MAT. PROMOCYJNY

Monitor dokonujący cudów. Spędzisz z nim 5 minut i od razu zapomnisz o poprzednim

5 minut czytania
Komentarze

Podobno filmy w 3D to już przeszłość. Podobno. Wielki szał na tę technologię, która została wypromowana przez Avatar, gdzieś zszedł na bok. Mimo wszystko druga część filmu ponownie stała się hitem kinowym, więc przepisem na sukces jest po prostu odpowiednie podejście do tematu. Nic na siłę, z sensownym pomysłem i efekt jest murowany. Takie też założenia stoją za technologią SpatialLabs od Acera, która pokazuje, że obraz 3D w monitorach pozwala na więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej, co dokładnie kryje się za specjalną marką.

Acer SpatialLabs — technologia, która odmienia obraz 3D

Zacznijmy od prostego pytania: co to Acer SpatialLabs? To zarówno technologia ekranów, końcowy sprzęt, jak i oprogramowanie, które pozwalają oglądać obraz w 3D bez konieczności zakładania okularów. Przy tym nie trzeba być profesjonalistą, który tak naprawdę pracuje przy takich modelach, aby docenić zalety. Omawiane rozwiązanie skierowane jest do wszystkich. Nie tylko twórcy mogą pochwalić SpatialLabs, bo ta technologia pokazuje swoją moc również w grach, jak i filmach.

Dzisiaj SpatialLabs spotkamy zarówno w ramach monitorów, jak i laptopów. Acer oferuje specjalne wydania lubianych modeli Predator Helios 300 oraz ConceptD 7, które pozwalają odpowiednio graczom i twórcom zanurzyć się w obrazie 3D. Poza tym dostępne są przenośne wyświetlacze Acer SpatialLabs View w odmianie podstawowej i Pro.

Świat 3D bez okularów, który zabierzesz ze sobą

Dlatego, zanim przejdziemy do możliwości technologi SpatialLabs, przyjrzyjmy się samemu monitorowi. Przede wszystkim jest to przenośny monitor, więc nie musimy ograniczać się przy pracy. Całość została zamknięta w smukłej obudowie, która waży niecałe 1,5 kilogramów i uwzględnia standard montażowy VESA. W sumie to nie jest tylko monitor, ale też swego rodzaju hub, bo w ramach dostępnych złączy znajdziemy dodatkowe gniazda USB. Z kolei wbudowany akumulator zapewnia według producenta czas pracy do 5 godzin bez konieczności podłączania zewnętrznego zasilania.

Zastosowany ekran to 15,6-calowy panel IPS LCD, który prezentuje obraz 2D w rozdzielczości 4K (3840×2160) i jasności ponad 320 nitów (kontrast 1200:1), a świetne odwzorowanie 1,07-miliarda kolorów ma gwarantować fabryczna kalibracja, której potwierdzeniem jest wynik deltaE < 2 w palecie AdobeRGB (100% pokrycia). Generowanie treści w 3D bez okularów jest możliwe za sprawą dwóch kamer, które śledzą oczy użytkownika i w ten sposób mogą na bieżąco dostosowywać obraz.

Filmy w 3D (też na YouTube) i nie tylko dostępne od ręki

Acer nie stworzył tylko technologii ekranu, który pozwala oglądać obraz w 3D bez okularów. Firma od razu przygotowała odpowiedni zestaw oprogramowania (w tym SpatialLabs Go), które pozwala zmienić zwykłe treści 2D w 3D. Mowa tutaj między innymi o zdjęciach, filmach na YouTube, ale też grach przeglądarkowych, tych z Androida uruchamianych na Windowsie i wiele, wiele innych materiałów.

Chcąc w pełni wykorzystać monitory z technologią SpatialLabs, należy spełnić następujące wymagania systemowe:

  • komputery stacjonarne:
    • procesor: Intel Core i7 (12. generacji) lub nowszy
    • GPU: NVIDIA GeForce RTX 2080 lub nowszy
  • laptopy:
    • procesor: Intel Core i7 (12. generacji) lub nowszy
    • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti

Jak zapewne się domyślacie, wcześniej wspomniane laptopy Acera oferują takie podzespoły.

Zagraj w ulubione gry w 3D – nie musisz czekać

Wiedząc już, że SpatialLabs pozwala zamienić zwykłe treści 2D w 3D bez wcześniejszego przygotowania, naturalne było to, że Acer pójdzie w stronę gier. Aktualnie wspieranych jest oficjalnie ponad 50 tytułów, w tym wiele gier AAA pokroju Shadow of the Tomb Raider, Forza Horizon 4 i 5, God of War, a nawet Wiedźmin 3. Tym sposobem mówimy nie tylko o nowościach, ale też starszych i wciąż bardzo lubianych grach. Pełną listę znajdziecie na stronie producenta.

Jednocześnie Acer dba o stale poprawiającą się jakość rozwiązania, zachęcając do śledzenia wszelkich nowości oraz dzielenia się swoimi informacjami w ramach rozwijającej się społeczności graczy 3D. W tym celu powstało specjalne forum dla użytkowników SpatialLabs.

Acer SpatialLabs to też świetne rozwiązanie dla profesjonalistów

Oczywiście SpatialLabs to nie tylko rozrywka. Acer od razu pomyślał o twórcach treści, więc technologia została zintegrowana z najważniejszym platformami pokroju Autodesk Revit, Solidworks, Cinema 4D i Sketchfab. Użytkownicy programów Maya i Blender mogą oglądać swoje prace w 3D w trakcie ich edycji w 2D. Wszystko to w czasie rzeczywistym. SpatialLabs wspiera wiele popularnych formatów pokroju Unreal Datasmith (+Unreal Engine), OBJ, FBX, STEP, 3DS, BLEND i inne.

Wisienką na torcie jest fakt, że monitory SpatialLabs View Pro z czasem spotkamy na różnego rodzaju wystawach w sklepach, gdyż od razu są one przystosowane do tego. To właśnie różnorodność sprawia, że technologia SpatialLabs i wykorzystujące je produkty Acera nie stanowią zapowiedzi czegoś wielkiego. To nie jest zapowiedź, a technologia oferowana już dzisiaj.

Materiał sponsorowany — powstał we współpracy z firmą Acer

Motyw