Microsoft Bing

ChatGPT w Bing już jest i możesz go przetestować. Microsoft odpala rewolucję

5 minut czytania
Komentarze

Microsoft Bing nie był nigdy moją ulubioną wyszukiwarką. Być może to się niedługo zmieni, ponieważ gigant z Redmond od kilku tygodni promował przejęcie firmy OpenAI. Od tego czasu mówiło się o tym, że coraz bardziej popularny ChatGPT trafi w końcu do usług Microsoftu. Chodzi przede wszystkim o pakiet Office czy Outlooka. To jednak nie jedyny obszar – gigant z Redmond oficjalnie zapowiedział wprowadzenie ChatGPT w Bing. Ta funkcja może zrewolucjonizować sposób, w jaki szukamy treści i odebrać część klientów Google.

ChatGPT w Bing – mamy przełom

Sztuczna inteligencja to coś, co jest z nami od wielu lat. Jednak nie zawsze dało ją się zauważyć na co dzień. Teraz jednak to się zmieni, ponieważ wielu użytkowników korzysta z ChatGPT, który jest naprawdę inteligentnym botem. Nie dziwię się, że Microsoft przejął firmę OpenAI, która za nim stoi. Dzięki temu firma być może poprawi sposób, w jaki świat korzysta z sieci, wymyślając na nowo narzędzia i wprowadzając nowe funkcje.

ChatGPT w bing
fot. Depositphotos/Irmago

7 lutego Microsoft zorganizował niespodziewaną konferencję, na której pokazał ChatGPT w Bing. Jak twierdzi Microsoft, jest to nowa, oparta na sztucznej inteligencji wyszukiwarka, dostępna w wersji zapoznawczej już teraz na Bing.com. Ma ona zapewnić lepsze wyszukiwanie, pełniejsze odpowiedzi, nowe możliwości czatu i generowania treści. Jest to ważne narzędzie, które sprawdzi się u każdego użytkownika korzystającego z sieci. Co ciekawe, każdego dnia wyszukiwanych jest 10 miliardów zapytań, z czego połowa z nich pozostaje bez odpowiedzi. To właśnie dla nich powstała integracja ChatGPT w Bing. Nowość jest świetna w przypadku odpowiedzi na bardziej złożone pytania lub zadania.

„Sztuczna inteligencja zasadniczo zmieni każdą kategorię oprogramowania, zaczynając od największej ze wszystkich – wyszukiwania. Dzisiaj uruchamiamy Bing i Edge obsługiwane przez pilota AI i czat, aby pomóc ludziom w pełni wykorzystać możliwości wyszukiwania i sieci”.

– powiedział Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny firmy Microsoft

Co nowego w Bing?

Wyszukiwarka oferuje kilka nowości. Microsoft połączył wyszukiwanie, przeglądanie i czat w jedno ujednolicone środowisko, z którego można korzystać z dowolnego miejsca w sieci. Oto jego funkcje:

  • Lepsze wyszukiwanie. Nowy Bing zapewnia ulepszoną wersję znanego wyszukiwania, zapewniając bardziej trafne wyniki. Pojawia się tu nowy pasek boczny, który pokazuje bardziej wyczerpujące odpowiedzi, jeśli użytkownik ich potrzebuje.
  • Pełne odpowiedzi. Bing przegląda wyniki z całej sieci, aby znaleźć i podsumować odpowiedź, której szuka użytkownik. Zamiast przewijać kilka stron z wynikami, Bing dostarczy odpowiedź na konkretne pytanie.
  • Nowe doświadczenie czatu. W przypadku bardziej złożonych wyszukiwań nowy Bing oferuje interaktywny czat. Umożliwia on zawężenie wyszukiwania, aż do uzyskania pełnej odpowiedzi, której szuka internauta, prosząc o więcej szczegółów.
  • Twórcze treści. Użytkownicy ChatGPT niejednokrotnie prosili bota o generowanie dłuższych treści, wierszy, poematów itp. Nowy Bing może generować tego typu frazy bez żadnych problemów. Co ciekawe, cytuje również wszystkie swoje źródła, dzięki czemu można zobaczyć linki do treści internetowych, do których się odwołuje.
chatgpt w bing

Co sprawia, że Bing będzie umiał tak wiele rzeczy? Otóż zawiera w sobie cztery technologie:

  • Model OpenAI nowej generacji. Co ciekawe, Bing działa na podstawie nowego, dużego modelu językowego OpenAI nowej generacji, który jest potężniejszy niż ChatGPT i dostosowany specjalnie do wyszukiwania. Wykorzystuje kluczowe wnioski i postępy z ChatGPT i GPT-3.5 – jest jeszcze szybszy, dokładniejszy i bardziej wydajny.
  • Microsoft Prometheus. Gigant z Redmond opracował autorski sposób pracy z modelem OpenAI, który pozwala najlepiej wykorzystać jego moc. Ta kombinacja zapewnia bardziej trafne, terminowe i ukierunkowane wyniki przy wyższym bezpieczeństwie.
  • Zastosowanie sztucznej inteligencji do podstawowego algorytmu wyszukiwania. Dzięki temu modelowi sztucznej inteligencji nawet podstawowe zapytania wyszukiwania są dokładniejsze i trafniejsze.
  • Nowe wrażenia użytkownika. Microsoft zmienił sposób interakcji z wyszukiwarką, przeglądarką i czatem, łącząc je w ujednolicone środowisko.

ChatGPT w Bing w praktyce – jak i kiedy to będzie działało?

Nowy Bing jest dziś dostępny w ograniczonej wersji zapoznawczej dla testerów. Można go jednak wypróbować na bing.com, ale jedynie na przykładzie wybranych zapytań, co nie daje wielu opcji. Microsoft jednak otworzył listę oczekujących na nowe funkcje (na którą się wpisałem). Czas oczekiwania można przyspieszyć, korzystając z Binga w przeglądarce. W nadchodzących tygodniach Microsoft zamierza powiększyć wersję preview, więc kolejni użytkownicy zobaczą pełne możliwości ChatGPT. Co ciekawe, wersja mobilna będzie wkrótce dostępna także w wersji zapoznawczej.

Microsoft Bing

Jak to działa obecnie? Główne okno Bing już zostało przygotowane na wprowadzanie zapytań. Sprawdziłem, jak to będzie działało za pomocą przykładów podanych przez Microsoft. Po wpisaniu zapytania, oprócz tradycyjnych wyników linków ze stronami, po prawej stronie okna będzie się wyświetlał dobrze znany bot (ChatGPT), który odpowie na zapytanie. Jeśli użytkownika zainteresuje taka treść, to będzie mógł zobaczyć więcej i wejść w interakcję z botem, np. uszczegóławiając zapytanie.

Microsoft pokazuje, jak może działać czat z botem na załączonym wideo. Przyznam, że nowa funkcja wygląda obiecująco i być może skuszę się, żeby jej używać. To będzie wiązało się jednak z porzuceniem wyszukiwarki Google. Warto jednak dodać, że gigant ogłosił konkurencję dla ChatGPT o nazwie Bard. Szykuje się naprawdę interesujący czas walki firm o dominację w obszarze sztucznej inteligencji.

Źródło: microsoft

Motyw