Wybory parlamentarne coraz bliżej. Czy ma to jakiś związek z nowym programem socjalnym, który ma zapewnić darmowe laptopy dla uczniów klas czwartych? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Ja tymczasem skupię się na przybliżeniu założeń samego programu.
Laptopy dla uczniów – nowy program rządu
A te są bardzo proste: chodzi tu o zmniejszenie nierówności w edukacji. Ta polega na wykluczeniu cyfrowym uczniów z biedniejszych rodzin, przez co ci nie są w stanie korzystać z pomocy naukowych dostępnych w sieci, ani rozwijać się pod kątem obsługi komputera i narzędzi z nim związanych.
I tu pojawia się mały zgrzyt, a nawet kilka: dlaczego akcja tego typu nie miała miejsca w okresie nauki zdalnej, kiedy takie laptopy dla uczniów na pewno przydałyby się o wiele bardziej? Oczywiście, był wtedy program finansowania albo współfinansowania komputerów do nauki, jednak na znacznie mniejszą skalę. Warto jednak przypomnieć, że w 2022 roku rząd przeznaczył 600 milionów złotych na zakup komputerów dla 218 dzieci z obszarów popgrowskich.
Skoro program ma wyrównać szanse, to dlaczego dotyczy on wszystkich uczniów? Wielu z nich już ma laptopa i to często o wiele lepszego, niż ten, który zostanie mu przyznany w ramach programu. Co więc ma zrobić ze zbędną maszyną? Trzymać w szufladzie na wypadek awarii głównego komputera? Sprzedać w lombardzie? Przekazać komuś, kto na przykład nie ma laptopa, ale idzie do piątej klasy?
No dobrze, ale skąd wiem, że jeśli jakiś uczeń ma laptopa, to najprawdopodobniej będzie on lepszy, od tego, które zapewni państwo? Otóż budżet projektu na 2023 rok to 760 milionów złotych a jego beneficjentami ma zostać 370 tysięcy uczniów. Oznacza to, że średnio na laptopa przypada 2054 złote – chociaż nie jest to kwota przeznaczona na komputer, a wszystkie koszty z nim związane, w tym te dotyczące przetargu.
Laptopy dla uczniów – ale dlaczego klasy IV?
Otóż to jak najbardziej ma sens: IV klasa, mimo że to wciąż szkoła podstawowa, jest zupełnie nowym etapem edukacji. W niej dochodzą nowe przedmioty i zmienia się podejście do dotychczasowych. Pierwsze lata edukacji mają bowiem nauczyć dziecko czytać, pisać i wykonywać podstawowe działania matematyczne. Uczyć dziecko systematyki, tego, jak się uczyć oraz pełnić funkcje wychowawcze.
Natomiast prawdziwa edukacja polegająca na konkretnej nauce danych zagadnień zaczyna się właśnie w czwartej klasie. Warto także dodać, że właśnie wtedy rozpoczyna się także nauka informatyki. Tym samym to idealny moment na pierwszy komputer dla dziecka – chociaż oczywiście lepiej byłoby, żeby miało ono do czynienia z nim już wcześniej, tak aby znało podstawy obsługi urządzenia.
Laptopy dla uczniów – czego się spodziewać?
Najlepiej, gdyby był to komputer z systemem Windows. Oczywiście, Chrome OS jest świetny i bardzo przyjazny w obsłudze. Jednak jeśli ktoś opanuje Windowsa, to nie powinien mieć problemów z Chrome OS, natomiast osoby, które wychowają się na systemie od Google mogą już mieć problemy z Windowsem. Chromebooki więc odpadają. Myślę, że Windows w wariancie S byłby tu idealnym kompromisem między prostotą i bezpieczeństwem a nauką bardziej złożonego systemu, chociaż oczywiście pełnoprawny Windows 10 również nie powinien stanowić problemu.
Jeśli nad programem przysiadł ktoś kompetentny, to na pewno zwróci uwagę na parametry komputera. Owszem, to ma być maszyna do nauki, a nie do gier. Jednak jednocześnie mówimy o sprzęcie, który domyślnie ma być urządzeniem na całe lata – przynajmniej do końca szkoły podstawowej. Dobrym pomysłem byłoby więc, aby miał on przynajmniej 8 GB RAM. Czy są więc jakieś interesujące komputery, które można dostać w tym przedziale cenowym? Oczywiście, że tak, na przykład Lenovo IdeaPad 3-15, który oferuje przyzwoity układ Intel Core i3-1115G4, 8 GB RAM (12 GB wciąż mieści się w budżecie), oraz duży, 15-calowy matowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD.
Oczywiście to tylko jeden, przykładowy model. Tak naprawdę wybór przyzwoitych laptopów w tym przedziale cenowym jest naprawdę szeroki.
A jeśli zastanawiacie się nad czymś, co nie jest ograniczone wyłącznie do tej konkretnej kwoty, to zajrzyjcie koniecznie do naszego wciąż aktualnego poradnika dotyczącego najlepszych laptopów do nauki.
Źródło: Twitter(1), Twitter(2)