon z wyświetlonym menu szybkich ustawień, na tle rozmytego wnętrza z zielonym oświetleniem LED.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Android oferuje kilka natywnych metod na walkę ze spamem, które znacznie ułatwią życie użytkownikom. Jedną z najprostszych jest wykorzystanie wbudowanej funkcji filtrów wiadomości. Dostępna jest większości aplikacji SMS/MMS, a także w aplikacji od Google. Umożliwia ona automatyczne wykrywanie i blokowanie wiadomości uznanych za spam. Aby aktywować tę funkcję, wystarczy wejść w ustawienia aplikacji. Tam należy znaleźć sekcję dotyczącą blokowania spamu i włączyć odpowiednią opcję. Alternatywnie można ustawić przekierowanie SMSów z nieznanych numerów do kategorii „spam i zablokowane”.

Dodatkowo, użytkownicy Androida mogą skorzystać z możliwości bezpośredniego blokowania numerów. Funkcja ta jest dostępna bezpośrednio z poziomu aplikacji Telefon lub Wiadomości. Po wybraniu niechcianej konwersacji lub numeru telefonu wystarczy wybrać opcję „Blokuj numer”, aby przestać otrzymywać od niego wiadomości czy połączenia.

Sposób na niechciane wiadomości w iPhone

Zrzut ekranu smartfona pokazujący włączoną opcję "Wyciszaj od nieznanych" w ustawieniach telefonu z opisem funkcji w języku polskim.
Fot. Apple / materiały prasowe

Użytkownicy iPhone’ów również mogą liczyć na obronę przed spamem. W tym celu należy otworzyć aplikację wiadomości i wybrać niechcianego SMS-a. Po wejściu w ikonę z numerem można zdecydować się na jego zablokowanie. Przyszłe wiadomości od tego nadawcy nie będą przychodziły. Użytkownik może ręcznie blokować każdy numer. iPhone, podobnie jak Android daje też opcję „wyciszaj od nieznanych”. Można ją znaleźć po wejściu w ustawienia i wybraniu opcji telefon. Szukana funkcja powinna być zlokalizowana na dole listy.

Jak zablokować spam — inne metody

Dłoń osoby dotykającej ekran smartfona z widoczną na nim klawiaturą ekranową z napisem "polski" w prawym dolnym rogu.
fot. CanvaPhotos / Alain de Maximy

Dla tych, którzy szukają dodatkowej warstwy ochrony, dostępne są aplikacje firm trzecich, takie jak Hiya czy Truecaller. Oprogramowanie oferuje zaawansowane funkcje blokowania spamu i identyfikacji połączeń. Aby skorzystać z aplikacji, trzeba je pobrać ze Sklepu Play lub App Store i zainstalować. Następnie oprogramowanie zapyta do wymagane uprawnienia. Na koniec warto przejrzeć ustawienia i wybrać odpowiednie dla nas opcje. Przydatna może być też informacja jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo. Niechciane wiadomości nie są jedynym zagrożeniem użytkowników smartfonów. Aby zadbać o prywatność, warto wyposażyć się w VPN.

Źródło: Digitaltrends, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw