chatgpt

ChatGPT – u części osób pokazała się płatna opcja. Oto, ile kosztuje i na co pozwala

5 minut czytania
Komentarze

Wszyscy się tego spodziewaliśmy. ChatGPT, narzędzie, które od kilku tygodni podbija sieć i wywraca do góry nogami nie tylko sposób poszukiwania treści, ale i ich tworzenie, powoli przymierza się do wprowadzenia długo zapowiadanej płatnej wersji. ChatGPT Pro potwierdził w połowie stycznia Greg Brockman – szef i jeden ze współzałożycieli OpenAI… a jeśli wierzyć postom na Reddicie i Discordzie osób skupionych wokół ChatGPT, u części z nich zaczęła się pojawiać możliwość zakupu „lepszego planu”.

[AKTUALIZACJA #1 – 3.02.2023]

Po testach, OpenAI zdecydowało się na zmiany w pakiecie. Od teraz nazywa się on ChatGPT Plus… obniżono także jego cenę. Dostępy do funkcji będą przyznawane stopniowo – do kolejki dopisać można się w tym miejscu.

Poniżej oryginalna treść materiału z początku 2023 roku

ChatGPT Pro – ile kosztuje?

Nie przedłużajmy, bo dobrze wiem po co tu jesteście – ChatGPT Pro miał w nocy polskiego czasu z 20 na 21 stycznia, zacząć pojawiać się jako jedna z dostępnych opcji. Proponowana użytkownikom cena to 42 dolary za miesiąc, czyli w przeliczeniu na złotówki po obecnym kursie – za korzystanie z ChatGPT Pro mielibyśmy zapłacić około 175 zł/miesiąc.

Teraz zajmijmy się tym, czy ta kwota, która od kilku godzin krąży po Reddicie i Discordzie skupionych wokół sztucznej inteligencji i narzędzia OpenAI, faktycznie jest prawdziwa, czy to może jedynie „chory” żart kogoś zainteresowanego tematem. Zacznijmy od faktów – tak jak wspominałem wyżej, Greg Brockman niedawno faktycznie potwierdził istnienie ChatGPT Pro, a użytkownicy dostali możliwość zapisywania się do przetestowania tej funkcji. Na potwierdzenie – mamy oczywiście jego tweeta z 11 stycznia.

ChatGPT Pro – różnice względem darmowej wersji

Przez ostatni tydzień w temacie niewiele się działo… aż do teraz. Oczywiście samo OpenAI nie ogłosiło jeszcze niczego w momencie publikacji tego newsa niczego oficjalnie, ale liczba osób potwierdzających pojawienie się takiej opcji (a następnie jej zniknięcie po kilku-kilkunastu minutach), zdaje się wskazywać na to, że mamy do czynienia z realną kwotą. Oczywiście starałem się wymusić u siebie w jakiś sposób pojawienie się tej opcji w celach weryfikacyjnych, porozmawiałem także z kilkoma osobami na Discordzie OpenAI, które twierdziły, że ta opcja im wyskoczyła. I choć tak długo, jak OpenAI nie opublikuje samodzielnie komunikatu z ceną, nie należy tego traktować jako w 100% potwierdzonej informacji, to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że doniesienia mogą być prawdziwe. Poniżej zrzut ekranu z Discorda, który wykonałem dziś rano, na którym dwie osoby potwierdzają posiadanie tej opcji… a w ciągu pół godziny, na czacie pojawiło się kilkanaście kolejnych.

Firma najwyraźniej pośpieszyła się nieco z wdrożeniem i w przypadku osób, które zapisały się wcześniej do wishlisty, o której mówił Greg Brockman, po zalogowaniu się zobaczyła na panelu po lewej stronie opcję „Upgrade Plan”, wyświetlało im się także okienko z powiadomieniem i z wyszczególnieniem ChatGPT Pro oraz ChatGPT Free. Wyglądało ono następująco:

źródło: Reddit

Jedna z osób, które twierdzą, że opcja z ChatGPT Pro była u nich dostępna, potwierdziła mi także, że otrzymała od OpenAI automatycznego maila informującego o dostępności tej funkcji.

W ChatGPT Pro – nazywanym po prostu „Professional Plan”, a w polskim tłumaczeniem zapewne „Planem Profesjonalnym” za kwotę 42 dolarów miesięcznie otrzymać mamy:

  • Dostępność do narzędzia nawet podczas dużego obciążenia serwerów
  • Szybsze generowanie odpowiedzi
  • Pierwszeństwo dostępu do nowych funkcjonalności

Użytkownicy darmowej wersji ChatGPT nadal zatrzymają oczywiście dostęp do narzędzia, ale na następujących zasadach:

  • Dostępność tylko podczas niższego obciążenia serwerów
  • Standardową prędkość generowania odpowiedzi (czyt. taką jak teraz)
  • Tradycyjny model regularnych aktualizacji (nowe funkcje dostępne po użytkownikach ChatGPT Pro)

ChatGPT Pro – dlaczego tyle kosztuje?

Nie pozostaje nam teraz nic innego jak czekać na oficjalne potwierdzenie ze strony OpenAI. Zdaje się, że mleko się już rozlało… choć z drugiej strony  trzeba pamiętać, że może to być jedynie test i kontrolowany przeciek, mający sprawdzić reakcję ludzi na taką, a nie inną kwotę. Ta dość powszechnie na Discordzie oraz Reddicie jest uważana za bardzo wysoką (choć w pewien sposób logiczną, biorąc pod uwagę koszty), zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystko wskazuje na to, że ChatGPT Pro i zwykła wersja mają bazować na tym samym modelu językowym. Część osób zwraca także uwagę, że 42 dolary mogą nie być przypadkowe… bowiem 42 to liczba, która w środowisku programistycznym ma „drugie dno” i jest niekiedy stosowana jako żart. Dlaczego? To związane z tzw. „Wielkim Pytaniem”, które w jednej z książek zadano fikcyjnemu superkomputerowi Deep Thought. Na wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę, po siedmiu i pół milionach lat obliczeń, komputer miał odpowiedzieć właśnie 42.

Motyw