HomePod

Apple pokazało nowy głośnik HomePod. To świetne wieści, gdyby nie to, że Siri po polsku nadal nie ma

5 minut czytania
Komentarze

Początek 2023 to niespodziewane nowości od Apple. Wczoraj firma pokazała 14 oraz 16-calowego MacBooka Pro z procesorami M2 Pro, oraz M2 Max, a także nowego Maca mini z układami M2 lub M2 Pro. Otrzymaliśmy kolejną niespodziankę w postaci głośnika HomePod drugiej generacji w kolorze białym lub północy. Dostawy do klientów rozpoczną się w piątek, 3 lutego w wybranych krajach.

Oto nowy głośnik HomePod, czyli kolejna niespodzianka od Apple

Akcesorium drugiej generacji ma praktycznie identyczną konstrukcję jak wersja, która została wycofana z rynku w marcu 2021 roku. Został wyposażony w podświetlaną powierzchnię dotykową, a obudowa wykonana jest z tkaniny. Wyposażony jest w czterocalowy głośnik niskotonowy, pięć głośników wysokotonowych, cztery mikrofony, procesor S7 do przetwarzania dźwięku, układ U1 do funkcji Ultra Wideband, czy obsługę dźwięku przestrzennego z Dolby Atmos. Jest zintegrowany z asystentem głosowym Siri, zyskał obsługę nowego standardu Matter dla HomeKit oraz innych inteligentnych akcesoriów do domu.

HomePod

Co ciekawe, nowy model ma również o dwa głośniki wysokotonowe i mikrofony mniej w porównaniu z pierwszą generacją. Tamta wyposażona była w układ A8 z iPhone’a 6, natomiast nowy model ma chip S7 z Apple Watch Series 7.

Nowe funkcje także dla HomePod mini

Druga generacja jest teraz wyposażona w czujnik temperatury i wilgotności. Apple, co bardzo ciekawe odblokowało tę funkcję także dla tańszego modelu mini, który pozostaje w ofercie. Wygląda na to, że zamiast otrzymać nową wersję małego głośnika, funkcja została aktywowana wstecznie, a czujnik temperatury i wilgotności był już obecny we wszystkich modelach mini od czasu premiery. Producent iPhone podaje, że ​​wykrywanie temperatury i wilgotności w HomePod jest zoptymalizowane do użytku w pomieszczeniach, w warunkach domowych przy temperaturach otoczenia od 15ºC do 30ºC i wilgotności względnej około 30% do 70%.

HomePod

Wbudowany czujnik temperatury i wilgotności HomePod może mierzyć warunki panujące w pomieszczeniu, umożliwiając użytkownikom tworzenie automatyzacji, które na przykład zamykają rolety lub automatycznie włączają wentylator, lub grzejnik, gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta określona temperatura. Te informacje są widoczne w aplikacji Dom, podobnie jak w przypadku każdego innego akcesorium do inteligentnego domu.

Rozpoznawanie dźwięku musi jeszcze poczekać

Apple twierdzi, że rozpoznawanie dźwięku będzie dostępne zarówno w nowym HomePod, jak i obecnym mini w aktualizacji oprogramowania, która zostanie wydana wiosną, co oznacza, że ​​powinna być dostępna najpóźniej do czerwca. Nie jest jasne, czy opcja ta zostanie również wdrożona w modelu pierwszej generacji wydanym na rynek w 2018 roku.

HomePod

Rozpoznawanie dźwięku będzie wymagać zaktualizowanej architektury aplikacji Dom, która jest tymczasowo niedostępna. Duża grupa użytkowników napotkała pewne problemy po zainstalowaniu ostatniej aktualizacji. Nie wiadomo, kiedy nowy software zostanie ponownie udostępniony.

HomePod

Rozpoznawanie dźwięku zostało po raz pierwszy wprowadzone na iPhone w 2020 roku i może wykryć szeroką gamę dźwięków na tym urządzeniu, w tym odgłos dzwonka do drzwi, płynącą wodę, płacz dziecka, klakson samochodu, pukanie do drzwi, miauczenie kota czy szczekanie psa. Apple na razie nie wspomina, czy inteligentny głośnik będzie również w stanie wykryć te dźwięki, czy też funkcja będzie ograniczona do alarmów odnośnie dymu i tlenku węgla.

Stereo w głośnikach HomePod

Tworzenie pary stereo z nowym HomePodem wymaga kolejnego akcesorium drugiej generacji. Nie połączymy w stereo dwóch urządzeń różnych generacji. W przypisach z komunikatu prasowego Apple widzimy poniższe informacje:

Aby utworzyć parę stereofoniczną HomePod, potrzebne są dwa głośniki HomePod tego samego modelu, na przykład dwa HomePod mini, dwa HomePod (2. generacji) lub dwa HomePod (1. generacji).

HomePod

Nie oznacza to jednak, że tych dwóch urządzeń nie można w ogóle używać razem. Jeśli mamy w domu głośniki obu generacji, to odtworzymy na nich muzykę, ale w różnych pokojach.

Jakość dźwięku nowego głośnika ma być na bardzo wysokim poziomie – już poprzednia generacja postawiła wysoko poprzeczkę. „Wykorzystując naszą wiedzę i innowacje w zakresie dźwięku, nowy HomePod zapewnia bogaty, głęboki bas i wyraźne wysokie tony” – powiedział szef marketingu Apple, Greg Joswiak. „Wraz z popularnością HomePod mini zaobserwowaliśmy rosnące zainteresowanie jeszcze potężniejszą wersją. Cieszymy się, że możemy zaoferować klientom na całym świecie następną generację HomePod”.

HomePod

W momencie premiery nowy HomePod będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i 11 innych krajach. Jest kompatybilny z iPhone 8 i wszystkimi nowszymi, każdym iPadem Pro, iPadem piątej generacji i nowszymi, iPadem Air trzeciej generacji i nowszymi oraz iPadem mini piątej generacji i kolejnymi wersjami z systemem iOS 16.3 lub iPadOS 16.3. Czy zadebiutuje w Polsce? Tego nie wiemy – cały czas czekamy na Siri po polsku, która jest niezbędna do obsługi głośnika.

Niemniej, dla osób, które w ostatnim czasie rozważały przejście na ekosystem Apple (lub po prostu wymianę na nowszy model), zebraliśmy dla was kilka dostępnych w polskich sklepach ofert. Ceny poszczególnych sprzętów możecie sprawdzić klikając w zielone linki.

Źródło: MacRumors

Motyw