LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22 – porównujemy dwa bazowe flagowce

5 minut czytania
Komentarze

Premiera serii Samsung Galaxy S23 już za nami, więc pora porównać nowego flagowca do jego bezpośredniego poprzednika, czyli smartfona Samsung Galaxy S22. Różnice między tymi dwoma sprzętami widać już gołym okiem, ale urządzenia dzieli znacznie więcej, niż sam wygląd. Pora więc przyjrzeć się im obu z bliska i sprawdzić, kto wygrywa w starciu Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22.

Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22 – porównanie flagowców i ich specyfikacja

Po lewej Samsung Galaxy S23. Po prawej Samsung Galaxy S22

Zanim przejdziemy do porównania Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22, warto spojrzeć na samą specyfikację obu flagowców. Oba urządzenia to podstawowe smartfony z serii, co wcale nie oznacza, że mają się czego wstydzić. Jednocześnie widać też, że pod względem specyfikacji nowa seria przyniosła całkiem dużo zmian i to na lepsze, a już przede wszystkim względem samego procesora. W końcu skończyło się dzielenie użytkowników na tych „z Exynosem” i tych „ze Snapdragonem”. Zmian mamy oczywiście więcej, ale o tym za chwilę. Tak prezentuje się porównanie specyfikacji Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22.

Samsung Galaxy S23Samsung Galaxy S22
WyświetlaczDynamic AMOLED 2X, przekątna 6,1 cala, rozdzielczość FullHD+, odświeżanie 48-120 Hz, jasność maksymalna 1750 nitówDynamic AMOLED, przekątna 6,1 cala, rozdzielczość FullHD+, odświeżanie 120 Hz, jasność maksymalna 1350 nitów
ProcesorSnapdragon 8 Gen. 2 for Galaxy (4 nm)Exynos 2200
Pamięć RAM8 GB DDR5X8 GB
Pamięć Flash128/256 GB128/256 GB (UFS 3.1)
Aparat front12 Mpix Dual Pixel AF f/2.210 Mpix (f/2.2)
Aparaty tył50 Mpix (szeroki kąt, OIS, f/1.8, Dual Pixel AF)
12 Mpix (ultra szeroki kąt, f/2.2, FF)
10 Mpix (x3, teleobiektyw, OIS, f/2.4, PDAF)
50 Mpix (f/1.8, OIS, Dual Pixel AF)
12 Mpix (f/2.2, szerokokątny)
10 Mpix (f/2.4, teleobiektyw 3x)
Akumulator3900 mAh z szybkim ładowaniem Super Fast Charging 2.0 (25 W)3700 mAh z szybkim ładowaniem (25 W)
SystemAndroid 13 + One UI 5.1Android 12 + One UI 4.1
Wymiary146,3 x 70,8 x 7,6 mm146 x 70,6 x 7,6 mm
Waga167 gramów168 gramów
Cena w dniu premieryod 4599 złotychod 3999 złotych

Zobacz też: Czym różnią się od siebie smartfony z serii Samsung Galaxy S23?

Wygląda ma znaczenie – Samsung Galaxy S23 odbiega od poprzednika

Patrząc na to, jak prezentuje się Samsung Galaxy S23 a jak wyglądał poprzedni, zmiany są widoczne od razu. Szczególnie jeżeli chodzi o design samych aparatów. Pierwsze co przychodzi na myśl, to LG Velvet, choć mówimy tutaj o raczej kosmetycznych zmianach. Brakuje elementu „wyspy”, a obiektywy aparatów umieszczone są po prostu w równych odstępach od siebie i mają identyczne wymiary. Ramki wokół samego smartfona z daleka przypominają trochę wygląd starszych iPhone-ów (pojedynek Galaxy S23 vs iPhone 14 będzie ciekawy). Oczywiście wygląd telefonu i to, czy ten komuś się podoba to rzecz czysto subiektywna. Można jednak powiedzieć, że Samsung Galaxy S23 jest schludniejszy i pozbawiony zbędnych udziwnień.

grafika promująca Samsung Galaxy S23

Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22 – wydajność i czas pracy na baterii

Wprawdzie jeszcze za wcześnie na to, by mówić, który ze smartfonów będzie bardziej wydajny, ale wybór Snapdragona 8 Gen. 2 jako procesora może mieć duże znaczenie. Samsung Galaxy S22 ze swoim Exynosem wzbudzał mieszane uczucia u użytkowników. Szczególnie tych, którzy obawiali się wysokich temperatur. Teraz tego problemu raczej nie będzie, a dostajemy do tego jeszcze 8 GB DDRX5. Zniechęcać może trochę to, że wersja 128 GB w nowym flagowcu wyposażona będzie w pamięć Flash UFS 3.1, czyli dokładnie taką samą jak poprzednik. Wyższe wersje, czyli też droższe, będą już szybsze, więc przy decyzji zakupowej warto wziąć to pod uwagę. Z początku pewnie nie będzie to nawet zauważalne, ale z czasem może doprowadzić do wolniejszego doczytywania.

Nowy flagowiec ma też większy akumulator o 200 mAh, więc w teorii na jednym ładowaniu urządzenie będzie w stanie wytrzymać dłużej. Istotną kwestią będzie tutaj także optymalizacja systemu, ale już teraz możemy spokojnie przyjąć, że w tym starciu to Galaxy S23 będzie górą. Dalej mamy jednak dość wolne ładowanie (25 W), więc tutaj niespodzianek nie ma. Za to większa bateria to już coś. Dzień z dala od ładowarki nie powinien stanowić tutaj wyzwania, ale to samo można było powiedzieć o Galaxy S22.

Samsung Galaxy S23 vs Galaxy S22 – wyświetlacz i aparaty

Nowy smartfon jest minimalnie większy od poprzedniej generacji, ale dalej pozostaje z tą samą przekątną wyświetlacza, czyli 6,1 cala. Rozdzielczość także nie uległa zmianie, ale za to jasność maksymalna już tak. Dla osób, które często sprawdzają coś na telefonie w pełnym słońcu to ważna wiadomość, choć już poprzednia generacja radziła sobie pod tym względem bardzo dobrze. Jeżeli zaś chodzi o same aparaty, to nowy flagowiec nie różni się tutaj od poprzedniego, a przynajmniej w głównym zestawie obiektywów. Otrzymujemy mocny zestaw z głównym oczkiem 50 Mpix, a jedynie na froncie czeka nas zmiana. Tam zamiast 10 Mpix mamy 12 Mpix.

Widać więc, że nowa generacja serii Galaxy przynosi trochę zmian, choć te nie są tak rewolucyjne, jak można byłoby sobie tego życzyć. Przynajmniej jeżeli chodzi o wersję podstawową, czyli opisywane tutaj Galaxy S23. Poprzedni flagowiec, czyli Galaxy S22, to dalej bardzo dobry sprzęt i teraz jego wymiana na wyższy model może nie być odczuwalną zmianą. Jak ktoś jednak szuka czegoś nowego, to Samsung Galaxy S23 może być odpowiednim wyborem. Ceny nowej serii Galaxy S23 nie należą wprawdzie do najtańszych, ale to może być sprzęt na całe lata.

Seria Samsung Galaxy S23

Seria Samsung Galaxy S22

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw